Od 1 czerwca 2024 roku banki w określonych sytuacjach są zobligowane do weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL klientów. Sprawdza się to między innymi przed otwarciem rachunku bankowego, w trakcie ubiegania się o kredyt, czy podczas wypłaty w placówce większej kwoty pieniędzy. Nest Bank podkreśla, że zastrzeżony PESEL chroni klienta przed założeniem rachunku bankowego przez oszustów lub wyłudzeniem kredytu na swoje dane.
W komunikacie na stronie internetowej Nest Bank podkreśla, że nawet z zastrzeżonym numerem PESEL możliwe jest załatwienie spraw urzędowych, wzięcie udziału w wyborach, podróżowanie za granicę czy wystawianie przez lekarza recept. Należy jednak pamiętać, że uniemożliwia ono jednak załatwienie części kluczowych spraw. Oprócz wymienionych na początku tekstu operacji bankowych niemożliwe będzie w tej sytuacji również zawarcie na przykład aktów notarialnych.
Trzeba jednak dodać, że zarówno proces zastrzeżenia numeru PESEL, jak i jego cofnięcia jest wyjątkowo prosty. Wystarczy w aplikacji lub serwisie mObywatel wybrać właściwą opcję. Cofnięcie zastrzeżenia wymaga także jednego kliknięcia w serwisie rządowym. Obie czynności można zrobić również osobiście w urzędzie gminy.
Te okoliczności sprawiają, że warto rozważyć zastrzeżenie numeru PESEL jako ochronę przed oszustami. Należy jednak pamiętać o konsekwencjach, które wiążą się z tą czynnością.
400 zł +8,6% do 50 tys. zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego w Nest Banku od przynajmniej 01.01.2021.
01.01.2021
Za otwarcie Nest Konta jako nowy klient z kartą oraz wyrażonymi zgodami marketingowymi i w każdym z 8 miesięcy:
400 zł zwrotu
Łatwy