zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Czy konto walutowe się opłaca? Kiedy warto założyć konto walutowe?

Czy konto walutowe się opłaca? Kiedy warto założyć konto walutowe?

21 lis 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Konto walutowe może Ci się przydać w kilku sytuacjach. Ten produkt ułatwi Ci dokonywanie szybkich i prostych transakcji. Dodatkowo unikniesz kosztów przewalutowania. Z drugiej strony czasem za prowadzenie konta walutowego bank może naliczyć opłaty. Sprawdźmy więc, czy konto walutowe się opłaca?

konto walutowe i plik banknotów EUR

Źródło: Shutterstock./Maxx-Studio

Jak działa konto walutowe?

Konta walutowe działają niemal tak samo jak standardowe konta złotówkowe. Na koncie walutowym gromadzimy środki, by później wykorzystywać je do dokonywania płatności. Najczęściej konta walutowe są prowadzone w euro, dolarach, funtach lub frankach.

W praktyce konta walutowe sprawdzają się wtedy, gdy trzeba dokonać transakcji w innej walucie niż złotówka. Tak jest zwłaszcza podczas przebywania w innym kraju. Jeśli więc jesteśmy przykładowo we Włoszech, to rachunek walutowy pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Płacą kartą związaną z kontem walutowym w euro nie trzeba uwzględniać kosztów przewalutowania. Tak byłoby, gdybyśmy użyli środków z rachunku złotówkowego.

Jakie są zalety konta walutowego?

Mając konto walutowe, możesz liczyć na następujące korzyści:

 • Szansę na gromadzenie oszczędności w innej walucie. Może to być sposobem na lepsze zarządzanie oszczędnościami w kontekście inflacji. Poza walutowym kontem osobistym lub firmowym możesz też założyć konta oszczędnościowe w walucie obcej.
 • Prostsze zarządzanie przelewami przychodzącymi i wychodzącymi. To istotne, jeśli często otrzymujemy lub przesyłamy przelewy w walucie obcej.
 • Niższe opłaty przy dokonywaniu transakcji w innym kraju. Ta kwestia jest ważna, zwłaszcza gdy często podróżujemy za granicę.  
 • Wygodniejsze płatności w zagranicznych sklepach internetowych. Jeśli często dokonujesz zakupów w sklepach online, które nie akceptują polskiej waluty, to założenie rachunku walutowego może okazać się opłacalne.

Założenie konta walutowego ma więc sporo sensu w pary przypadkach. Rachunek walutowy przyda się np. wtedy, gdy systematycznie otrzymujemy przelewy w obcej walucie. Podobnie jest, jeśli przykładowo regularnie spędzamy wakacje w krajach strefy euro i płacimy kartą. Ponadto mając konto walutowe, łatwiej spłacisz kredyt walutowy.  

Jaka karta do konta walutowego?

Prowadzenie rachunków w kilku walutach wcale nie oznacza, że trzeba wyrabiać kilka kart debetowych. Obecnie standardem stają się bowiem karty wielowalutowe. Samo konto walutowe można zaś traktować jako rozszerzenie konta osobistego.

Karta wielowalutowa obsługuje wybrane waluty. Jednym plastikiem można więc dokonywać płatności np. w złotówkach, euro i funtach. Pamiętaj jednak, by monitorować stan środków w poszczególnych walutach. Ze względów bezpieczeństwa uwagę zwróć przy tym uwagę na limity transakcji wykonanych poza granicami kraju. Takowe ustalisz najprościej z poziomu bankowości internetowej.

Ile kosztują konta walutowe?

Z zasady założenie konta walutowego jest darmowe. Wśród kosztów mogą pojawić się zwłaszcza następujące opłaty:

 • Ewentualna opłata za prowadzenie konta. W niektórych bankach samo prowadzenie rachunku walutowego jest bezwarunkowo darmowe. W innych opłaty za prowadzenie konta można uniknąć po spełnieniu określonego wymogu. Warunkiem może być utrzymywanie salda na koncie powyżej pewnego poziomu. Przykładowo trzeba mieć co najmniej 25 jednostek danej waluty na rachunku.
 • Potencjalna opłata za kartę. Parę banków za utrzymanie karty nie pobiera żadnych opłat. Inne instytucje zapewniają bezpłatną kartę po spełnieniu określonego kryterium. Na przykład karta jest darmowa, gdy wykona się kilka transakcji w miesiącu. Przy czym zwykle rzeczone transakcje mogą być wykonane w złotówkach, a nie walucie obcej.
 • Opłaty za wypłaty z bankomatów. Bywa, że np. jedna wypłata z bankomatu zagranicznego w miesiącu jest zwolniona z opłaty. Częściej jednak pojawi się koszt. Takowy może być liczony jako prowizja od wypłaconej kwoty.
 • Koszty przelewów. Tutaj mogą pojawić się dwa cenniki. Pierwszy dotyczy przelewów zagranicznych wychodzących. Najczęściej naliczana jest prowizja procentowa. Bank może też naliczać opłaty za przelewy przychodzące. Znacznie ma rodzaj przelewu. Przykładowo przelewy europejskie SEPA często są darmowe.

Często możesz więc uniknąć opłat za konto walutowe. Zwróć jednak uwagę, czy konieczne jest spełnienie jakichś warunków. Pomoże Ci w tym internetowa porównywarka kont walutowych.

W jakim banku założyć konto walutowe?

Opcja założenia kont walutowych pojawia się w każdym popularnym polskim banku. Podczas wyboru zwróć uwagę na: 

 • Dostępne waluty. Praktycznie wszystkie banki umożliwiają prowadzenie rachunku w EUR, USD, GBP, CHF. Wśród banków ze znacznie szerszą ofertą wymienić trzeba Alior Bank oraz Citi Handlowy. Znajdziemy tutaj też przykładowo czeską koronę.
 • Dodatkowe usługi. Kiedy chcesz zakładać konto walutowe, to możesz też zwrócić uwagę np. na ofertę kantoru online w danym banku. Możesz też sprawdzić jakie walutowe konto oszczędnościowe jest oferowane przez daną instytucję 
 • Promocje bankowe. Banki zachęcają do zakładania kont między innymi przez oferowanie premii finansowych
 • Uniknięcie kosztów. Zasadniczo możliwe jest uniknięcie opłat za konto walutowe. Zwróć jednak uwagę, jakie warunki trzeba spełnić.

Miej świadomość, że oferta kont w walutach obcych ciągle się zmienia. Dlatego też polecamy, abyś skorzystał z rankingu kont walutowych. W ten sposób z łatwością znajdziesz najlepsze konto walutowe.

Kiedy zdecydujesz się na konkretną ofertę, to kliknij przycisk „Złóż wniosek”. Formalności załatwisz przez Internet. Alternatywnie konto osobiste i walutowe możesz założyć w oddziale banku. To jednak czasochłonne rozwiązanie.

Czy konto walutowe jest opłacalne?

Tak, konto walutowe może Ci się opłacić. Rachunek w walucie obcej pozwoli Ci obniżyć koszty transakcji i ułatwić zarządzanie budżetem. Ponadto będzie Ci łatwiej założyć konto oszczędnościowe walutowe, by w ten sposób zdywersyfikować oszczędności. 

Jednakże wszystko zależy jednak od twoich potrzeb. Jeśli przykładowo często jeździsz na zagraniczne wakacje, to rachunek walutowy będzie opłacalny. Podobnie będzie, gdy systematycznie wykonujesz przelewy walutowe np. w euro. Konto walutowe jest też nieodzowne, gdy spłacasz kredyt walutowy.

Istotne znacznie ma to, abyś wybrał najatrakcyjniejszą ofertę. Uwzględnić zakres dostępnych walut, funkcjonalność rachunku oraz sposoby na uniknięcie opłat. W podjęciu trafnej decyzji wspomoże Cię profesjonalny ranking kont walutowych. 


Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Przeczytaj też: Konto walutowe czy karta wielowalutowa? – co jest najlepszym wyborem dla podróżujących

Przeczytaj też: Jak wpłacić euro na konto walutowe?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część