Jak płacić zegarkiem?

11 lip 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Płatności zbliżeniowe zegarkiem stają się coraz częściej spotykaną metodą płatniczą. Jeszcze do niedawna smartwatch wydawał się być zbędnym i stosunkowo drogim gadżetem. Tymczasem jest o urządzenie, które może okazać się wyjątkowo przyjazne i pomocne w codziennym życiu. Sprawdziliśmy, jak płacić zegarkiem tanio, wygodnie i bezpiecznie.

jak płacić zegarkiem

Smartwatch vs tradycyjny czasomierz?

Pojawienie się smartwatchów zrewolucjonizowało podejście do posiadania zegarka. Wcześniej głównym zadaniem tradycyjnego czasomierza było wskazywanie aktualnej godziny oraz ewentualnie daty. Z biegiem czasu producenci zaczęli wyposażać nowatorskie modele w dodatkowe funkcje, jak kalkulator, dyktafon, moduł GPS, czy tachometr.

Jednak to dopiero smartwatche zmieniły podejście do noszenia „gadżetu” na nadgarstku. Smartwatche odwróciły proporcje w kwestii przydatności dostępnych funkcji strącając główne zadanie polegające wskazywanie godziny do roli dodatkowej funkcji.

Największą jednak wadą smartwatcha jest konieczność jego ładowania. Podczas, gdy bateria w tradycyjnym zegarku kwarcowym potrafi wytrzymać do ok 2 lat (nie wspominając o zegarkach automatycznych, czy zasilanych energią słoneczną) to nowoczesny zegarek typu smart w zależności od rozmiaru baterii w danym modelu oraz poboru mocy wymaga ładowania co kilka dni.

Główną zaletą nowoczesnego „smart zegarka” jest połączenie go z telefonem typu smartfon. Dzięki temu użytkownik ma podgląd na wiele powiadomień bez konieczności sięgania do kieszeni, czy torby po telefon. Odczytywanie wiadomości sms, email, czy ostatnie połączenia to tylko garstka informacji, które możemy odczytać przekręcając jedynie przedramię.

Jeśli chodzi o ilość funkcji i ich przydatność w życiu codziennym to smartwatch bije na głowę tradycyjny zegarek. Wśród najczęściej spotykanych funkcji wśród zegarków typu smart znajdziemy:

  • Powiadomienia: Smartwatche są synchronizowane z telefonem komórkowym, umożliwiając otrzymywanie powiadomień na ekranie zegarka. Możesz otrzymywać powiadomienia o połączeniach, wiadomościach tekstowych, e-mailach, mediach społecznościowych itp. bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni.
  • Monitorowanie aktywności fizycznej: Smartwatche podobnie, jak Smartbandy często posiadają wbudowane czujniki, takie jak akcelerometr, pulsometr, barometr itp., które pozwalają monitorować aktywność fizyczną. Mogą mierzyć kroki, dystans, spalone kalorie, monitorować puls serca, sen, a także oferować funkcje treningowe i sportowe.
  • Aplikacje i tarcze zegarka: Smartwatche zazwyczaj umożliwiają instalowanie aplikacji z różnych kategorii, takich jak zdrowie i fitness, nawigacja, pogoda, muzyka, powiadomienia społecznościowe itp. Można również dostosować wygląd zegarka, wybierając spośród różnych tarcz zegarka.
  • Muzyka: Niektóre smartwatche mają wbudowaną pamięć lub umożliwiają synchronizację z telefonem, co pozwala na odtwarzanie muzyki bezpośrednio na zegarku. Można sterować odtwarzaczem muzycznym na smartfonie z poziomu zegarka.
  • GPS i nawigacja: Smartwatche wyposażone w moduł GPS umożliwiają śledzenie trasy podczas biegania, jazdy na rowerze czy innych aktywności na świeżym powietrzu. Mogą również oferować wskazówki nawigacyjne, pokazując kierunek na ekranie zegarka.
  • Płatności mobilne: Niektóre smartwatche obsługują płatności mobilne, co oznacza, że można dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą zegarka. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy masz smartwatch z funkcją NFC (Near Field Communication) i sparowany z odpowiednim kontem płatności.
  • Połączenia telefoniczne: Niektóre smartwatche pozwalają na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych bez konieczności sięgania po telefon komórkowy. Oferują wbudowany głośnik i mikrofon, umożliwiając rozmowy na zegarku.
  • Bateria i ładowanie indukcyjne: Smartwatche mają różne czasy pracy na baterii, w zależności od modelu i intensywności użytkowania. Zwykle wymagają ładowania co kilka dni lub raz na tydzień, a proces ładowania odbywa się za pomocą specjalnego stojaka lub kabla magnetycznego.

Najważniejsze technologie występujące w smartwatchach

Smartwatche tak naprawdę wyposażone są w szereg nowoczesnych technologii, ale najważniejsze z nich dotyczą łączności. W tej sferze należy wymienić dwie najważniejsze:

Bluetooth – to technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, która umożliwia bezprzewodowe połączenie i przesyłanie danych między urządzeniami elektronicznymi. Jest to powszechnie stosowany standard bezprzewodowej komunikacji, który umożliwia połączenie różnych urządzeń, takich jak smartfony, komputery, głośniki, słuchawki czy właśnie smartwatche.

NFC (Near Field Communication) – to technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, która umożliwia bezpieczne i szybkie przesyłanie danych między dwoma urządzeniami, znajdującymi się w bliskiej odległości od siebie (zazwyczaj do 4 cm). Aby taka wymiana była możliwa, każde urządzenie biorące w niej udział musi posiadać wbudowany moduł NFC. Technologia ta jest powszechnie używana przy płatnościach bezgotówkowych. Bez niej nie byłoby możliwe przesyłanie zaszyfrowanych danych karty w celu realizacji płatności. W sklepach stacjonarnych wyposażonych w terminale płatnicze wykorzystujące technologię NFC zapłacimy zarówno kartą bankomatową, jak i telefonem, czy zegarkiem typu smart (tzw. płatności mobilne).

Jak płacić zegarkiem – co jest potrzebne?

Aby rozpocząć korzystanie z płatności mobilnych przy użyciu zegarka potrzebne jest klika rzeczy:

Konto bankowe z kartą – większość banków działających w Polsce nawiązało współpracę z dostawcami technologii umożliwiającej korzystanie z płatności mobilnych. Aby jednak mieć pewność powinniśmy upewnić się, czy nasz bank obsługuje wybrane metody płatności, a jeśli wybieramy nowe konto to powinniśmy kierować się dostępnością wspieranych aplikacji do płatności mobilnych. Przykładowo większość instytucji bankowych w Polsce współpracuje z Google Pay oraz Apple Pay.

Bez karty płatniczej w formie fizycznej lub wirtualnej nie może być mowy o płatnościach zegarkiem. Usługa polega bowiem na powiązaniu karty z urządzeniem mobilnym z NFC za pomocą jednej z dostępnych aplikacji płatniczych.

Zegarek z modułem NFC – urządzenie mobilne jak smartwatch bez modułu NFC niestety będzie bezużyteczne w kwestii płatności mobilnych. Jeszcze do niedawna tylko droższe modele zegarków byłby wyposażone w tę technologię, ale w tej chwili już kilkaset złotych wystarczy na zakup urządzenia pozwalającego cieszyć się z błyskawicznych i wygodnych płatności bezdotykowych zegarkiem.

Aplikacja płatnicza – ostatnim elementem całej układanki jest aplikacja płatnicza, która pozwala na powiązanie karty do konta bankowe z urządzeniem mobilnym (zegarkiem). To dzięki temu oprogramowaniu jesteśmy w stanie bezpiecznie udostępnić zaszyfrowane dane karty, aby dokonywać płatności zbliżeniowych.

Jak płacić zegarkiem w praktyce:

Aby dokonać płatności zegarkiem wystarczy podczas płacenia w sklepie poinformować kasjera/sprzedawcę o metodzie płatności, z jakiej chcemy skorzystać. Nie musimy wskazywać dokładnie metody mówić telefonem, czy zegarkiem. Wystarczy poinformować, że chcemy dokonać płatności kartą (co jest prawdą, ponieważ karta powiązana została z urządzeniem mobilnym) i zbliżamy zegarek na odległość kilku centymetrów od terminala płatniczego (dokładnie miejsca oznaczonego symbolem płatności bezdotykowej). Domyślnie dla płatności do 100 zł nie trzeba odblokowywać ekranu urządzenia. Jednak ze względów bezpieczeństwa transakcje powyżej tej kwoty mogą wymagać odblokowania ekranu urządzenia.

Czym są aplikacje do płatności zegarkiem?

Aplikacje mobilne do płatności zegarkiem są specjalnym programami, które umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą zegarka lub innego urządzenia mobilnego. Te aplikacje pozwalają w bezpieczny sposób powiązać dane karty płatniczej z urządzeniem mobilnym.

Obecnie najczęściej występującymi aplikacjami są Google Play dla urządzeń działających w oparciu o system operacyjny Android oraz Apple Pay dla urządzeń firmy Apple. Choć z płatności Google Pay można korzystać na większości urządzeń mobilnych, w tym zegarkach to niektórzy producenci elektroniki użytkowej samodzielnie opracowali własne aplikacje do płatności mobilnych. Aby z nich korzystać wymagane jest nawiązanie współpracy z bankiem, który prowadzi nasze konto. Do najczęściej spotykanych aplikacji tego typu możemy zaliczyć:

  • Google Pay (zegarki I telefony)
  • Apple Pay (zegarki I telefony)
  • Garmin Pay (zegarki)
  • Samsung Pay (zegarki I telefony)
  • Xiaomi Pay (zegarki I telefony)
  • FitBit Pay (zegarki)
  • SwatchPAY (zegarki)
  • BLIK (tylko telefon)

Jak płacić zegarkiem bezpiecznie?

Główny mechanizm zabezpieczający nas w przypadku płatności zegarkiem polega na szyfrowaniu danych karty płatniczej przy każdej płatności. Wrażliwe dane takie jak numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności kod zabezpieczający CVC/CVV podawane są tylko raz. Podczas każdej transakcji tworzony jest unikalny token, który chroni dostępu to tych wrażliwych danych, które mogłyby posłużyć do nieuprawnionego dostępu do naszego konta.

Aplikacje płatnicze w zegarkach mają również za zadanie powiadamianie o przeprowadzonych transakcjach. Jeśli zaobserwujemy  nieautoryzowane przez nas płatności to powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z bankiem w celu zastrzeżenia karty oraz wyjaśnienia sytuacji.

Poza tym, należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, ponieważ zagubienie lub kradzież zegarka, tak jak w przypadku karty płatniczej może skutkować utratą środków z konta. Istnieją także funkcje zabezpieczeń, takie jak blokowanie aplikacji lub zdalne usuwanie danych, które mogą być wykorzystane w przypadku utraty zegarka. Taką procedurę należy wykonać np. z telefonu.

Najwięksi producenci zegarków typu smart

W momencie pojawienia się na rynku smartwatchy głównymi producentami czasomierzy naręcznych stały się firmy specjalizujące się w nowoczesnej elektronice użytkowej znane z produkcji smartfonów, czy laptopów. Tylko nieliczne firmy takie jak Fossil, które wciąż swój biznes opierają o rozwój i sprzedaż tradycyjnych zegarków do swojej oferty dołączyły smartwatche.

  • Apple
  • Samsung
  • FitBit
  • Swatch (również tradycyjne zegarki)
  • Xiaomi
  • Fossil (również tradycyjne zegarki)
  • Huawei
  • Garmin
  • Oppo
  • Amazfit
  • Garett

Wygląd smartwatcha zdradza nieco, z jakim urządzeniem mamy do czynienia. Zamiast tradycyjnej tarczy ze wskazówkami w nowoczesnym zegarku znajdziemy wyświetlacz dotykowy. W ofertach niektórych producentów znajdziemy jednak modele, które na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele od tradycyjnych zegarków. Wybierając kopertę wykonaną ze stali oraz pasek skórzany lub bransoletę stalową możemy nieco ukryć prawdziwy charakter urządzenia.

Zakres cenowy zegarków do płatności mobilnych jest bardzo szeroki. Modele wyposażone w moduł NFC zaczynają się już od ok 500 zł, a w przypadku niektórych producentów przekraczają nawet 5 000 zł.

Wygoda, czy zbędny gadżet?

Niewątpliwie smartwatche mają wiele zalet. Ilość funkcji, w jakie są wyposażone mogą zaspokoić potrzeby wielu użytkowników. Od sportowców, którzy chcą monitorować swoje parametry organizmu po biznesmenów, którzy chcą mieć stały dostęp do widomości email i sms bez zaglądania do telefonu, czy komputera. Niemniej każdy z nas płaci za produkty i usługi, a według statystyk coraz częściej wybieramy płatności zbliżeniowe. Korzystanie z płatności zegarkiem jest stosunkowo bezpieczne, jak i bardzo praktyczne. Wychodząc z domu nie musimy pamiętać o zabraniu z sobą portfela, karty płatniczej, czy nawet telefonu. Modele zegarków wyposażone w czytnik kart SIM pozwalają na prowadzenie rozmów. Jest to o tyle ciekawa do rozważenia metoda płatności, ponieważ modele zegarków pozwalające na dokonywanie płatności mobilnych ze względu na swoją cenę są już w zasięgu ręki większości ludzi.

Nie przegap

Przeczytaj też: Transakcje bezgotówkowe: czym są i jak z nich korzystać bezpiecznie?

Przeczytaj też: Najtańszy sposób na płatności zbliżeniowe z NFC?

Przeczytaj też: Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki
  • 50 zł za samo otwarcie Konta Przekorzystego Banku Pekao z kartą;
  • 150 zł za min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta w każdym z 3 miesięcy.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część