zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

28 sierpnia 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 8 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie na bezpieczne odkładanie i pomnażanie kapitału. Niestety czasami trzeba sięgnąć po zgromadzone oszczędności. Podpowiadamy, jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego, ile to kosztuje i z jakimi konsekwencjami będzie związany taki ruch!

jak wypłacić pieniądze

Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy konta osobistego oraz lokaty. W tym przypadku jednak klient nie otrzyma karty do bankomatu i będzie mógł w dowolnym czasie wyjąć oszczędności bez utraty zarobionych odsetek. Środki na koncie oszczędnościowym są oprocentowane. Chociaż nie są to duże liczby, to zarobek zazwyczaj pozwala ochronić oszczędności przed spadkiem wartości. Sprawdziliśmy, jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego oraz ile kosztuje taka transakcja. Zapraszamy do lektury!

Czym jest i w jaki sposób działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to jeden z rodzajów rachunków bankowych. Z powodzeniem można powiedzieć, że to instrument finansowy łączący w sobie cechy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oraz lokaty. Zadaniem kont oszczędnościowych jest umożliwienie bezpiecznego i długoterminowego oszczędzania kapitału.

Pieniądze wpłacane na konto są oprocentowane, a oprocentowanie to nie jest tracone w przypadku dokonywania wpłaty lub wypłaty. To podstawowa cecha odróżniająca konta oszczędnościowe od lokat.

Oprocentowanie na kontach oszczędnościowych zazwyczaj nie jest wysokie, ale najczęściej odpowiada stopie inflacji, co pozwala na zachowanie wartości pieniądza w czasie. Czasami zdarzają się promocje bankowe, gdzie oferowane jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie kont oszczędnościowych dla nowych klientów lub nowych środków finansowych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych wyrażane jest w skali roku. Kapitalizacja odsetek następuje zazwyczaj raz w miesiącu. Zyski, jakie wygenerowało konto oszczędnościowe, są opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych (podatkiem Belki). Wynosi on 19% i naliczany oraz odprowadzany jest przez bank.

Co odróżnia konto oszczędnościowe od zwykłego rachunku ROR oraz lokaty?

Jak już wcześniej wspomniałam, można powiedzieć, że konto oszczędnościowe łączy cechy ROR-u oraz lokaty. Co zatem odróżnia te produkty?

Lokatę zakłada się na z góry określony czas. Oznacza to, że jest produktem terminowym. Można ją zerwać przed terminem zakończenia, ale wówczas najczęściej traci się część lub całość wypracowanych odsetek. Na koncie oszczędnościowym odsetki naliczane są w systemie miesięcznym, więc ewentualna utrata odsetek jest znikoma. Przy zrywaniu lokaty, należy wypłacić całość ulokowanych na niej środków. Z konta oszczędnościowego można wypłacić jedynie część środków.

Rachunki kont oszczędnościowych oraz kont oszczędnościowo-rozliczeniowych na poziomie bankowości elektronicznej wyglądają w bardzo podobny sposób. Zazwyczaj do kont oszczędnościowych nie wydaje się jednak kart bankomatowych, a konta ROR nie są oprocentowane.

Czy z konta oszczędnościowego można wypłacić pieniądze?

Konto oszczędnościowe powstało w celu oszczędzania, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w dowolnym momencie wypłacić z niego pieniądze. Co więcej, po ich wypłacie nie stracisz odsetek, które zostały do tej pory wypracowane. Może się jednak zdarzyć, że za wypłatę środków z konta oszczędnościowego zostanie pobrana prowizja. Koniecznie sprawdź, czy taka operacja jest płatna w Twoim banku w tabeli opłat i prowizji.

W większości banków wypłacisz bezpłatnie środki z konta oszczędnościowego raz w miesiącu. Każdy kolejny przelew będzie płatny. Taka opłata ma na celu nie tylko przynieść zarobek dla banku, ale także zmusić posiadacza rachunku do przemyślenia, czy na pewno musi skorzystać ze zgromadzonych oszczędności.

Jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego?

Wypłatę środków z konta oszczędnościowego wykonuje się w podobny sposób, jak tradycyjny przelew. Można ją zlecić w oddziale, ale również wykonać samodzielnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Aby wypłacić pieniądze samodzielnie, należy zalogować się do bankowości internetowej, a następnie wybrać rachunek oszczędnościowy, z którego mają zostać wypłacone środki. Kolejno wybiera się opcję wypłaty lub przelewu, wybiera odpowiednią kwotę i konto odbiorcy. Zlecona transakcja musi zostać zautoryzowana przy pomocy na przykład kodu sms czy potwierdzenia w aplikacji mobilnej.

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego?

Jeden przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego jest zazwyczaj darmowy. Za każdy kolejny będzie pobierana opłata. W jakiej wysokości?

  • PKO BP – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 9,99 PLN;
  • ING Bank Śląski – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 9 PLN;
  • Pekao S.A. – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 7 PLN;
  • mBank – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego wykonana za pośrednictwem bankowości internetowej jest bezpłatna (te zlecone w placówce lub przez BOK kosztują 2 złote), każda kolejna kosztuje 9 PLN;
  • Alior Bank – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 10 PLN;
  • Millennium – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 7,50 PLN;
  • Santander BP – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 10 PLN;
  • Credit Agricole – pierwsza wypłata w miesiącu z konta oszczędnościowego jest bezpłatna, każda kolejna kosztuje 5 PLN.

Jakie trudności mogą się pojawić przy wypłacie pieniędzy z konta oszczędnościowego?

Wypłaty z konta oszczędnościowego mogą być płatne, ale to nie jedyne ograniczenie, z jakim mogą się spotkać klienci. Wypłata, szczególnie gotówkowa i opiewająca na sporą kwotę, może wymagać wcześniejszego zgłoszenia lub odbywać się jedynie w określonych dniach tygodnia. Niektóre banki ograniczają ilość wypłat, jakich klienci mogą dokonać w ciągu jednego miesiąca ze swoich kont oszczędnościowych.

Jak efektywnie oszczędzać pieniądze? Praktyczne wskazówki

Założenie konta oszczędnościowego to dobry sposób na rozpoczęcie oszczędzania. Chociaż środki tutaj nie są oprocentowane na imponujący procent, to i tak w taki rodzaj lokaty oszczędności jest bezpieczniejszy i bardziej opłacalny od trzymania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie czy śwince-skarbonce. W jaki sposób oszczędzać, aby robić to możliwie najefektywniej?

  1. Dokładnie planuj wydatki – określ kwoty, które chcesz co miesiąc wypłacić z konta oszczędnościowego oraz minimalne kwoty, które muszą na tym koncie pozostać.
  2. Oszczędzaj regularnie – ustaw automatyczne przelewy z konta osobistego na konto oszczędnościowe. W ten sposób z łatwością zbudujesz finansową poduszkę bezpieczeństwa.
  3. Wybieraj konta oszczędnościowe na nowe środki lub dedykowane nowym klientom. W ten sposób zarobisz najwięcej.
  4. Potraktuj konto oszczędnościowe jako przysłowiową ostatnią deskę ratunku. Nie sięgaj po pieniądze na nim zgromadzone, kiedy nie ma takiej potrzeby. Najlepiej, abyś tych środków nie wydawał na codzienne wydatki, a pozostawił je na czas, kiedy pozwolą Ci uniknąć zaciągnięcia kredytu lub pożyczki.

Wypłata pieniędzy z rachunku oszczędnościowego – najważniejsze informacje

Konto oszczędnościowe to specyficzny rodzaj rachunku bankowego, który służy do oszczędzania kapitału.Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy rachunku osobistego oraz lokaty.Konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Odsetki są naliczane raz w miesiącu, co sprawia, że wypłata środków z konta nie wiąże się z utratą już zarobionego kapitału.Wypłata gotówki z konta oszczędnościowego może nastąpić w dowolnym momencie. Pierwszy przelew w miesiącu jest zazwyczaj bezpłatny. Za kolejne pobierana jest prowizja. Jej wysokość wynosi około 10 złotych.Konto oszczędnościowe jest oprocentowane oraz nie jest wydawana do niego konta płatnicza – te cechy odróżniają je od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.Lokata tym się różni od konta oszczędnościowego, że przy wypłacie środków, należy ją zerwać, co często wiąże się z utratą całości zarobionych odsetek.

Podsumowując, konto oszczędnościowe to instrument finansowy służący oszczędzaniu. Chociaż wypłata środków z konta nie wiąże się z utratą zarobionych odsetek, to i tak warto ją dokładnie przemyśleć, aby nie pozbawiać się zbudowanej poduszki finansowej. Warto opracować dokładną strategię korzystania z rachunku oszczędnościowego, w której określisz, ile razy i w jakich sytuacjach możesz sięgnąć po pieniądze oraz plan regularnego oszczędzania.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak wypłacić większą ilość gotówki z banku?

Przeczytaj też: Lokata czy konto oszczędnościowe? Podejmij świadomą decyzję.

Przeczytaj też: Jak działają konta oszczędnościowe?

Przeczytaj też: Jak obliczyć zysk na lokacie i koncie oszczędnościowym?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Oprocentowanie

7%

Wysokość depozytu

do 100 000 zł

Okres depozytu

5 miesięcy (152 dni)

5 miesięcy

Kapitalizacja odsetek

miesięczna

Warunki dostępności
  • promocja dla dowolnych środków jest dostępna do 08.01.2025
  • oferta dla nowych klientów, którzy dotychczas nie posiadali żadnych produktów Pekao S.A. oraz dla obecnych klientów banku, których suma średniomiesięcznych sald na rachunkach w każdym badanym miesiącu w okresie od 01.07.2023 do 30.09.2024 nie była wyższa niż 2 000 zł
  • wymagane Konto Przekorzystne;
  • oprocentowanie środków powyżej 100 tys. zł oraz po zakończeniu promocji zgodnie z aktualnym cennikiem (obecnie 2%)

z Kontem Przekorzystnym

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część