Konto walutowe może Ci się przydać w kilku sytuacjach. Ten produkt ułatwi Ci dokonywanie szybkich i prostych transakcji. Dodatkowo unikniesz kosztów przewalutowania. Z drugiej strony czasem za prowadzenie konta walutowego bank może naliczyć opłaty. Sprawdźmy więc, czy konto walutowe się opłaca?
Źródło: Shutterstock./Maxx-Studio
Konta walutowe działają niemal tak samo jak standardowe konta złotówkowe. Na koncie walutowym gromadzimy środki, by później wykorzystywać je do dokonywania płatności. Najczęściej konta walutowe są prowadzone w euro, dolarach, funtach lub frankach.
W praktyce konta walutowe sprawdzają się wtedy, gdy trzeba dokonać transakcji w innej walucie niż złotówka. Tak jest zwłaszcza podczas przebywania w innym kraju. Jeśli więc jesteśmy przykładowo we Włoszech, to rachunek walutowy pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze. Płacą kartą związaną z kontem walutowym w euro nie trzeba uwzględniać kosztów przewalutowania. Tak byłoby, gdybyśmy użyli środków z rachunku złotówkowego.
Mając konto walutowe, możesz liczyć na następujące korzyści:
Założenie konta walutowego ma więc sporo sensu w pary przypadkach. Rachunek walutowy przyda się np. wtedy, gdy systematycznie otrzymujemy przelewy w obcej walucie. Podobnie jest, jeśli przykładowo regularnie spędzamy wakacje w krajach strefy euro i płacimy kartą. Ponadto mając konto walutowe, łatwiej spłacisz kredyt walutowy.
Prowadzenie rachunków w kilku walutach wcale nie oznacza, że trzeba wyrabiać kilka kart debetowych. Obecnie standardem stają się bowiem karty wielowalutowe. Samo konto walutowe można zaś traktować jako rozszerzenie konta osobistego.
Karta wielowalutowa obsługuje wybrane waluty. Jednym plastikiem można więc dokonywać płatności np. w złotówkach, euro i funtach. Pamiętaj jednak, by monitorować stan środków w poszczególnych walutach. Ze względów bezpieczeństwa uwagę zwróć przy tym uwagę na limity transakcji wykonanych poza granicami kraju. Takowe ustalisz najprościej z poziomu bankowości internetowej.
Z zasady założenie konta walutowego jest darmowe. Wśród kosztów mogą pojawić się zwłaszcza następujące opłaty:
Często możesz więc uniknąć opłat za konto walutowe. Zwróć jednak uwagę, czy konieczne jest spełnienie jakichś warunków. Pomoże Ci w tym internetowa porównywarka kont walutowych.
Opcja założenia kont walutowych pojawia się w każdym popularnym polskim banku. Podczas wyboru zwróć uwagę na:
Miej świadomość, że oferta kont w walutach obcych ciągle się zmienia. Dlatego też polecamy, abyś skorzystał z rankingu kont walutowych. W ten sposób z łatwością znajdziesz najlepsze konto walutowe.
Kiedy zdecydujesz się na konkretną ofertę, to kliknij przycisk „Złóż wniosek”. Formalności załatwisz przez Internet. Alternatywnie konto osobiste i walutowe możesz założyć w oddziale banku. To jednak czasochłonne rozwiązanie.
Tak, konto walutowe może Ci się opłacić. Rachunek w walucie obcej pozwoli Ci obniżyć koszty transakcji i ułatwić zarządzanie budżetem. Ponadto będzie Ci łatwiej założyć konto oszczędnościowe walutowe, by w ten sposób zdywersyfikować oszczędności.
Jednakże wszystko zależy jednak od twoich potrzeb. Jeśli przykładowo często jeździsz na zagraniczne wakacje, to rachunek walutowy będzie opłacalny. Podobnie będzie, gdy systematycznie wykonujesz przelewy walutowe np. w euro. Konto walutowe jest też nieodzowne, gdy spłacasz kredyt walutowy.
Istotne znacznie ma to, abyś wybrał najatrakcyjniejszą ofertę. Uwzględnić zakres dostępnych walut, funkcjonalność rachunku oraz sposoby na uniknięcie opłat. W podjęciu trafnej decyzji wspomoże Cię profesjonalny ranking kont walutowych.
Przeczytaj też: Konto walutowe czy karta wielowalutowa? – co jest najlepszym wyborem dla podróżujących
Przeczytaj też: Jak wpłacić euro na konto walutowe?
1200 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1200 zł
Łatwy