zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Kiedy warto zmienić konto bankowe? 5 czerwonych flag!

Kiedy warto zmienić konto bankowe? 5 czerwonych flag!

22 lip 2022 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Masz dość podnoszenia opłat za konto osobiste i kartę płatniczą? A może bank zarzuca Cię kolejnymi ofertami niepotrzebnych produktów? Zobacz jakie sygnały wysyła Ci obecny bank, aby Cię zniechęcić i zmusić do poszukiwania nowego konta!

Jedno konto na wiele lat

Niektórzy posiadają po kilka kont osobistych. Jest to jak najbardziej dozwolone i przydatne, jeśli widzimy taką potrzebę. Jednak większość z nas posiada jedno konto bankowe, na którym gromadzimy środki oraz wykonujemy transakcje za codzienne zakupy i opłacamy rachunki. Często zdarza się, że rachunki bankowe zakładamy już jako nastolatkowie (konta młodzieżowe do 26 roku życia) i zostajemy z nimi na dłużej. A może czasem warto rozważyć zmianę banku, który obsługuje nasz rachunek osobisty? Podpowiadamy, kiedy warto zastanowić się nad poszukaniem nowej oferty konta bankowego.

Flaga #1 Bank podnosi opłatę za prowadzenie rachunku i karty płatniczej

Chyba najbardziej irytującym jest moment, kiedy bank podnosi nam opłaty za korzystanie ze swoich usług, które mogły być do tej pory nawet darmowe. Często zdarza się, że otwierając konto w promocji lub jeszcze przed 26 rokiem życia prowadzenie rachunku, a nawet i karty jest zupełnie darmowe. W pewnym momencie, aby uniknąć niekiedy uciążliwych kosztów posiadania rachunku i karty bankomatowej bank będzie wymagał od nas wykazania określonej aktywności w ciągu miesiąca. Jeśli nowe warunki korzystania z tych produktów będą dla nas uciążliwe lub niepotrzebnie obciążały budżet to jest to sygnał to poszukania kona w innym banku. Możemy znaleźć takie oferty, w których warunki aktywności będą łatwiejsze do wykonania lub prowadzenie rachunku okaże się bezwarunkowo darmowe!

Flaga #2 Możliwość zdobycia premii dla nowego klienta w innym banku

Jeśli z różnych powodów postanowiliśmy już poszukać innej oferty konta bankowego to zwróćmy uwagę na takie, za których skorzystanie możemy zyskać dodatkowe profity. Najczęściej może to być premia pieniężna, podwyższone oprocentowanie dla oszczędności, programy lojalnościowe lub częściowe zwroty za zakupy, czy płatności rachunków. Warto skorzystać z takiej promocji konta bankowego zwłaszcza dlatego, że będziemy traktowani przez bank jako nowy klient, a to właśnie do nich skierowane są oferty premiowe. Wystarczy, że założymy wybrane konto, wyrażając zgody na kontakt marketingowy (przedstawiania innych ofert danego banku) i spełnimy warunki aktywności w kolejnych miesiącach korzystania z rachunku. Pamiętajmy, że jest to tylko dodatkowa możliwość zdobycia dodatkowej nagrody, jeśli nie mamy ochoty spełniać warunków wskazanych w regulaminie akcji to po prostu korzystajmy z nowego konta na swój sposób.

Flaga #3 Bank nie nadąża za zmieniającymi się trendami

Technologia bankowa cały czas się zmienia. To co kiedyś wydawało się mało prawdopodobne dzisiaj możemy obsłużyć samodzielnie z poziomu aplikacji bankowej lub bankowości online. Karty wielowalutowe, kantory online, płatności zbliżeniowe, możliwość załatwienia części spraw urzędowych i wiele, wiele innych funkcji jest dzisiaj standardem dla większości banku. Niektóre z nich są bardziej zaawansowane, a nowości technologiczne pojawiają się w nich szybciej. Jeśli nasz obecny bank nie obsługuje jeszcze funkcji, które wydają nam się wyjątkowo atrakcyjne i mogłyby uprościć nam zarządzanie budżetem to powinniśmy poszukać banku, który umożliwi nam dostęp danej technologii.

Flaga #4 Nasze dane wrażliwe przestają być bezpieczne

Jedną z najważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz oczywiście bezpieczeństwo naszych środków. Ochrona swoich klientów powinna być najwyższym z priorytetów każdego banku. Niestety zdarza się, że tak nie jest lub po prostu technologicznie bank nie jest w stanie nadążyć za rozwojem przestępczych procederów cyfrowych złodziei. Jeśli w naszym obecnym banku wyjątkowo często dochodzi do ataków wyłudzaczy, wypływają dane wrażliwe klientów lub inne awarie utrudniające korzystanie z bankowości to może być to jeden z najważniejszych powodów szybkiej zmiany banku i ucieczkę z oszczędnościami.

Flaga #5 Bank zasypuje nas uciążliwymi reklamami

Banki nie oferują wyłącznie kont osobistych, które są bardzo przydatnymi i powszechnymi narzędziami. W ofercie banków znajdziemy też lokaty, karty kredytowe, pożyczki, kredyty i inne usługi. Jeśli zakładając konto wyrazimy zgodę na prezentowanie nam tych ofert (zwłaszcza korzystając z promocji bankowych) to może się zdarzyć, że w pewnym momencie nasz obecny bank zacznie nas wręcz zasypywać nachalnymi reklamami nakłaniającymi do skorzystania z wybranych dodatkowych ofert. Bank może kontaktować się z nami telefonicznie, mailowo, sms-owo oraz co raz częściej za pomocą powiadomień w aplikacji mobilnej, co potrafi być wyjątkowo irytujące. Jeśli w pewnym momencie stwierdzimy, że jest to wyjątkowo uciążliwe działanie to jest to powód do rozważenia zmiany konta i banku na inny.

Zamknięcie starego konta bankowego

Mając już otwarte i aktywne nowe konto osobiste powinniśmy rozpocząć likwidację poprzedniego. Koniecznie w tej kolejności, ponieważ rozstając się z dotychczasowym bankiem zebrane na rachunku środki musimy, gdzieś przenieść.

Aby zamknąć relację z dotychczasowym bankiem powinniśmy upewnić się, że nie posiadamy wobec niego żadnych zobowiązać. Najczęściej może to dotyczyć opłat za prowadzenie konta i karty do konta. Dlatego wypłacając środki na nowe konto zostawmy na starym rachunku jedynie taką kwotę, która ureguluje te zobowiązania. Nie musimy oczywiście tego robić, jeśli wcześniej spełnimy warunki aktywności wymagane do zwolnienia z tych opłat. Polecamy nasz poradnik, Jak zamknąć konto osobiste?

Wyszukanie nowego konta bankowego

Szukanie nowego konta bankowego wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy skorzystać z tematycznych rankingów kont osobistych, na których możemy znaleźć najważniejsze parametry i porównać je pomiędzy ofertami poszczególnych banków. Warto zwrócić uwagę na opłaty za posiadanie rachunku, obsługę karty płatniczej oraz najczęściej wykonywane operacje.  Wisienką na torcie są też promocje bankowe. Weźmy pod uwagę, jak wysoka nagroda na nas czeka i jakie działania trzeba wykonać, aby ją zdobyć w całości.

Nie przegap

Przeczytaj też: 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż 1 konto osobiste?

Przeczytaj też: Czy można cofnąć przelew?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część