zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Ile można mieć kont bankowych na raz?

Ile można mieć kont bankowych na raz?

12 wrz 2022 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Bartłomiej Wojnowski
Redaktor SMART Bankier.pl. Autor artykułów, poradników i informacji prasowych na …
[email protected]

Wiele osób zastanawia się, czy polskie prawo ogranicza liczbę kont bankowych, które jako klienci możemy posiadać w jednym czasie. Okazuje się, że pod tym względem przepisy krajowe są dosyć liberalne, a zawieranie wielokrotnych umów może mieć naprawdę wymierne korzyści. Co więcej, aby mieć kilka kont bankowych, wystarczy przejść prostą procedurę, dostępną dosłownie dla każdego. 

Fot. shutterstock.com/ GaudiLab

Liczba kont bankowych a polskie prawo bankowe

Zastanawiając się, ile można mieć kont bankowych na swoje nazwisko w jednym momencie, w pierwszej kolejności należy spojrzeć na polskie prawo bankowe. Tytułowy dylemat jednoznacznie rozwiązuje Ustawa Prawo Bankowe, a dokładniej rozdział 3., określający, na jakiej zasadzie odbywa się prowadzenie konta – zarówno z perspektywy instytucji, jak i samego klienta. 

Ile można mieć kont bankowych według ustawy? Przepisy nie dookreślają liczby rachunków bankowych, które mogą przypadać na jednego klienta. Tym samym w jednym czasie możemy mieć kilka różnych kont bankowych w kilku różnych bankach. Takie praktyki nie są w żaden sposób karane lub regulowane w świetle polskiego prawa. 

Co więcej, jest to dosyć częste zjawisko. Pamiętajmy, że wyłącznie jedno konto bankowe ogranicza nas – jako klientów – w korzystaniu z innych produktów. Przykładowo, drugie konto może służyć do odbioru walut obcych (tzw. rachunek walutowy), przez co unikamy dodatkowych kosztów transferów lub potencjalnego przewalutowania. 

Ponadto dodatkowy rachunek może być także furtką do rozpoczęcia gromadzenia naszego kapitału lub bardziej racjonalnego zarządzania środkami oraz regulowania naszych zobowiązań. Takie podejście gwarantuje nam zachowanie finansowej niezależności (np. od partnera, partnerki lub innych członków rodziny). 

Według danych serwisu Bankier.pl z czerwca br. Polacy mieli w sumie 35,6 mln kont osobistych. Co to oznacza w praktyce? Coraz więcej osób ma więcej niż jeden rachunek bankowy. 

Jak bank przekonuje do dodatkowego konta oszczędnościowego?

Pamiętajmy, że większa liczba rachunków bankowych w naszym posiadaniu, to także niemały interes dla samej instytucji wydającej. To właśnie m.in. na obrocie w ramach konta bankowego zarabia sam bank. W jaki sposób? W dużym skrócie – instytucje finansowe potrzebują kapitału, którym mogą zarządzać – np. udzielając kredytów. Aby mieć wystarczające środki w swoim systemie, potrzebują klientów, którzy będą regularnie wpłacać swoje pieniądze. 

W ten sposób bank ma zachowaną płynność przepływów i jest w stanie realizować swoje zobowiązania ofertowe. Innymi słowy – jeśli dany klient ma dodatkowe konto osobiste lub w szczególności konto oszczędnościowe, wówczas bank ma większe zabezpieczenie w postaci jego środków. To samo dotyczy także lokat, które ostatnio reklamowane są coraz wyższymi stopami zwrotu. Dlaczego? Głównie ze względu na walkę banków o klienta. 

No właśnie. My – jako klienci – jesteśmy beneficjentami takich strategii banków. Coraz większa liczba podmiotów komercyjnych widzi, jak bardzo jedno konto bankowe staje się mało atrakcyjne dla statystycznego klienta

Przecież dla przykładu rodzinny rachunek osobisty “A” może nam służyć do opłacania rachunków, a drugie konto “B” może być miejscem na regulowanie opłat wakacyjnych. Taka rozdzielność staje się wyjątkowo popularna i pozwala na większą przejrzystość wydatków. O wiele lepiej zalety takiego podejścia widać z kolei przy staraniach oszczędnościowych.

Wyłącznie jeden rachunek bankowy nie motywuje do oszczędzania. Z jego poziomu bowiem wykonujemy wcześniej wspomniane przelewy na poczet stałych wydatków, a kwota, która przychodzi do nas co miesiąc np. od pracodawcy, szybko znika w otchłani innych zobowiązań. Dlatego też dodatkowe konto osobiste, a dokładniej konto oszczędnościowe jest jednym z najczęściej wybieranych produktów uzupełniających. 

Obecnie na rynku jest mnóstwo ofert, które oferują preferencyjne warunki na założenie konta oszczędnościowego (np. w postaci wyższego oprocentowania w skali roku). W niektórych sytuacjach możemy także zgarnąć niemałą premię pieniężną, która jest w stanie znacząco wesprzeć nasz budżet. 

To właśnie w interesie banku jest zachęcenie nas – klientów – do dodatkowego lokowania środków. Dlatego też instytucje zachęcają do tego, aby mieć kilka kont bankowych. Podobne schematy dotyczą sytuacji, gdy chcemy aktywować konto firmowe, konto osobiste, czy jeszcze inny rachunek bankowy. 

Aby dowiedzieć się, dlaczego warto mieć kilka kont, przeczytaj nasz artykuł: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

Drugi rachunek bankowy, czyli konto osobiste kontu nierówne

Podobne schematy dotyczą sytuacji, gdy chcemy aktywować konto firmowe, konto osobiste, czy jeszcze inny rachunek bankowy. Instytucje komercyjne nie zastanawiają się, ile można mieć kont bankowych – raczej maksymalizują dostępność swoich ofert. W ten też sposób podmioty komercyjne prześcigają się w coraz to lepszych warunkach zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. 

Tym samym rachunek bankowy rachunkowi nierówny – często znajdziemy konkurencyjne oferty, proponujące m.in. premie. Jak je znaleźć? Przede wszystkim śledząc dedykowane rankingi. Te z kolei obejmują najpopularniejsze produkty, których jak się okazało – jednocześnie możemy mieć kilka (kont bankowych, firmowych, oszczędnościowych etc). Przykładowo najlepsze drugie konto możemy znaleźć, na bieżąco przeglądając:

Założenie kolejnego konta

Założenie kolejnego konta w tym samym banku jest bajecznie proste. Aby mieć kilka kont bankowych, drugie, trzecie, czwarte itd. (w zależności od oferty danej instytucji) możemy założyć z poziomu bankowości elektronicznej. Jest to o tyle prosta i wygodna formuła, że dany bank ma już w swojej bazie nasze dane, a umowa na kolejny produkt będzie wyłącznie formalnością. 

W nieco większą cierpliwość będziemy musieli się uzbroić w sytuacji, gdy jeszcze jedno konto bankowe chcielibyśmy założyć, ale już za pośrednictwem innego banku, aniżeli naszego “pierwotnego”. Wówczas również możemy skorzystać z bankowości elektronicznej, wypełniając formularz online. Innym sposobem jest oczywiście udanie się do placówki stacjonarnej, jednak w ten sposób znacznie nie skrócimy całego procesu. I tak będziemy musieli udzielić wszelkich danych oraz poczekać na umowę w wersji fizycznej. 

Założenie kolejnego konta w innym banku jest jednak procesem relatywnie szybkim i nie należy nastawiać się na kilka tygodni oczekiwania. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych, a więc to po stronie banku leży odpowiedzialność za szybką finalizację umowy. Jak już wspominaliśmy to właśnie w interesie instytucji jest sprawne pozyskanie kolejnego klienta. 

Niezależnie, ile można mieć kont bankowych w danej instytucji, to bank będzie nas zachęcał do podpisywania kolejnych umów. Pamiętajmy jednak, iż pomimo faktu, że warto mieć kilka kont, powinniśmy zawsze sprawdzać konkretne wymagania banku. Czasami może się okazać, że jeszcze jedno konto bankowe będzie dodatkowym wydatkiem, ponieważ przykładowo nie spełniliśmy warunków aktywności, które gwarantują nam bezpłatne korzystanie z rachunku. 

Jeśli masz wątpliwości co do swojego obecnego konta, przeczytaj nasz artykuł: Kiedy warto zmienić konto bankowe? 5 czerwonych flag!

Nie przegap

Przeczytaj też: Chargeback – czym jest obciążenie zwrotne i jak z niego korzystać?

Przeczytaj też: Zastrzeżenie karty, a blokada karty – czym się różnią i co powodują?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

950 zł +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za Konto dla dziecka
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część