zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Na czym polega debet na koncie? Czy warto z niego korzystać?

Na czym polega debet na koncie? Czy warto z niego korzystać?

6 lip 2021 Komentarze ok. 4 minut czytania 5.00 / 5 (1)
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Na czym polega debet na koncie i czy warto z niego korzystać? Jeśli zabrakło ci kiedyś środków na koncie stojąc przy kasie to koniecznie musisz sprawdzić tę usługę!

Na czym polega debet na koncie?

Na czym polega debet

Na czym polega debet na koncie?

Debet na koncie to nic innego, jak obciążenie rachunku powyżej sumy posiadanych środków przez posiadacza konta – salda. Jego wysokość jest umowna i zależy często od zdolności kredytowej posiadacza rachunku, a także oferty danego banku.

Limit kredytowy nie jest zwykle wysoki. Ma charakter bardziej doraźny, gdyby okazało się, że przykładowo skończyły nam się bieżące środki na rachunku, a do wypłaty wynagrodzenia zostało jeszcze kilka dni. Korzystając z limitu debetowego pożyczamy od banku pieniądze, które oczywiście podlegają oprocentowaniu. W przeciwieństwie jednak do pożyczek, czy kredytów gotówkowych jest ono tutaj na wyjątkowo niskim poziomie. Dodatkowo wiele banków oferuje bezodsetkowe wykorzystanie debetów do pewnego momentu (np. do 1000 zł). Skorzystanie z tego środka wymaga od nas minimalnych formalności. Debet bowiem przypisywany jest do bieżącego rachunku. Nie musimy wnioskować np. o kartę kredytową, kredyt, czy pożyczkę.

Jak korzystać z debetu?

W ramach swojego konta posługujemy się środkami zgromadzonymi na rachunku. Jest to tzw. nasze saldo. Jeśli okaże się, że nasze saldo jest ujemne, to oznacza, że zaczęliśmy już wydawać pieniądze banku. Korzystanie z debetu nie jest jednak możliwe bez naszej wiedzy. Jeśli nie mamy uruchomionej tej funkcji wówczas przy braku środków na koncie podczas próby dokonania transakcji otrzymamy taką wiadomość smsem lub w formie notyfikacji w aplikacji mobilnej. Chęć korzystania z debetu musimy zgłosić naszemu bankowi. Jest to normalna usługa finansowa, jak każda inna, wobec tego warto sprawdzić wcześniej ewentualny koszty związane z jej korzystaniem w tabeli kosztów i prowizji.

Różnice pomiędzy debetem, a kredytem, czy pożyczką

Oprocentowaniu debetu podlega tylko ta kwotą, z jakiej skorzystaliśmy. Jeśli wykorzystamy cały debet, ale później go spłacimy w całości lub w części to odpowiedni limit będzie od razu dla nas dostępny, nawet w tym samym miesiącu. Spłacanie debetu następuje bardzo prosto, ponieważ zadłużenie nie jest rozkładane na raty, jak w przypadku kredytu. Posiadając zadłużenie, każdy kolejny wpływ środków na konto w pierwszej kolejności zostanie przeznaczony na jego uregulowanie. Zwykle jest to 30 dni od powstania zadłużenia lub inny umowny dzień w miesiącu.

Środki z debetu nie są też wypłacane w osobnych transzach, jak pożyczka, czy kredyt. Jest to stała, dodatkowa kwota dopisana do naszego rachunku, która zostaje automatycznie uruchomiona, jeśli skończą nam się środki z bieżącego salda.

Czym różni się debet od karty kredytowej?

Jak zawsze są plusy oraz minusy jednego i drugiego rozwiązania. Jak już wyjaśniliśmy wnioskowanie o przyznanie limitu debetowego jest nadzwyczaj proste i zostaje on po prostu dopisany do podstawowego rachunku bankowego. Karta kredytowa to zaś produkt stricte kredytowy i należy o niego osobno zawnioskować, a bank przed wydaniem nam karty i przyznaniem limitu kredytowego dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową. Z tego też powodu udostępniane limity różnią się od siebie aż tak bardzo. Podczas gdy debet na koncie może wynieść raptem kilka tysięcy, to na karcie kredytowej może już on wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie każdy konsument będzie posiadał odpowiednią zdolność kredytową, aby cieszyć się możliwościami popularnej „kredytówki”. Kolejną różnicą jest oprocentowanie. Powstałe zadłużenie na debecie objęte jest nim od razu, zaś przy karcie kredytowej występuje tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli zdążymy zapłacić zadłużenie na karcie kredytowej w tym terminie to nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Oddamy tyle, ile pożyczyliśmy od banku. Posiadanie karty kredytowej zwykle wiąże się z niewielkimi, ale jednak miesięcznymi opłatami, choć istnieją na rynku oferty darmowych kart płatniczych. Nawet jeśli dana karta jest objęta opłatą, to można jej uniknąć aktywnie z niej korzystając.

Co wybrać?

Nie każdy widzi potrzebę comiesięcznego korzystania z wysokich limitów kredytowych. Jeśli potrzebujemy mieć zabezpieczenie w postaci niewielkiego zastrzyku dodatkowych środków to taki limit debetowy na koncie powinien nam w zupełności wystarczyć. Jeśli przewidujemy, że nasze zapotrzebowanie na dodatkowe środki może być większe wówczas powinniśmy zastanowić się dodatkowo nad wyrobieniem karty kredytowej.  🙂

Nie przegap

Przeczytaj też: Karta wielowalutowa. Jak płacić za granicą tanio?

Przeczytaj też: Bilety komunikacji miejskiej i parkingowe w aplikacji mobilnej?


Komentarze (0)

Konto Millennium 360°
Konto Millennium 360°
Utrzymanie konta

Bezwarunkowo darmowy rachunek

0 zł

Utrzymanie karty

0 zł za min. 5 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu (w przypadku młodych wystarczy 1 transakcja)

  • 11 zł dla dorosłych
  • 5 zł dla osób do 26 roku życia

0-11 zł

Wypłata z bankomatów obcych

1 zł w przypadku maszyn Santander Banku Polska i Planet Cash. 5 zł u innych operatorów (0 zł za spełnienie warunku darmowej karty płatniczej)

0-5 zł

Czy premia?
  • 100 zł za otwarcie konta, logowanie do aplikacji mobilnej, zapewnienie w ciągu 14 dni od otwarcia konta min. 1000 zł wpływu i jedną płatność kartą/BLIK;
  • 200 zł za zalogowanie się do aplikacji oraz wydanie kartą/BLIK min 500 zł w każdym z 3 miesięcy ;
  • 300 zł za zapewnienie min. 1000 zł wpływów pochodzących z wynagrodzenia (powyżej 26 roku życia).

(czytaj więcej)

600 zł +6% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część