zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Podatek bankowy zostanie utrzymany. Ministerstwo Finansów jest otwarte na rozmowy o jego kształcie

Podatek bankowy zostanie utrzymany. Ministerstwo Finansów jest otwarte na rozmowy o jego kształcie

11 czea 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Wpływy do budżetu państwa nie mogą ulec zmniejszeniu. Dlatego nie ma mowy o likwidacji podatku bankowego. Możliwe są jednak rozmowy dotyczące sposobu jego naliczania.

Podatek bankowy

Podatek bankowy jest płacony przez banki jako procent posiadanych przez nie aktywów. Celem jego istnienia jest odzyskanie przez państwo funduszy przeznaczonych na ratowanie sektora bankowego w czasie finansowego kryzysu. Wprowadzenie go w Polsce w 2016 roku miało na celu również zwiększenie dochodów budżetowych. Dzięki temu możliwe było zrealizowanie programu „Rodzina 500 Plus”.

Ministerstwo Finansów otwarte na rozmowy

Podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie, minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się na temat przyszłości podatku bankowego w Polsce. Podkreślił, że jest on ważnym źródłem wpływów do budżetu państwa i z tego powodu nie ma mowy o jego likwidacji. Domański podkreślił, że obecnie banki osiągają rekordowe zyski. Wyraził natomiast zaniepokojenie faktem, że ich głównym źródłem są przychody odsetkowe.

Minister podkreślił, że resort finansów jest otwarty na rozmowy dotyczące kształtu podatku bankowego. By zmiana była jednak możliwa, na jej skutek nie mogą spaść wpływy budżetowe z tego tytułu.

Podatek Belki może zostać zmniejszony

Inna sytuacja dotyczy tzw. podatku Belki. Minister finansów podkreśla, że jego ewentualne zmniejszenie nie będzie stanowić dla budżetu wysokiego kosztu. Dlatego minister finansów opowiada się za tym rozwiązaniem w przyszłym roku.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Jakże Osobiste
Konto Jakże Osobiste
Premia

500 zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.

3 lata

Warunki
  • 50 zł za otwarcie Konta Jakże Osobistego na selfie;
  • 9 x 50 zł za otwarcie konta oraz za zalogowanie się min. raz do aplikacji mobilnej, zapewnienie min. 1000 zł wpływu (jednorazowo) oraz wykonanie min. 5 transakcji kartą w każdym z 8 kolejnych miesięcy.

(czytaj więcej)

50 zł + 450 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część