Przelewy zagraniczne rządzą się innymi prawami niż krajowe. Podstawowe różnice znajdują się w kosztach oraz czasie realizacji takich transakcji. Poniższy artykuł poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie, ile idzie przelew z zagranicy? Zapraszamy do lektury!
Dla wielu osób walutowe przelewy międzykrajowe są codziennością. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach pracujących za granicą oraz przedsiębiorcach współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Każdemu z nas zdarza się jednak kupować w zagranicznych sklepach internetowych, czy podróżować na zagraniczne wakacje. Czas realizacji przelewu zagranicznego uzależniony jest przede wszystkim od jego rodzaju. Sprawdziliśmy, ile idzie przelew z zagranicy na konto w Polsce!
Bankowe przelewy zagraniczne możliwe są dzięki międzynarodowym systemom płatności. Ich zadaniem jest scalenie banków na całym świecie. Pierwszym rodzajem takiego systemu jest SEPA.
SEPA to skrót od: ,,Single Euro Payments Area”, a więc systemu płatności, który umożliwia realizowanie przelewów międzynarodowych w walucie euro. Transakcje można zlecać we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz w: Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie. Czas realizacji przelewu w typie SEPA to zazwyczaj jeden dzień roboczy. Oznacza to, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy w następnym dniu roboczym po ich zleceniu. Przyspieszenie transakcji nie jest możliwe.
Wykonanie przelewu SEPA wymaga podania numeru rachunku IBAN odbiorcy oraz kodu BIC jego banku. Obydwa kody z łatwością można znaleźć w sieci. Zazwyczaj podawane są one na stronach internetowych instytucji.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial) to drugi rodzaj międzynarodowych systemów płatności. Umożliwia on przesyłanie dowolnej waluty. Czas realizacji przelewów SWIFT uzależniony jest od wybranej opcji księgowania:
Przyspieszenie przelewu wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Często są one niemałe (sięgają do trzykrotności wartości przelewu tradycyjnego), dlatego ludzie najczęściej wybierają opcję standardową.
Niestety nie każdy bank oferuje wszystkie typy przelewów zagranicznych.
Jeśli planujesz dokonać zakupów w zagranicznym sklepie internetowym, to przede wszystkim sprawdź, czy obsługuje on wysyłkę do Polski oraz jaki sposób rozliczenia transakcji walutowych preferuje. Najczęściej takie sklepy są przygotowane na zagranicznych klientów i umożliwiają im dokonywanie natychmiastowych płatności. W tym celu można wykorzystać: płatność kartą walutową, płatność kartą Visa lub MasterCard w złotówkach lub płatność poprzez system natychmiastowych płatności online, który wymaga zalogowania się do własnego banku.
Pamiętaj jednak, żeby każdorazowo sprawdzić, który rodzaj płatności będzie najtańszy. W wyborze pomoże tabela opłat i prowizji.
Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na czas realizacji przelewu zagranicznego. Wśród tych najistotniejszych znajdują się:
Przelewy zagraniczne wysyłane są jedynie w dni robocze. Oznacza to, że zlecenia złożone w weekendy, święta i dni wolne od pracy będą realizowane dopiero w pierwszy dzień roboczy, po ich otrzymaniu. Ważny jest również wybór odpowiedniego rodzaju przelewu.
750 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
750 zł
Łatwy