zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Zarzuty prezesa UOKiK wobec firm telekomunikacyjnych. Grozi im kara

Zarzuty prezesa UOKiK wobec firm telekomunikacyjnych. Grozi im kara

14 maj 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Postępowanie wobec firm Vectra i Multimedia Polska wszczął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ zarzuca firmom niewłaściwy sposób prezentacji cen.

Rabaty prezentowane jak cena standardowa

Zarówno Vectra, jak i Multimedia Polska oferują dla swoich klientów kilka rodzajów rabatów. Decydując się na elektroniczną fakturę, wyrażając zgody marketingowe czy też zobowiązując się do terminowego regulowania płatności, klient otrzymuje zniżkę w wysokości około 5 zł za każdą z tych czynności. Zdaniem UOKiK sposób prezentacji ceny z rabatami może wprowadzać w błąd klientów. Jest ona bowiem przedstawiana jak cena standardowa. W efekcie klient może nie mieć świadomości, że nieprzestrzeganie któregokolwiek z powyższych warunków będzie się wiązać z wyższą miesięczną opłatą.

„Konsumenci powinni już w przekazie marketingowym lub na początku telefonicznej rozmowy sprzedażowej otrzymywać jasną i czytelną informację o tym, ile zapłacą za usługę i jakie są ewentualne warunki tej ceny. Jeśli przedsiębiorcy podają cenę uwzględniającą rabat, powinni to jasno komunikować poprzez wskazanie także rodzaju rabatu i jego wysokości” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Vectra i Multimedia Polska pod lupą UOKiK

Według UOKiK utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie może mieć charakter kary umownej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, tego typu sankcje związane są jedynie ze zobowiązaniami niepieniężnymi. Dodatkowo oprócz cofnięcia rabatu operatorzy mogą także naliczać odsetki za nieterminowe płatności. To w ocenie prezesa UOKiK może naruszać zbiorowe interesy konsumentów.

W przypadku potwierdzenia się zarzutów obu spółkom grozi kara w maksymalnej wysokości 10% rocznego obrotu. 


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki

W każdym z 3 miesięcy po otwarciu Konta Przekorzystnego z kartą debetową wykonaj min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część