zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak zrobić przelew? Prosty i szybki przelew na konto bankowe

Jak zrobić przelew? Prosty i szybki przelew na konto bankowe

18 paź 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Przelew na konto możesz wykonać na kilka sposobów. Przy wyborze odpowiedniej metody zaoszczędzisz czas i pieniądze. Najważniejsze jest to, byś wybrał opcję dopasowaną do twoich potrzeb i pamiętał o kwestiach bezpieczeństwa. Z tego artykułu dowiesz się jak zrobić przelew bankowy krok po kroku.

Jak zrobić przelew

Jak zrobić przelew bankowy?

Rzecz jasna, do zlecenia przelewu potrzebujesz konta osobistego lub konta firmowego. Ponadto powinieneś znać dane odbiorcy przelewu, a zwłaszcza jego numer konta. Wtedy to po prostu na jeden ze sposobów przekazujesz zlecenie wykonania przelewu w swoim banku. Zlecenie przelewu trzeba jeszcze autoryzować, np. przez podpis, aplikację mobilną lub kod SMS.

Wyjątkowo wygodny jest przelew internetowy. Takowy wykonasz przez komputer, laptop, telefon lub tablet. Przelew przez Internet pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Standardowy przelew online nie wiąże się bowiem z żadnymi opłatami. Alternatywnie możesz zdecydować się na przelew tradycyjny, np. w oddziale banku. Ta opcja zwykle jest równoznaczna z pojawieniem się opłat.

Standardowy przelew krajowy obydwa się przez sesje Elixir. Taki przelew trafia na konto odbiorcy w ciągu jednego dnia roboczego. W przypadku płatności elektronicznych z zasady transfer środków jest wtedy darmowy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcesz zrobić przelew natychmiastowy. Wtedy to powinieneś skorzystać z sesji Express Elixir, SORBNET lub BlueCash.

Numer rachunku, kwota, tytuł przelewu i inne potrzebne dane

Przy zlecaniu przelewu podajesz kilka danych. Największe znaczenie ma kwota przelewu oraz 26-cyfrowy numer konta odbiorcy. Przed przesłaniem przelewu na konto upewnij się, że te dane są całkowicie poprawne.

Ponadto duże znaczenie ma tytuł przelewu. Takowy powinien dokładnie określić, czego dotyczy dana płatność. W tytule możesz więc wpisać przykładowo numer opłacanej faktury. Dane do przelewu obejmują też dane odbiorcy, w tym imię i nazwisko, jego adres oraz walutę transakcji. W większości przypadków systemy bankowe jako domyślną walutę określają polskie złotówki. Zawsze upewnij się, że wpisane dane są poprawne. Co prawda przelew można cofnąć, jednakże jest to czasochłonne.

Jak zrobić przelew przez Internet?

Przelew internetowy wykonasz z dużą łatwością:

  1. Przejdź do strony internetowej banku, w którym masz konto.
  2. Podaj dane logowania, tj. login i hasło.
  3. Wybierz przycisk dedykowany przelewom.
  4. Wpisz dane przelewu, w tym kwotę i numer konta, a następnie kliknij przycisk oznaczony np. jako „Dalej”.
  5. Dokonaj autoryzacji, np. kodem SMS lub przez aplikację mobilną.
  6. W tym momencie polecenie przelewu zostanie przesłane, a środki pobrane z rachunku.

Przed podaniem danych logowania upewnij się, że znajdujesz się we właściwym miejscu. Sprawdź zatem, czy adres strony internetowej jest poprawny.

W jaki sposób zlecić polecenie przelewu przez aplikację banku?

Zastanawiając się, jak zrobić przelew, warto rozważyć przelewy mobilne. Tylko przed pierwszą płatnością tego typu trzeba poświęcić chwilę czasu. Później przelew mobilny wykonuje się w dosłownie chwilę. Na samym początku powinieneś pobrać i zainstalować aplikację mobilną swojego banku. Link do aplikacji iOS lub Android znajdziesz na stronie internetowej banku. Samo wykonanie przelewu na konto przez telefon zlecisz w następujący sposób:

  1. Zaloguj się do swojej aplikacji. Zostanie poproszony o podanie kodu PIN.
  2. Zlokalizuj przycisk dedykowany wykonywany przelewów.
  3. Uzupełnij dane przelewu, w tym numer rachunku oraz tytuł.
  4. Zatwierdź wykonanie transferu środków przez kliknięcie odpowiedniego przycisku.

Pamiętaj, by urządzenie służące do wykonywania przelewu był odpowiednio zabezpieczone. Kod PIN do telefonu i aplikacji mobilnej powinien być długi i skomplikowany.

Jak zrobić przelew BLIK-iem?

Wszystkie popularne banki współpracuję z aplikacją mobilną BLIK. Za jej pośrednictwem możesz wykonać przelew na numer telefon. W tym celu:

  1. Kliknij przycisk dedykowany aplikacji mobilnej BLIK.
  2. Podaj wartość przelewu i numer telefonu odbiorcy.
  3. Zatwierdź przelew w aplikacji.

Za pośrednictwem BLIK-a wykonasz nie tylko przelew na telefon. Ta aplikacja pozwala też na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych.

Gdzie i jak zlecić przelew tradycyjny?

Jeśli chcesz zlecić przelew tradycyjny, to udaj się do banku lub na pocztę. Oto instrukcja, jak zrobić przelew tradycyjny:

  1. Uzupełnij druk przelewu. Powinieneś tam wpisać kwotę i tytuł przelewu, rachunek odbiorcy oraz inne wymagane dane.
  2. Złóż podpis na druku przelewu, by w ten sposób dokonać autoryzacji zlecenia.
  3. Przekaż druk przelewu pracownikowi banku lub poczty.
  4. Pracownik wprowadzi zlecenie do systemu, a przelew na konto zostanie wykonany.

Zalecamy Ci jednak korzystanie z przelewów elektronicznych. Tradycyjny przelew na konto jest czasochłonny. Przeważnie trzeba też liczyć się z koniecznością dokonania opłaty za polecenie przelewu.

Jak zrobić przelew ekspresowy?

W ramach typowego przelewu krajowego środki do odbiorcy trafiają w maksymalnie jeden dzień roboczy. Często jest to tylko parę godzin. Bywają jednak sytuacje, gdy czas dotarcia środków do odbiorcy jest niezmiernie istotny. Możesz wtedy skorzystać z przelewu ekspresowego. Przelewy natychmiastowe zrealizujesz przez systemy Express Elixir, SORBNET lub BlueCash. Czas dotarcia przelewu ekspresowego zwykle zamyka się w 15 minutach.

Systemy transakcyjne banków nieco się od siebie różnią. Najczęściej natychmiastowe przelewy online zlecisz w następujących krokach:

  1. Wybierz przycisk przypisany przelewom na stronie banku lub w aplikacji banku.
  2. Uzupełnij dane, tak, jak przy każdym przelewie.
  3. Zlokalizuj sekcję poświęconą typowi przelewu i wybierz przelew ekspresowy.

Przelew natychmiastowy możesz też zlecić w tradycyjny sposób, np. w oddziale banku. Poinformuj o tym fakcie pracownika. Z zasady wszelkie tradycyjne i internetowe natychmiastowe przelewy online wiążą się z opłatami. Zwykle koszt wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

Szczególnym rodzajem przelewów błyskawicznych są przelewy wewnętrzne. Mają one miejsce, gdy nadawca i odbiorca przelewu prowadzą konta w tym samym banku. Przelew wewnętrzny online realizowany standardową sesją Elixir jest realizowany w jednej chwili i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Przelew automatyczny realizuje się tak samo, jak każdy inny. Wystarczy, że wprowadzony przez Ciebie numer rachunku odbiorcy będzie pochodził z banku, z którego zlecasz przelew.

W czasie rzeczywistym wykonasz też przelew własny przez Internet. To przekaz środków pomiędzy twoimi rachunkami. Przykładowo przelew własny w tym samym banku dotyczy transferu środków pomiędzy kontem osobistym a kontem oszczędnościowym

W jaki sposób wykonywać automatyczne przelewy na konto?

Jeśli dany przelew bankowy powtarza się cyklicznie, to możesz zdecydować się na automatyczne przesyłanie środków. Będą one przesyłane w cyklicznych odstępach. Oto instrukcja, jak zrobić przelewy automatyczne z poziomu bankowości internetowej:

  1. Zaloguj się na stronę banku lub przejdź do aplikacji mobilnej:
  2. Zlokalizuj sekcję poświęconą wykonywaniu przelewów i wybierz opcję oznaczoną np. jako przelewy cykliczne.
  3. Uzupełnij dane przelewu automatycznego. Podaje zatem między innymi kwotę przelewu, limity i odstępy czasowe realizacji kolejnych płatności.
  4. Dokonaj autoryzacji cyklicznego transferu środków.

Bankowość internetowa poszczególnych banków jest nieco inna. Banki udostępniają kilka rodzajów przelewów automatycznych. Do najpopularniejszych należy zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty.

Zlecenie stałe oznaczają, że w regularnych odstępach czasu na dany numer konta przesyła się identyczną kwotę. Ten rodzaj przelewu sprawdzi się, gdy np. opłacasz comiesięczne subskrypcje. Z kolei polecenia zapłaty przydaję się przy opłacaniu rachunków, np. za energię. W tym przypadku przelewy również są wykonywane cyklicznie. Jednakże kwota każdej płatności może być inna. Kwoty przelewu przy poleceniach zapłaty ustala się przykładowo na podstawie faktur.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

W każdym banku przelew walutowy przebiega nieco inaczej. Strony internetowe banków w sekcji poświęconej płatnościom i przelewom ukazują zakładki skupione na przelewach zagranicznych. Banki dzielą przelewy zagraniczne na te w obrębie i poza Unią Europejską.

Zwykle najprościej wykonać przelew zagraniczny do kraju UE można z poziomu standardowego okienka przelewu. W tym przypadku:

  1. Po zalogowaniu się na konto przejdź do okienka poświęconego przelewom bankowym.
  2. Wypełnij dane przelewu. Pamiętaj, by wybrać odpowiednią walutę. Na ogół zrobisz to za pomocą rozwijanej waluty. Zwróć też uwagę, by podać numer konta w formie IBAN.
  3. Dokonaj autoryzacji, np. w aplikacji mobilnej. Przelew dotrze na konto odbiorcy w kilka dni roboczych.

IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego. Oznacza to, że 26-cyforowy zapis jest poprzedzony dwoma literami. Te litery identyfikują kraj. W przypadku polskiego numeru konta jest to przykładowo zapis PL. Walutowy przelew przez Internet to nie jedyna opcja. Możesz też zrobić przelew zagraniczny w placówce banku lub na poczcie.

Przelew zagraniczny jest realizowany przez system SWIFT lub SEPA. Stąd przy realizacji przelewów walutowych potrzebny może okazać się kod SWIFT banku odbiorcy. Przy przelewach zagranicznych pojawiają się opłaty za przelew oraz koszty przewalutowania. Gdy systematycznie wykonujesz przelewy walutowe, to rozważ założenie rachunku walutowego w banku.

W jaki sposób przeprowadzić przelew kartą płatniczą?

Karty kredytowe i inne są zwykle używane do dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych. Można nimi jednak opłacać zakupy internetowe i wykonywać przelewy. Oto jak zrobić przelew na konto kartą płatniczą:

  1. Zaloguj się na konto i przejdź do podstrony dedykowanej kartom płatniczym.
  2. Wybierz rachunek bankowy powiązany z konkretną kartą.
  3. Kliknij przycisk dotyczący wykonania przelewu kartą.
  4. Wprowadź konieczne dane do tego, by wykonać przelew przez Internet kartą i dokonaj autoryzacji.

Przelew z karty kredytowej lepiej traktuj jako opcję awaryjną. Przekazanie środków w ten sposób jest bowiem kosztowne.

Jak zrobić przelew na konto Urzędu Skarbowego?

Przelew podatkowy wykonuje się nieco inaczej niż inne rodzaje przelewów. Oto jak zrobić przelew online do Urzędu Skarbowego:

  1. Po zalogowaniu się na konto osobiste wybierz opcję oznaczoną jako przelew podatkowy.
  2. Wprowadź potrzebne dane. Wśród wymaganych informacji może pojawić się identyfikator podatnika, czyli np. PESEL. Ponadto wpisać trzeba okres rozliczenia i identyfikator zobowiązania, np. nazwę podatku. Ta informacja ukazuje, czego konkretnie dotyczy dany przelew podatkowy.
  3. Przeprowadź autoryzację przelewu.

Środki do Urzędu Skarbowego możesz też przekazać przekazem pocztowym lub w kasie oddziału bankowego. Wtedy to polecenie przelewu powinieneś wypełnić na formularzu dedykowanym właśnie płatnością na konta Urzędu Skarbowego.

Jaka jest najlepsza metoda na wykonanie przelewu na konto?

Każdy sposób wykonania przelewu jest dobry. Zwykle najlepsza odpowiedź na pytanie jak zrobić przelew, to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Przelew online lub przez aplikację mobilną jest prosty, wygodny, a często darmowy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na przelewy natychmiastowe i zagraniczne, zwłaszcza jeśli wybiera się tradycyjne metody zlecenia przelewu. Wtedy to koniecznie należy uwzględnić potencjalne opłaty.

Wszelkie przelewy bankowe są wysoce zabezpieczone pod względem technicznym i proceduralnym. Dla własnego bezpieczeństwa zwróć jednak uwagę na rozsądne ilościowe i kwotowe limity przelewów. Ustawisz je w ustawieniach swojego konta. Przed przesłaniem każdego przelewu bankowego zweryfikuj podane dane. Szczególną uwagę zwracaj na poprawność numeru konta bankowego odbiorcy i kwotę przelewy. 

Miej też świadomość, że żaden przelew na konto nie jest w pełni anonimowy. Przelew anonimowy nie jest możliwy do wykonania, ponieważ podczas zakładania konta osobistego trzeba podać swoje dane.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Przeczytaj też: Konto bankowe dla nieletnich – czy to możliwe, żeby dziecko posiadało własne konto w banku?

Przeczytaj też: Konto dla młodych. Do kiedy nic nie kosztuje?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

530 zł + 6,5% do 50 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
  • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
  • 200 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 3 miesięcy;
  • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
  • 120 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

530 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część