zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Ile idzie przelew z zagranicy na polskie konto?

Ile idzie przelew z zagranicy na polskie konto?

3 sty 2024 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Przelewy zagraniczne rządzą się innymi prawami niż krajowe. Podstawowe różnice znajdują się w kosztach oraz czasie realizacji takich transakcji. Poniższy artykuł poświęciliśmy odpowiedzi na pytanie, ile idzie przelew z zagranicy? Zapraszamy do lektury!

przelew z zagranicy

Dla wielu osób walutowe przelewy międzykrajowe są codziennością. Mowa tutaj zwłaszcza o osobach pracujących za granicą oraz przedsiębiorcach współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Każdemu z nas zdarza się jednak kupować w zagranicznych sklepach internetowych, czy podróżować na zagraniczne wakacje. Czas realizacji przelewu zagranicznego uzależniony jest przede wszystkim od jego rodzaju. Sprawdziliśmy, ile idzie przelew z zagranicy na konto w Polsce!

Ile idzie przelew zagraniczny SEPA?

Bankowe przelewy zagraniczne możliwe są dzięki międzynarodowym systemom płatności. Ich zadaniem jest scalenie banków na całym świecie. Pierwszym rodzajem takiego systemu jest SEPA.

SEPA to skrót od: ,,Single Euro Payments Area”, a więc systemu płatności, który umożliwia realizowanie przelewów międzynarodowych w walucie euro. Transakcje można zlecać we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz w: Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie. Czas realizacji przelewu w typie SEPA to zazwyczaj jeden dzień roboczy. Oznacza to, że pieniądze trafiają na konto odbiorcy w następnym dniu roboczym po ich zleceniu. Przyspieszenie transakcji nie jest możliwe.

Wykonanie przelewu SEPA wymaga podania numeru rachunku IBAN odbiorcy oraz kodu BIC jego banku. Obydwa kody z łatwością można znaleźć w sieci. Zazwyczaj podawane są one na stronach internetowych instytucji.

Kiedy na konto odbiorcy dotrą przelewy SWIFT?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial) to drugi rodzaj międzynarodowych systemów płatności. Umożliwia on przesyłanie dowolnej waluty. Czas realizacji przelewów SWIFT uzależniony jest od wybranej opcji księgowania:

 • przelew SWIFT Spot – standardowy przelew SWIFT, czas realizacji to trzy dni robocze;
 • przelew SWIFT Tomnext – czas realizacji do 24 godzin;
 • przelew SWIFT Overnight – przelew zostanie zaksięgowany tego samego dnia, jeśli zostanie zlecony do godziny 13.

Przyspieszenie przelewu wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Często są one niemałe (sięgają do trzykrotności wartości przelewu tradycyjnego), dlatego ludzie najczęściej wybierają opcję standardową.

Niestety nie każdy bank oferuje wszystkie typy przelewów zagranicznych.

Płatności w zagranicznych sklepach internetowych

Jeśli planujesz dokonać zakupów w zagranicznym sklepie internetowym, to przede wszystkim sprawdź, czy obsługuje on wysyłkę do Polski oraz jaki sposób rozliczenia transakcji walutowych preferuje. Najczęściej takie sklepy są przygotowane na zagranicznych klientów i umożliwiają im dokonywanie natychmiastowych płatności. W tym celu można wykorzystać: płatność kartą walutową, płatność kartą Visa lub MasterCard w złotówkach lub płatność poprzez system natychmiastowych płatności online, który wymaga zalogowania się do własnego banku.

Pamiętaj jednak, żeby każdorazowo sprawdzić, który rodzaj płatności będzie najtańszy. W wyborze pomoże tabela opłat i prowizji.

Od jakich czynników zależy czas realizacji przelewu zagranicznego?

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na czas realizacji przelewu zagranicznego. Wśród tych najistotniejszych znajdują się:

 • dzień tygodnia – przelewy zagraniczne realizowane są wyłącznie w dni robocze;
 • godzina zlecenia – warto dokonywać zleceń przelewów do południa, wówczas jest duża szansa na przyspieszenie ich realizacji;
 • kraj banku odbiorcy;
 • waluta przelewu;
 • typ przelewu.

Co może opóźnić dotarcie przelewu do odbiorcy w innym kraju?

Przelewy zagraniczne wysyłane są jedynie w dni robocze. Oznacza to, że zlecenia złożone w weekendy, święta i dni wolne od pracy będą realizowane dopiero w pierwszy dzień roboczy, po ich otrzymaniu. Ważny jest również wybór odpowiedniego rodzaju przelewu.

Ile idzie przelew zagraniczny – podsumowanie

 1. Odpowiedź na pytanie: ,,Ile idzie przelew zagraniczny?”, będzie uzależniona od rodzaju wybranego transferu.
 2. Najszybszy jest przelew zagraniczny w typie SEPA.
 3. Jeśli posiadasz konto walutowe, to przelewy zagraniczne mogą być znacznie tańsze.
 4. Przelew SEPA realizowany jest jedynie w euro. Środki znajdą się na koncie odbiorcy już w drugim dniu roboczym.
 5. Przelewy SEPA obsługiwane są wyłącznie w krajach UE oraz w: Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinie.
 6. Przelew bankowy SWIFT możesz dokonać w dowolnej walucie.
 7. Koszty przelewów zagranicznych będą uzależnione od ich rodzaju.
 8. Zlecenia przelewu międzykrajowego najlepiej dokonać przed południem – wówczas jest duża szansa, że jego realizacja rozpocznie się jeszcze tego samego dnia.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

7,2% przez 4 miesiące +300 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2021

Warunki
 • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
 • 280 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
 • 7,2% za min. 3 transakcje kartą debetową na łączną kwotę min. 300 zł oraz wpływy na konto o wartości min. 2 000 zł w każdym z 4 miesięcy.

(czytaj więcej)

7,2% +300 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część