zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Inflacja w Polsce w kwietniu. Są już pełne dane GUS

Inflacja w Polsce w kwietniu. Są już pełne dane GUS

15 maj 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Pełne dane dotyczące inflacji w kwietniu 2024 roku potwierdzają wcześniejszą prognozę GUS. Inflacja w Polsce wyniosła w tym okresie o 2,4% w stosunku rocznym.

Inflacja

Inflacja znów rośnie

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają przewidywania analityków. Po okresie ustabilizowania poziomu inflacji wraca on do tendencji wzrostowej. Przypomnijmy, że w marcu 2024 inflacja wynosiła równe 2%. Eksperci za główną przyczynę jej szybkiego wzrostu podają powrót 5-procentowej stawki VAT na artykuły żywnościowe.

Konsekwencje kwietniowych odczytów

Komentarze ekspertów są niestety dalekie od optymizmu. Analitycy ING Banku Śląskiego wskazują, że tendencja wzrostowa poziomu inflacji sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej z pewnością nie zdecyduje się na obniżenie w tym roku wysokości stóp procentowych.

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) uważają, że oprócz wzrostu stawki VAT na żywność jest jeszcze drugi powód obecnego poziomu inflacji. Są nim wciąż rosnące ceny paliw. Również z tej przyczyny analitycy PIE przewidują, że w kolejnych okresach miesięcznych należy się spodziewać dalszych wzrostów poziomu inflacji. Szacują, że w drugiej połowie roku może on przekroczyć nawet 5%.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Karta Kredytowa Citi Simplicity
Karta Kredytowa Citi Simplicity
Premia

AirPods/iSpot/Spotify

Karencja

W promocji może wziąć udział osoba nieposiadająca co najmniej od 01.04.2023 w Citibanku żadnej głównej karty kredytowej.

od 01.04.2023

Warunki
  • Słuchawki Apple AirPods – rejestracja w Bezcenne Chwile i w każdym z 3 miesięcy wydać min. 1 000 zł płacąc min. 5 razy kartą
  • Spotify Premium (2 x 6 miesięcy) – wydając w każdym z 3 miesięcy min. 500 zł wykonując min. 5 płatności kartą
  • 200 zł do iSpot – wydając w każdym z 4 miesięcy min. 500 zł wykonując min. 5 płatności kartą

(czytaj więcej)

3 nagrody

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część