zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jaki tytuł przelewu wpisać, by uniknąć problemów i nieporozumień?

Jaki tytuł przelewu wpisać, by uniknąć problemów i nieporozumień?

15 maja 2023 (Aktualizacja 26.04.2024) 2 komentarzy ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Finansami, sprzedażą i marketingiem zajmuje się całe życie zawodowe. Zawsze znajdzie …
[email protected]

Tylko pozornie tytuł przelewu nie ma znaczenia. Tak naprawdę błędne zatytułowanie płatności prowadzi do nieporozumień. Czasem te nieporozumienia są tak duże, że miejsca ma interwencja banku, a nawet organów państwowych. Dowiedzmy się więc, jaki tytuł przelewu bankowego podać, aby uniknąć zbędnych niejasności i kłopotów. 

Shutterstock/aijiro

Dlaczego tytuł przelewu jest istotny?

Podstawowym celem tytułu przelewu jest przekazanie informacji odbiorcy płatności. Na podstawie tej informacji odbiorca dowiaduje się, czego konkretnie dotyczy dana płatność. Tytuł przelewu wpisujemy więc głównie po to, aby uniknąć nieporozumień.

W skrajnych przypadkach zdarza się jednak, że błędy w tytule przelewu mogą prowadzić do problemów z Urzędem Skarbowym, a nawet organami ścigania. Niewłaściwy tytuł może też doprowadzić do interwencji banku odpowiedzialnego za przetworzenie płatności.

Co należy wpisać w tytule przelewu?

Dobry tytuł przelewu bankowego w zwięzły i precyzyjny sposób opisuje cel płatności. Przykładowo tytuł „Zakup towaru” można uznać za zbyt ogólny. Lepiej jest bardziej sprecyzować, za co się płaci. Jeśli np. opłaca się zakup telefonu, to w tytule płatności można podać jego markę i model. Z kolei przedsiębiorcy często w tytule przelewu podają numer opłacanej faktury VAT.

Najważniejsze jest to, by tytuł przelewu był zrozumiały dla odbiorcy, a opis był zgodny z prawdą. Należy zwrócić uwagę, że odbiorcy przelewu często jasno sugerują, jaki powinien być tytuł przelewu. Na przykład na polisach ubezpieczeniowych często znajdziemy zdanie, typu „W tytule przelewu prosimy wpisać XYZ”. Najlepiej postąpić zgodnie z taką wskazówką. Wtedy będziemy mieć pewność, że płatność została prawidłowo zaksięgowana przez odbiorcę. W przypadku spłaty zobowiązań kredytowych stosowne informacje w kwestii zatytułowania przelewu zwykle znajdziemy w umowie pożyczki.

Czego nie należy umieszczać w tytułach przelewów?

Poniekąd mamy dużą dowolność w kwestii tego, co wpiszemy w tytule przelewu. Powinniśmy się jednak wystrzegać wpisywania znaków specjalnych. Większość bankowych systemów transakcyjnych blokuje możliwość wpisywania takich znaków, jak *.<” „ |. Długość tytułu jest zwykle ograniczona do około 140 znaków ze spacjami.

Możemy też zasugerować się popularnym powiedzeniem mówiącym, że z pieniędzmi nie ma żartów. Humorystyczne tytuły przelewu bywają bowiem kiepskim pomysłem. Przykładowo wpisanie dla żartu słowa „Okup” w tytule przelewu może wzbudzać podejrzenia. Wtedy to do złożenia wyjaśnień wezwany może zostać zarówno nadawca, jak i odbiorca płatności. Zawsze w tytule przelewów powinniśmy unikać zwrotów sugerujących naruszenie prawa, ale też tych nawiązujących do działań politycznych.

Co się dzieje, gdy tytuł przelewu wzbudza wątpliwości banku?

Dla banku największe znacznie ma podany numer konta bankowego odbiorcy i wartość przelewu. Ten pierwszy parametr informuje gdzie, a drugi ile pieniędzy należy przesłać. Pozostałe dane podawane w formularzu przelewu, w tym tytuł mają raczej drugorzędne znacznie.

Wciąż jednak banki, przynajmniej w wybiórczy sposób weryfikują tytuły przelewów. Zwykle do tego celu wykorzystują wysoce zautomatyzowane metody. W pewnym zakresie banki są też zobligowane do weryfikowania legalności transakcji dokonywanych w ich systemach transakcyjnych. Wynika to między innymi z przepisów prawa bankowego.

Jeśli bank wykryje coś wzbudzającego wątpliwości, to może przekazać stosowne informacje do organów państwowych, np. do GIIF, czyli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Ta instytucja czyni działania na rzecz przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Bank może też zablokować przelew do czasu wyjaśnienia sytuacji z klientem. To zaś sprawia, że płatność trafi do odbiorcy z opóźnieniem.

Jak nazwać przelew wysyłany do instytucji państwowych?

Na tytuł przelewu bankowego należy zwrócić szczególną uwagę podczas przesyłania pieniędzy do instytucji państwowych, w tym sądów. Wynika to z następujących kwestii:

  • Instytucje państwowe działają w wysoce sformalizowany sposób, co dotyczy także sposobu rozliczania przelewów;
  • Urzędnicy mogą być mocno wyczuleni na wszelkie nieścisłości podane w przelewach;
  • Do instytucji państwowych środki przesyłamy w różnych odstępach czasu;
  • Oddziały urzędów państwowych przyjmują dziennie mnóstwo przelewów, przez co ryzyko pomyłki jest nieco większe.

Tytuł przelewu do urzędu powinien więc wysoce precyzyjnie określać, za co płacimy.

Jakie jest znaczenie tytułu przelewu dla Urzędu Skarbowego?

Jako podatnicy do Urzędu Skarbowego możemy przesłać szereg płatności. Dotyczy to zwłaszcza wariantów podatków PIT, PCC, CIT i VAT. Czasem też do skarbówki przesyłamy np. odsetki za opóźnienia, czy nawet grzywny za wykroczenia skarbowe. Niektórych płatności dokonujemy cyklicznie, a innych okazjonalnie, np. przy zapłacie podatku za kupno samochodu.

Wariantów jest tu dużo, a ryzyko popełnienia błędu w tytule przelewu wysokie. Potwierdzają to statystyki. Wciąż Urząd Skarbowy odbiera sporo niewłaściwie opisanych przelewów. Wprowadzenie indywidualnego mikrorachunku podatkowego tylko nieznacznie poprawiło tę sytuację.

Mało precyzyjne zatytułowanie przelewu do Urzędu Skarbowego może sprawić, że płatność zostanie zaksięgowana w sposób niezgodny z zamierzeniami nadawcy. To może zaś doprowadzić nawet do tego, że nie będziemy świadomi powstania zaległości podatkowej i pojawienia się odsetek karnych. 

Pewnym pocieszeniem jest to, że w wielu przypadkach urzędnik kontaktuje się z podatnikiem np. telefonicznie, by wyjaśnieć powstałe wątpliwości. Lepiej jednak zadbać o to, by tytuł przelewu do Urzędu Skarbowego był w pełni prawidłowy.

Jak nazwać przelew środków dotyczący darowizny?

W pewnym sensie właściwy tytuł przelewu może nas uchronić przed otrzymaniem wezwania do zapłaty podatku. Dotyczy to w szczególności darowizn przesyłanych w formie przelewów. Gdy darowizna jest przekazywana członkowi bliskiej rodziny, to możliwie jest uniknięcie podatku.

Trzeba jednak dołożyć starań, by tytuł przelewu jasno określał jego charakterystykę. Jeśli na przykład przesyłamy darowiznę synowi, to w tytule powinniśmy umieścić zwrot „Darowizna dla syna”. Wskazane jest, by w tytule podać też dane osobowe osoby obdarowanej.

Do pewnego stopnia tytuł przelewu może wpłynąć na możliwość rozliczenia ulg podatkowych. Przede wszystkim dotyczy to darowizn na rzecz kultu religijnego. Zasadniczo przelewy tego typu pozwalają skorzystać z ulgi podatkowej przy rozliczaniu podatku PIT. Warto jednak w tytule przelewu zaznaczyć, że dana płatność to właśnie darowizna na cele kultu religijnego. 

W jaki sposób tytuł przelewu wpływa na analizę historii rachunku?

Rzetelne podejście do kwestii tytułowania przelewów pieniężnych upraszcza nam analizę historii na naszym rachunku bankowym. Kiedy będziemy sprawdzać, na co wydaliśmy pieniądze w danym czasie, to jednoznaczne tytuły płatności ułatwią nam przeprowadzenie analizy. 

Zawróćmy też uwagę na to, że systemy bankowe automatycznie przypisują poszczególne płatności do konkretnych kategorii wydatków. Ma to nam uprościć analizowanie historii operacji. Jeśli jednak podamy niewłaściwy tytuł płatności, to system bankowy może przyporządkować dany przelew do błędnej kategorii. 

Jak bezpieczenie wykonać przelew środków?

Płatności bezgotówkowe, w tym możliwość przesyłania przelewów pieniężnych ułatwia nam życie. Za pomocą tych metod transakcji możemy dokonywać prosto i komfortowo. Samo przesłanie przelewu nie wiąże się przecież z praktycznie żadnym wysiłkiem. Wystarczy tylko skorzystać np. z bankowości internetowej.

Powinniśmy jednak uważać na rutynę. Przesłanie przelewu bez zweryfikowania poprawności danych zwiększa ryzyko pojawianie się błędów. Z kolei brak czujności to coś, co może zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. 

Możemy więc wyrobić sobie nawyk, by przed przesłaniem przelewu dwukrotnie sprawdzić poprawność wpisanych danych. Dotyczy to też danych wprowadzonych w polu oznaczonym jako tytuł przelewu. 

Co zrobić, jeśli wpisało się błędny tytuł przelewu?

Gdy odkryjemy błędny numer rachunku odbiorcy w przelewie, to powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z naszym bankiem. Jeśli przesłaliśmy niewłaściwą sumę pieniędzy, to należy podjąć kontakt z odbiorcą płatności i porozmawiać z nim o zaistniałej sytuacji.

Błędny tytuł przelewu nie ma aż tak dużych konsekwencji, jak błędny rachunek bankowy czy przesłanie niepoprawnej kwoty. Zasadniczo jednak każdy błąd w danych, w tym błędny tytuł przelewu powinniśmy wyjaśnić.

W tym przypadku dużo zależy od specyfiki konkretnej sytuacji. Przykładowo jeśli przytrafiła nam się drobna literówka w tytule przelewu na niewielką kwotę do znajomego, to błąd raczej nie będzie miał żadnych konsekwencji. Jeśli jednak podamy całkowicie błędny tytuł przelewu dotyczący płatności na rzecz Urzędu Skarbowego, to powinniśmy jak najszybciej wyjaśnić sytuację. 


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg
Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Czytaj więcej

Przeczytaj też: Visa, czy Mastercard – wybór karty płatniczej.

Przeczytaj też: Chargeback – czym jest obciążenie zwrotne i jak z niego korzystać?


Komentarze (komentarzy: 2)

  • Janek 16 października 2023 3 1 odpowiedzi

    Mam pytanie moje imię to Jan pracuje w Niemczech mam konto w Niemczech i w Polsce czy mogę przelewać bezpodatkowo pieniądze ze swojego konta niemieckiego na polskie ? Bez obawy wezwania urządu skarbowego są to kwoty 20.000/40.000€ rocznie

    • Wojciech Wojtczak 20 października 2023 0

      Witaj,
      wszystko zależy od tego, gdzie posiadasz rezydencję podatkową. Jeśli w Polsce to podatek najprawdopodobniej zapłacisz podwójnie. Jednak jest to bardzo indywidualna kwestia, wobec tego radzimy zwrócić się do właściwego urzędu skarbowego z zapytaniem.

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1200 zł +4%

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.

Od 01.11.2022

Warunki
  • 100 zł za samo otwarcie konta osobistego;
  • 400 zł za aktywność przez 4 miesiące (min. 1000 zł wpływu, jedną płatność kartą lub BLIKIEM i jedno logowanie do aplikacji);
  • 100 zł za spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 200 zł za konto dla dziecka;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(szczegóły)

1200 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część