zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Jaki bank wybrać? Gdzie najlepiej założyć konto bankowe i jakie konto bankowe wybrać?

Jaki bank wybrać? Gdzie najlepiej założyć konto bankowe i jakie konto bankowe wybrać?

15 gru 2023 Komentarze ok. 23 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Spośród bogatej oferty produktów bankowych ciężko zdecydować się na to jedno konto bankowe. A może nie trzeba pozostawać tylko przy jednym rachunku? Z poniższego poradnika dowiesz się, czym kierować się przy wyborze banku oraz konta osobistego.

Konto bankowe – trudny wybór.

konto bankowe

Konta osobiste – rodzaje

Konto osobiste to rodzaj konta bankowego prowadzonego dla osoby, która jest klientem indywidualnym. Jest to jednocześnie najczęściej wybierany przez Polaków rachunek bankowy. Jak się jednak okazuje konto osobiste może występować w kilku rodzajach:

konto osobiste – najczęściej wybierane konto bankowe służące do gromadzenia środków oraz wykonywaniu transakcji płatniczych (stąd powszechnie stosowana nazwa rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy). Zwykle otwarcie konta osobistego jest darmowe. Również niektóre banki nie pobierają miesięcznej opłaty za obsługę takiego konta, a te które to robią zwalniają z niej tych użytkowników, którzy w ciągu miesiąca wykazali się wymaganą aktywnością.

konto dla dziecka – konto dla dziecka to tak naprawdę dodatkowy rachunek otwierany w ramach posiadanego przez rodzica lub opiekuna prawnego konta osobistego. Nieletni bowiem nie maja zdolności prawnej do samodzielnego zawierania umowy z bankiem.

konto studenckie – lub często nazywane młodzieżowe to konto oferowane klientom w przedziale wiekowym 18-26 lat, czyli potencjalnie studentów. Jest to pełnoprawne indywidualne konto osobiste, ale z racji niższego wieku jego posiadacza zwykle jest zwolnione bezwarunkowo z podstawowych opłat.

Konto walutowe – to rachunek bankowy prowadzony w walucie innej niż PLN. W zależności od banku, aby otworzyć taki rachunek może być wymagane posiadanie konto bankowego w PLN. Jednak nawet jeśli nie jest to wymóg to warto rozważyć posiadanie takiego konta, aby korzystać z walorów karty wielowalutowej. Jeśli jednak zdecydujemy się na samo konto walutowe, to aby móc płacić stacjonarnie za granicą trzeba będzie zamówić osobną kartę do takiego rachunku pod konkretną walutę.

konto internetowe – to rodzaj konta osobistego, które założymy i obsłużymy w całości drogą internetową. Nie różni się zbyt wiele od zwykłego konta osobistego, dlatego niektóre banki nie posiadają takiego rachunku osobistego w swojej ofercie, ponieważ większość współczesnych kont osobistych możemy otworzyć całkowicie zdalnie i od kilku minut od złożenia wniosku korzystać z w pełni funkcjonalnego konta bankowego.

konto wspólne – jest to zwykły rachunek bankowy, ale otwierany przez dwie osoby, które mają równe prawo do zarządzania takim kontem osobistym. Posiadając indywidualne konto bankowe można zawnioskować o przekształcenie typu konta na wspólne konto bankowe. Nie jest to tym samym, co udzielenie pełnomocnictwa. Pełnomocnik ma ograniczone prawo do zarządzania kontem osobistym.

Porównanie kont osobistych, rankingi

Aby porównać ze sobą konta osobiste najlepiej skorzystać z rankingu kont osobistych. Dobry ranking kont osobistych przedstawia podstawowe opłaty za posiadanie konta bankowego, karty płatniczej, koszty przelewów, korzystania z bankomatów w Polsce i za granicą oraz innych najczęściej wybieranych usług.

Aby ułatwić wybór ranking kont osobistych powinien dodatkowo posiadać w dużym skrócie wymienione największe wady i zalety danej oferty. Takie zestawienie pomoże nam dokonać właściwego wyboru. Jeśli jednak informacje znalezione w rankingu kont osobistych nie będą wystarczające w podjęciu decyzji to można zawsze zapytać o radę redaktora, zadać pytanie na forum czy przestudiować recenzję wybranego konta bankowego.

Czy przy koncie osobistym wymagana jest karta płatnicza?

Posiadanie fizycznej karty płatniczej najczęściej nie jest warunkiem koniecznym przy otwieraniu konta osobistego. Niektóre oferty specjalne, jak np. promocje kont osobistych mogą wymagać zawnioskowania i wyrobienie fizycznej karty debetowej wraz z kontem bankowym.

Jeśli jednak zakładamy konto bankowe ze standardowej oferty to teoretycznie bank nie powinien wymagać od nas wnioskowania o kartę płatniczą, która jest dodatkowym produktem bankowym, za który może być naliczana prowizja.

Wiele banków zdecydowało się nie pobierać opłaty miesięcznej za prowadzenie konta, ale za obsługę karty debetowej już tak. Na szczęście w większości przypadków takiej opłaty można uniknąć spełniając wymagane warunki aktywności, czyli aktywnie korzystając z karty. Warunkiem może być wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych lub wydanie kartą określonej sumy w ciągu miesiąca rozliczeniowego.

Chociaż wyrobienie karty debetowej do konta osobistego nie jest zawsze obligatoryjne to posiadanie takiego środka płatniczego ułatwi nam korzystanie z konta. Dzięki karcie debetowej możemy wykonywać transakcje bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz powiązać ją z usługą płatności mobilnych, jak Google Pay, czy Apple Pay. Wybierając najlepsze konto bankowe warto szukać oferty, w której nie jest przewidziana żadna opłata zarówno za posiadanie rachunku bankowego, jak i karty debetowej do konta.

Jakie są główne opłaty i prowizje za użytkowanie konta osobistego?

Główne opłaty i prowizje za użytkowanie konta osobistego dotyczą miesięcznego utrzymania rachunku bankowego oraz miesięcznej obsługi karty płatniczej. Wśród dostępnych ofert łatwo można znaleźć bezwarunkowo darmowe konta osobiste, ale takich, gdzie nie jest pobierana opłata za kartę jest zdecydowanie mniej.

Dodatkowo opłatom podlegają niektóre typy przelewów (np. przelewy ekspresowe/natychmiastowe). Korzystanie z bankomatów oraz wpłatomatów własnego banku jest darmowe, ale wykonywanie takich operacji w maszynach konkurencyjnych banków wiąże się z prowizjami. Dotyczy to zarówno bankomatów obcych w Polsce i za granicą.

Ponadto opłacie podlegają wszelkie operacje i dyspozycje składane w oddziale banku. Banki zachęcają nas do samodzielnej obsługi kont z poziomu bankowości internetowej oraz mobilnej. Takie proste czynności jak zlecenie zwykłego przelewu międzybankowego, ustawienie zlecenia stałego, czy wypłata i wpłata środków wiążą się każdorazowo z ponoszeniem kosztów prowizji.

Jak założyć konto osobiste?

Konto osobiste można założyć na kilka sposobów. Obecnie najpopularniejszą metodą jest złożenie wniosku przez stronę internetową banku lub w oddziale banku. W zależności od wybranej metody potwierdzenie tożsamości oraz finalne zawarcie umowy o konto osobiste. Ze względu na te procesy sposób zakładania konta dzielimy na:

na selfie– metoda oparta na biometrycznym potwierdzeniu tożsamości za pomocą zdjęć twarzy oraz dowodu osobistego. Do tej metody potrzebujemy urządzenia podłączonego do internetu oraz wyposażonego w kamerkę. Najwygodniejszym sposobem jest ściągnięcie aplikacji mobilnej na telefon lub rozpocząć wypełnianie wniosku na stronie internetowej. Podpisanie umowy następuje poprzez podanie specjalnego numeru przysłanego we wiadomości sms.

przez kuriera – w tej metodzie również składamy wniosek zdalnie przez internet lub na infolinii banku, ale żeby potwierdzić naszą tożsamość musi nas odwiedzić kurier. Kurier dostarczy nam dokumenty, w tym umowę w dwóch kopiach (dla nas i dla banku). Na podstawie dowodu osobistego potwierdzi nasz tożsamość i wraz z dokumentami przekaże kartę płatniczą (o ile o nią zawnioskowaliśmy).

w dziale banku – metoda najbardziej tradycyjna. Konto otworzymy w kilka minut i potwierdzimy tożsamość dowodem osobistym. Na kartę do konta bankowego będziemy musieli poczekać, aż listonosz dostarczy nam w liście.

telefonicznie – wniosek o otwarcie konta bankowego możemy również złożyć przy pomocy konsultanta na infolinii. Potwierdzenie tożsamości i zawarcie umowy również może nastąpić przy pomocy kuriera.

Darmowe konta bankowe

Banki reklamując swoje konta bankowe często posługują się terminem „darmowe konto bankowe”. Niestety często dotyczy to również kont, za których posiadanie jest pobierana miesięczna opłata, ale można jej uniknąć spełniając wskazane warunki aktywności.

Prawdziwie darmowe konto bankowe to takie, za którego posiadanie (oraz otwarcie) nie jest pobierana żadna opłata bezwarunkowo. Tego rodzaju konto bankowe warto posiadać, jako dodatkowe konto osobiste, na którym utrzymujemy część oszczędności, ale nie musimy aktywnie z niego korzystać w celu uniknięcia ewentualnych opłat.

Wybierz swoje konto osobiste z naszym rankingiem

Korzystając z naszego rankingu kont osobistych łatwo porównasz najpopularniejsze oferty pod kątem funkcjonalności oraz opłat za utrzymanie rachunku osobistego, karty płatniczej czy korzystania z bankomatów w Polsce. Dodatkowo nasz ranking kont osobistych zawiera informacje o aktualnych promocjach oraz podpowiedziach, co zrobić, aby zdobyć atrakcyjne premie za konto bankowe.

Ranking kont osobistych – na co zwracać uwagę przy wyborze konta?

Wybierając właściwe konto bankowe warto zwrócić się w kierunku rankingu kont osobistych. Możemy tam łatwo znaleźć najważniejsze informacje dotyczące opłat i prowizji oraz porównać ze sobą poszczególne oferty.

Na rankingach kont osobistych często dowiemy się, które oferty są najczęściej wybierane i dlaczego. Przykładowo nasz ranking kont osobistych dodatkowo zawiera informacje, czy dane konto występuje obecnie w jakiejś atrakcyjnej promocji bankowej:

Jak założyć konto osobiste na selfie?

Aby założyć konto osobiste na selfie należy złożyć wniosek za pomocą urządzenia wyposażonego w kamerkę do wykonywania zdjęć. Najwygodniejszym sposobem na przejście procesu zakładania konta na selfie jest otwarcie wniosku ze strony banku lub po zainstalowaniu aplikacji mobilnej banku.

Każdy proces założenia konta osobistego zaczyna się od wprowadzenia podstawowych danych osobowych z dokumentu tożsamości. Następnie należy potwierdzić tożsamość wykonując zdjęcia dowodu osobistego (przód i tył) oraz wykonując zdjęcia i nagrywając krótki film własnej twarzy.

Jeśli algorytm potwierdzi naszą tożsamość to przejdziemy do podsumowania wniosku i finalnego zawarcia umowy. Elektroniczne zawarcie umowy o konto bankowe zwykle odbywa się za pośrednictwem podania kodu PIN otrzymanego we wiadomości SMS.

Konto bankowe otwarte w 100% zdalnie jest w pełni funkcjonalne nawet w ciągu kilku dnia od rozpoczęcia wnioskowanie. Jeśli zawnioskowaliśmy również o kartę płatniczą to dotrze ona do nas w ciągu kilku tygodniu pocztą.

Jakie konto bankowe wybrać? Opinie o kontach i rankingi

Najwłaściwszym miejscem do sprawdzenia aktualnych ofert kont osobistych i porównania ich między sobą jest ranking kont bankowych. W serwisach poświęconym produktom i usługom finansowym możemy też zapoznać się z opinią innych użytkowników lub ekspertów.

Ranking kont bankowych to nie tylko miejsce, gdzie można wybrać konto osobiste, ale również sprawdzić konta oszczędnościowe, czy rachunki bankowe skierowane do firm.

Konta oszczędnościowe, a koto osobiste

Nieodłącznym elementem posiadania konta bankowego jest konto oszczędnościowe. Jest to osobny rachunek służący do przechowywania oszczędności. W przeciwieństwie do rachunku bieżącego, z którego wykonujemy przelewy konto oszczędnościowe charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem. Oznacza to, że deponując środki na koncie oszczędnościowym dodatkowo możemy zyskać na odsetkach wynikających z objęcia oszczędności oprocentowaniem.

Konto oszczędnościowe w promocji charakteryzuje się podwyższonym oprocentowaniem, ale czasami wymaga dodatkowych czynności, jak wyrażenie zgód marketingowych, czy spełnienie warunków aktywności na koncie osobistym.

Zarówno konto osobiste, jaki konto oszczędnościowe pozwala wykonywać przelewy zewnętrzne, ale na koncie oszczędnościowym za taką operację mogą być naliczane dodatkowe prowizje. Samo prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe.

Dlaczego banki chcą płacić klientom premie?

Promocje bankowe to jedna w form marketingu. Banki zamiast wydawać kolejne budżety na spoty reklamowe wolą zainwestować w promocje bankowe i zapłacić nowym klientom za skorzystanie z ich oferty. Nowy klient to osoba, która nie posiadała konta osobistego indywidualnie lub wspólnie w danym banku w terminie wskazanym w regulaminie promocji.

Jeśli spełnimy już ten warunek to wystarczy złożyć wniosek o konto osobiste wyrażając zgody marketingowe i następnie aktywnie korzystać z rachunku osobistego.

Najlepsze konto osobiste w Polsce z obsługą przez Internet

Konto osobiste z obsługa przez internet to rachunek osobisty, który założymy i obsłużymy wyłącznie zdalnie. Na polskim rynku kont osobistych tylko trzy banki prowadzą swoją działalność wyłącznie przez internet, czyli bez stacjonarnych oddziałów: Revolut oraz Raiffeisen Digital Bank. Do niedawna w tym wąski gronie był jeszcze Aion Bank, który niestety zakończył już działalność w obszarze klientów indywidualnych.

Revolut to w zasadzie FinTech, czyli firma świadcząca usługi finansowe wykorzystując przy tym najnowsze technologie. Do tej pory Revolut był znany jako świetne narzędzie do płatności zagranicznych w różnych walutach, ale teraz jego oferta jest poszerzona zarówno o konta firmowe, jak i osobiste. Jest to bank całkowicie wirtualny, świadczący usługi wyłącznie przez internet. W naszym kraju działa na licencji Litewskiej, a dzięki współpracy z Aion Bankiem swoim klientom dostarcza polskie numery rachunków bankowych.

Raiffeisen Digital Bank to bank wywodzący się z Austri, działający na naszym rynku na austriackiej licencji bankowej. Rachunki bieżące dla klientów indywidualnych Raiffeisen zaczął oferować dopiero w 2023 roku i są to w pełni wirtualne konta wraz z wirtualną karta płatniczą (Revolut posiada zarówno wirtualne karty, jak i fizyczne). Konto osobiste w tym banku jest bezwarunkowo darmowe.

Wybierając najlepsze konto osobiste obsługiwane w internecie powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego potrzebujemy. Jeśli szukamy narzędzia w pełni kompletnego z możliwościami płatności zagranicznych w różnych walutach oraz bogatą ofertą dodatkową to powinniśmy wybrać konto osobiste Revolut. Jeśli zadowoli nas najprostszy rachunek osobisty do gromadzenia środków i wykonywaniu transakcji bezgotówkowych karta wirtualną lub mobilnie to wystarczy nam Konto Osobiste w Raiffeisen Digital Banku.

Ile kont osobistych warto posiadać?

Nie ma żadnego prawnego ograniczenia, co do ilości posiadanych kont osobistych. Oczywiście, jeśli wybierzemy konta bankowe, za których posiadanie jest przewidziana miesięczna opłata to przy nie spełnianiu warunków aktywności zwalniających z tych opłat mogą one nieco obciążyć nasz budżet. Im więcej płatnych kont osobistych założymy tym większe ryzyko zapomnienia o którymś z warunków aktywności i poniesienie kosztów prowizji.

Warto zatem posiadać przynajmniej dwa konta osobiste lub więcej, przy czym należy dołożyć starań, aby te dodatkowe rachunki były bezwarunkowo darmowe.

W jakim banku założyć konto osobiste?

To, który bank wybierzemy, czyli jednocześnie powierzymy swoje oszczędności oraz zarządzanie finansami nie powinno być dziełem przypadku. Takiego wyboru należy dokonać świadomi i po przeanalizowaniu opinii, np. internautów lub wśród znajomych.

Co to wyboru samego konta osobistego, to warto odwiedzić ranking kont osobistych, aby porównać ze sobą aktualne oferty różnych banków. W ten sposób łatwiej będzie nam ocenić koszty korzystania z podstawowych funkcji konta bankowego oraz sprawdzić, czy dany bank posiada istotne dla nas rozwiązania dodatkowe: karty wielowalutowe, płatności mobilne, kantory online itd.

Czy konto osobiste może być używane na potrzeby firmowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami konto osobiste może być używane do rozliczeń firmy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 61 ust. 1b Ordynacji Podatkowej mikroprzedsiębiorcy zwolnieni są z obowiązku posiadania specjalnego rodzaju konta przeznaczonego dla firm. Według definicji za takich uznawani są przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 10 pracowników oraz osiągają roczny obrót netto, nieprzekraczający równowartości 2 mln EUR.

Również składki ZUS, czy podatki do Urzędu Skarbowego technicznie możemy wykonywać z konta osobistego. Warunkiem jest podanie tego samego rachunku bankowego podczas rejestracji firmy. Używanie konta osobistego do rozliczeń firmy może jednak mieć swoje konsekwencje np. w przypadku kontroli. Wówczas badane będą transakcje na wszystkich rachunkach w ramach jednego konta osobistego.

Jeśli zdecydujemy się na używanie konta osobistego do prowadzenia działalności gospodarczej to warto przynajmniej w ramach tego konta złożyć dodatkowy, dedykowany rachunek bankowy, aby oddzielić finanse osobiste od firmowych.

Konto osobiste w ING Banku Śląskim

Podstawowy rachunek osobisty oferowany przez ING Bank Śląski to Konto Direct. Jego utrzymanie jest bezwarunkowo darmowe, natomiast obsługa karty debetowej została wyceniona na 10 zł miesięcznie. Naturalnie można uniknąć tego kosztu wydając bezgotówkowo min. 300 zł w miesiącu.

Jeśli chcielibyśmy skorzystać z bankomatów w Polsce ale należących do konkurencyjnych banków to będziemy musieli każdorazowo zapłacić 10 zł prowizji. W przypadku zagranicznych bankomatów należy dodatkowo doliczyć prowizję stanowiącą 3% wartości operacji. Istnieje możliwość wykupienia pakietu darmowych wypłat z bankomatów obcych w kraju i za granica za 25 zł miesięcznie.

Konto Direct często występuje w promocji z premią do 250 zł w gotówce. Dodatkowo posiadając rachunek osobisty w ING warto sprawdzić konto oszczędnościowe (Otwarte Konto Oszczędnościowe), które również często oferuje podwyższone oprocentowanie.

Promocje ING Banku Śląskiego

Konto osobiste Banku BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie to podstawowy rachunek osobisty w ofercie Banku BNP Paribas. Jest to bezwarunkowo darmowe konto osobiste, które możemy w pełni założyć zdalnie. Jeśli zdecydujemy się na wyrobienie karty płatniczej to, aby uniknąć miesięcznej prowizji w wysokości 7 zł należy mieć wyrażone zgody marketingowo i dodatkowo wykonać w miesiącu min. 3 płatności kartą lub mobilnie oraz min. raz zalogować się do aplikacji mobilnej.

Prowizja za skorzystanie a bankomatu obcego zarówno w Polsce, jak i za granicą (strefa EOG) wynosi 7 zł. Pozostałe wypłaty za granicą do 12 zł +7% wartości transakcji.

Konto Otwarte na Ciebie należy do liderów w kwestii ilości promocji bankowych w ciągu roku. Korzystając z tych ofert można sporo zyskać, ponieważ za aktywne korzystanie z tego rachunku przewidziane są bardzo atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe

Choć jest to całkowicie bezpłatne konto bankowe z niewygórowanymi opłatami za dodatkowe funkcje to dużą jego wada jest brak atrakcyjnej oferty konta oszczędnościowego.

Promocje Banku BNP Paribas

Konto osobiste w mBanku

Podstawowe konto osobiste w mBanku to bezwarunkowo darmowy w utrzymaniu rachunek bankowy. Karta płatnicza wydawana do eKonta darmowa już nie jest. Jeśli w miesiącu nie wydamy nią min. 350 zł to poniesiemy koszt 7 zł prowizji w miesiącu. Jeśli zadowolą nas płatności mobilne to nie musimy wyrabiać fizycznej karty do płatności stacjonarnych. Wystarczy skorzystać z usługi BLIK zbliżeniowy, aby telefonem lub zegarkiem płacić w sklepach stacjonarnych.

Całkiem atrakcyjnie rozwiązano kwestię wypłaty z bankomatów obcych. Są one darmowe, o ile wypłaty z bankomatów nie prze kroczą jednorazowo 100 zł. Jeśli kwota będzie wyższa to dopłacimy 2,5 zł prowizji, co też jest stosunkowo niską prowizją. Jednak w przypadku wypłat za granicą prowizja wyniesie 3,5% dla karty wielowalutowej oraz 5,9% dla pozostałych kart.

Promocje eKonta zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Tym bardziej, że nagrody pieniężne można połączyć z atrakcyjną ofertą oszczędnościowym na koncie oszczędnościowym Moje Cele. Rachunek ten służy do systematycznego oszczędzania, zatem dla utrzymania najwyższego oprocentowania należy w każdym miesiącu zasilać go założoną kwotą.

Promocje mBanku

Konto osobiste w NEST Banku

Konto bankowe dla klienta indywidualnego w Nest Banku jest idealnym kontem bankowym, które może pełnić rolę dodatkowego, ponieważ jest bezwarunkowo darmowe. Wśród ofert kont osobistych nie jest trudno znaleźć darmowe, ale w tym przypadku Nest Konto (tak nazywa się ten rachunek) posiada bezwarunkowo darmową kartę płatniczą.

Niewątpliwym wadą tej oferty jest brak karty wielowalutowej. Oznacza to, że w przypadku otwierania dodatkowych rachunków w obcych walutach do każdego trzeba będzie wyrobić kartę płatniczą, która jest darmowa, ale posługiwanie się jedną kartą do wszystkich rachunków byłoby wygodniejsze.

Ponadto wypłaty z bankomatów w Polsce (obcych) to każdorazowo koszt 6 zł prowizji, a za granica dodatkowo +4,9% wartości operacji.

Promocje Nest Banku

Konto osobiste Santander Banku Polska

Konto Santander to podstawowe konto osobiste dla klientów indywidualnych Santander Bank Polska. Cieszy się niezmienną popularnością, co potwierdza nasz ranking kont osobistych. Prowadzenie konta wycenione zostało na 6 zł miesięcznie, zaś obsługa karty płatniczej na kolejne 9 zł. Można jednak łatwo uniknąć tych kosztów spełniając warunek aktywności polegający na wydaniu bezgotówkowo kartą lub BLIKIEM min. 300 zł w miesiącu.

Korzystanie z bankomatów obcych w Polsce to koszt 3 zł każdorazowo. Można jednak wykupić pakiet darmowych wypłat za 5 zł miesięcznie. Zatem korzystając zaledwie dwukrotnie z obcych bankomatów już nam się ten koszt zwraca. Korzystając z bankomatów obcych za granicą 5 zł w przypadku EUR i 10 zł w przypadku innych walut.

Promocje Santander Banku Polska

Konto osobiste Banku Citi Handlowego

CitiKonto to kolejne bezwarunkowo bezpłatne konto wraz z darmową, fizyczną kartą płatniczą. Rachunek Citibanku na klientów indywidualnych możemy otworzyć w ramach promocji. W zamian za wyrażenie zgód marketingowych oraz aktywne korzystanie z konta można zdobyć do kilkuset złotych w gotówce.

Atrakcyjne są również opłaty za korzystanie z bankomatów obcych zarówno w kraju, jak i za granicą. Pierwsze 4 operacje są na 0 zł, a każda kolejna to 8 zł.

W ofercie Banku Citi Handlowego znajdziemy też bogatą ofertę oszczędnościową. Do skorzystania z lokat, czy kont oszczędnościowych o najlepszym oprocentowaniu często wymagane jest konto osobiste.

Promocje Banku Citi Handlowego

Konto osobiste Alior Banku

Podstawowym rachunkiem osobistym w Alior Banku jest Konto Jakże Przekorzystne. Jego prowadzenie wycenione zostało na 10 zł miesięcznie. Możemy uniknąć tej opłaty zapewniając w miesiącu wpływ min. 1500 zł (jednorazowo). Opłatę za obsługę karty płatniczej w kwocie 5 zł unikniemy wydając min. 300 zł bezgotówkowo.

Wypłaty z bankomatów obcych to 2,50 zł każdorazowo, a w przypadku zagranicznych operacji to odpowiednio 2,50 zł w strefie EOG oraz 5 zł w pozostałych. Jeśli wybierzemy jako korzyść darmowe wypłaty z bankomatów to unikniemy tych opłat. Mamy prawo do skorzystania z 2 korzyści za darmo. Każda kolejna to 3,50 zł miesięcznie.

Promocje Alior Banku

Konto osobiste, a promocje bankowe

Konta osobiste często występują w promocjach bankowych, z których warto korzystać. Są one skierowane głównie do nowych klientów banku. Korzystając z takiej oferty możemy otworzyć konto bankowe oraz zyskać dodatkowo atrakcyjne nagrody w postaci gotówki, kart podarunkowych, nagród rzeczowych lub podwyższonego oprocentowania na produktach depozytowych (lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych).

Aby otworzyć konto osobiste w promocji bankowej należy będąc nowym klientem (osobą, która nie posiadała konta osobistego w danym banku do czasu przystąpienia do promocji) złożyć wniosek poprzez stronę internetową banku dedykowaną promocji.

Na etapie wnioskowania najczęściej wymagane jest zaakceptowanie regulaminu promocji oraz wyrażenie dobrowolnych zgód marketingowych. Pełna pula premii zwykle podzielona jest na kilka części przyznawanych za spełnienie wymaganych warunków aktywności.

Wśród najczęściej spotykanych warunków aktywności możemy spotkać:

  • zapewnienie wpływów na konto osobiste;
  • wykonanie transakcji bezgotówkowych (kartą, BLIKIEM, mobilnych);
  • logowanie do aplikacji mobilnej;
  • skorzystanie z produktu dodatkowego (np. założenie konta bankowego dla dziecka).

Zasadą jest, że do odebrania ostatniej części nagrody nie powinniśmy wypowiadać umowy o konto osobiste oraz karty płatniczej, ani wycofywać zgód marketingowych.

Wypłaty z bankomatów, a wybór konta osobistego

Wybierając najlepsze konto osobiste powinniśmy kierować się tym, do czego będzie ono nam potrzebne. Dla wielu wystarczające będzie konto internetowe bez wyrabiania karty debetowej. Dla niektórych istotnym może się okazać koszty korzystania z bankomatów, ponieważ często operują gotówką.

W takim przypadku warto rozejrzeć się za kontem osobistym, które będzie miało, jak najniższe prowizje za korzystanie z bankomatów obcych (bankomaty własne są darmowe) lub bank będzie miał w ofercie pakiet darmowych wypłat z bankomatów w Polsce i za granicą bez opłat.

Czy warto mieć więcej niż jedno konto osobiste?

Zawsze zachęcamy naszych czytelników do posiadania więcej niż jednego konta osobistego. Takie podejście do zarządzania finansami osobistymi posiada wiele zalet. Przede wszystkim warto dywersyfikować ryzyko i część oszczędności przechowywać na koncie w innym banku.

W przypadku awarii i braku dostępu do podstawowego kona lub co gorsza włamaniu na to konto zawsze pozostaje nam alternatywny rachunek bankowy, z którego możemy wykonywać płatności kartą, przelewy, itd.

Jeśli mowa o koncie zapasowym to warto, aby jego utrzymanie była darmowe. Jeśli wybierzemy takie, za którego utrzymanie pobierana jest opłata to będziemy musieli pamiętać o spełnianiu warunków aktywności, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

To samo dotyczy karty płatniczej do konta bankowego. Jest zaledwie kilka ofert, które nie przewidują opłat za ich obsługę. W zależności od potrzeb możemy założyć samo konto osobiste, a płatności stacjonarne wykonywać np. kartą wirtualną powiązaną z płatnościami mobilnymi lub z BLIKA zbliżeniowego (jeśli dany bank go obsługuje).

Jaki bank wybrać? Jakie konto osobiste będzie najlepsze?

Wybierając właściwy produkt bankowy do zarządzania finansami osobistymi powinniśmy zwrócić uwagę na ofertę samego konta bankowego, jak i na instytucję, która go oferuje. Co jeśli konto osobiste będzie wydawało się tym najwłaściwszym, ale okaże się, że jakość świadczonych przez bank usług będzie pozostawiała wiele do życzenia.

Mamy nadzieję, że tym poradnikiem nico pomogliśmy podjąć właściwą decyzję. Jeśli nie to zachęcamy do odwiedzenia naszego rankingu kont osobistych i wybrania właściwego rachunku w promocji bankowej 🙂


Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku 

Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

320 zł +7,1% do 50 000 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2020

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 7,1% za wykonanie min. 3 płatności kartą o łącznej wartości min. 300 zł w każdym z 4 miesięcy;
  • 320 zł za zapewnienie min. 2 000 zł wpływów w każdym z 3 miesięcy.

(czytaj więcej)

450 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część