zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Ile kosztuje korzystanie z promocji bankowych?

Ile kosztuje korzystanie z promocji bankowych?

27 sty 2023 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Cały czas opowiadamy, jak to warto skorzystać z promocji bankowych. Wskazujemy na same superlatywy ofert bankowych w promocji, ale czy wiążą się z nimi jakieś zagrożenia, jak koszty?

Ile czasu potrzebujemy na znalezienie dobrej promocji bankowej?

Zwykło się mówić, że czas to pieniądz. Przeszukiwanie internetu w celu znalezienia najatrakcyjniejszej promocji bankowej może być czasem zniechęcające. Zwłaszcza, jeśli po omacku szukamy ich na oficjalnych stronach poszczególnych banków. Aby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów najlepiej skorzystać z rankingów promocji bankowych. Możemy szybko sprawdzić, które promocje są jeszcze aktualne, które oferują najlepsze premie, czy warunki promocji nie będą dla nas zbyt trudne do spełnienia oraz najważniejsze, jaki obowiązuje w danych ofertach okres karencji. Pamiętajmy, że promocje bankowe najczęściej skierowane są do nowych klientów!

Ile czasu zajmuje uruchomienie produktu bankowego w promocji?

Tradycyjny sposób założenia konta, czy wyrobienia karty kredytowej faktycznie może być czasochłonny. Wygospodarowanie czasu na wizytę w oddzielne banku, wystanie swojego w kolejce, a następnie obsługa przez pracownika banku to koszt znacznej części dnia. Na szczęście coraz więcej banków umożliwia założenie konta w 100% przez internet. Jeśli wybierzemy metodę potwierdzenia tożsamości przez kuriera to będziemy musieli poczekać kilka dni na jego wizytę. Jeśli natomiast potwierdzimy tożsamość wykonując zdjęcie swojej twarzy oraz dowodu tożsamości to takie konto jesteśmy w stanie założyć nawet w klika minut i od razu przystąpić do spełniania warunków promocji.

Ile czasu i pieniędzy zajmuje spełnianie warunków aktywności?

Wśród wielu promocji bankowych możemy znaleźć takie, w których już za samo podpisanie umowy o produkt otrzymamy część premii. Dotyczy to przede wszystkim kont osobistych. Aby jednak zwiększyć pulę nagród bank wymaga od nas spełniania pewnych warunków aktywności (transakcje kartą, logowanie do aplikacji, czy zapewnienie wpływów na konto).

Jeśli chodzi o czas, jaki musimy poświęcić na spełnienie warunków aktywności to w zasadzie większość z nich jesteśmy w stanie zrobić w ciągu jednego dnia. Warunek zapewnienia wpływów spełnimy szybko wykonując przelew z naszego konta w innym banku – jeśli takowe mamy, a jeśli nie to możemy poprosić kogoś znajomego o wykonanie takiej transakcji, aby później te środki zwrócić.

Aktywność polegająca na wykonywaniu transakcji (najczęściej bezgotówkowych kartą, BLIKiem lub inną formą płatności mobilnej) będzie już wymagała poniesienia faktycznych kosztów. Na szczęście regulaminy większości promocji nie wskazuje minimalną kwotę tych transakcji, a jedynie ich ilość. Możemy zatem będąc w sklepie 5 bułek i za każdą z nich zapłacić osobno. Poza tym spełniając ten warunek możemy zapłacić za takie podstawowe produkty i usługi,  które i tak byśmy nabyli.

Ile kosztuje posiadanie produktów bankowych otwartych w ramach promocji?

W przypadku kont osobistych znajdziemy takie oferty, w których zarówno prowadzenie rachunku, jak i utrzymanie karty płatniczej jest bezwarunkowo darmowe. Nawet wśród kart kredytowych znajdziemy darmowe propozycje. Jednak w tych przypadkach, w których bank przewidział miesięczne opłaty za posiadanie karty lub rachunku będziemy musieli spełnić warunki aktywności, aby ich uniknąć. Na szczęście prawie zawsze pokrywają się one z tymi samymi aktywnościami, które musimy wykonać, aby odebrać komplet premii. Zatem aktywne korzystając z produktu jednocześnie unikamy opłat oraz zarabiamy premie.

Ile kosztuje rezygnacja z produktu bankowego po zakończonej promocji?

Absolutnie nic. Choć w przypadku produktów kredytowych, jak np. karta kredytowa, aby rozwiązać umowę z bankiem musimy się upewnić, że ewentualne zadłużenie na limicie kredytowym jest spłacone i nie posiadamy, żadnych dodatkowych zobowiązań wobec banku.

W przypadku kont osobistych sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ wystarczy wypłacić lub przelać na rachunek w innym banku zgromadzone środki i zwrócić się do banku o zamknięcie konta wraz z kartą (są to 2 odrębne produkty). W zależności od banku możemy to zrobić z poziomu bankowości elektronicznej, infolinii, listownie lub osobiście w placówce stacjonarnej. Musimy się przygotować na to, że pracownik banku zapyta nas o powód rezygnacji z konta oraz może podjąć próby, aby nas odwieźć od tego pomysły. Niemniej z konta, karty kredytowej czy innego produktu bankowego możemy zrezygnować zawsze. Jeśli prowadzenie konta oraz posiadanie karty płatniczej było odpłatne to powinniśmy jeszcze spełnić warunki aktywności, aby uniknąć opłat. Może tak się zdarzyć ,ponieważ w przypadku rezygnacji z kont obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący najczęściej 30 dni. Zatem, jeśli z konta i karty zrezygnowaliśmy 15 lutego to faktyczna data rozstania się z bankiem to 15 marca, a zatem w nowym miesiącu rozliczeniowym naliczy się opłata za prowadzenie rachunku (jeśli jest taka przewidziana).

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak założyć konto internetowe?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część