Prawo do zasiłku przysługuje osobom, które w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni były zatrudnione i osiągnęły wynagrodzenie w wysokości co najmniej aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Do tego okresu nie zalicza się urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni.
Aktualne minimalne wynagrodzenie za pracę znajdziemy np. za stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Taką informację może tez nam udzielić Powiatowy Urząd Pracy (PUP).
Przy prawie do zasiłku dla bezrobotnych nie ma znaczenia wymiar etatu, a wysokość wynagrodzenia, które musi osiągnąć przynajmniej ustawowe najniższe krajowe wynagrodzenie.
Zasiłek, stypendium, dodatek aktywizacyjny oraz inne świadczenia dla osób bezrobotnych wypłacane są przez Powiatowy Urząd Pracy na wskazany przez beneficjenta numer rachunku bankowego, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem. Bezrobotni, którzy nie podali numeru rachunku bankowego mogą odebrać przysługujące im świadczenia osobiście wg ogłoszonego przez dany PUP harmonogram wypłat świadczeń gotówkowych w kacie urzędu.
W przypadku nieodebrania zasiłku w terminach ustalonych w terminie świadczenia będą wypłacane po uzgodnieniu terminu dodatkowej wypłaty z danym urzędem. Świadczenie w gotówce wypłaca się osobiście bezrobotnemu po okazaniu ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Zasiłek dla osób bezrobotnych wypłacany jest na numer konta bankowego podanego przez bezrobotnego w terminach ustalonych przez Powiatowy Urząd Pracy, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane.
Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany może być w dwóch okresach. 180 dni, jeśli beneficjent mieszka na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju.
Okres pobierania świadczenia wynosi 365 dni, jeśli bezrobotny mieszka na obszarze powiatu, którego stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku przekraczała 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju lub:
Dodatek aktywizacyjny to specjalne świadczenie służące promocji zatrudnienia i przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, która posiada prawo do zasiłku oraz samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową.
Dodatek aktywizacyjny wypłaca Powiatowy Urząd Pracy z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez ten urząd, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane
700 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2022.
od 31.12.2022
700 zł
Łatwy