zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Inflacja ponownie w trendzie wzrostowym. GUS potwierdził wstępne dane za maj

Inflacja ponownie w trendzie wzrostowym. GUS potwierdził wstępne dane za maj

14 czerwca 2024 Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Inflacja w maju 2024 roku wynosiła 2,5% w stosunku rocznym. Główny Urząd Statystyczny podał pełne dane za ten okres.

Trend wzrostowy inflacji

Dane zaprezentowane przez GUS są potwierdzeniem wstępnych odczytów. Inflacja na poziomie 2,5% oznacza wzrost w stosunku miesięcznym o 0,1%. Analitycy podkreślają, że jej poziom ponownie znajduje się w trendzie wzrostowym. Nie zaskoczył ich jednak ten fakt.

Komentarze ekspertów

Potwierdzenie wstępnych danych GUS skomentowali eksperci. Polski Instytut Ekonomiczny na swoim profilu na portalu X pokreślił, że mimo trendu wzrostowego, tempo, w jakim rośnie inflacja w Polsce, jest niższe niż we Francji i Niemczech. Jako przyczynę tego stanu eksperci PIE wskazują zamrożenie cen energii oraz niewielki wzrost cen żywności. Eksperci ING Banku Śląskiego na portalu X zwracają uwagę na duży wzrost cen usług (6,2% rdr) w stosunku do niskiego wzrostu cen towarów (1,2% rdr). 

Zarówno analitycy PIE, jak i ING prognozują, że kolejne miesiące będą charakteryzować się dalszym wzrostem poziomu inflacji. Z tego powodu stopy procentowe NBP mają według nich pozostać na dotychczasowym poziomie.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Premia

500 zł + 6% do 180 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta od 01.04.2023.

od 01.04.2023

Warunki
  • 300 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi i spełnienie kilku warunków aktywności;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta.

(czytaj więcej)

500 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część