zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Dlaczego potrzebujesz osobnej karty do płatności online?

Dlaczego potrzebujesz osobnej karty do płatności online?

21 wrz 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Transakcje kartą płatniczą w internecie nie są niczym nowym. Taka metoda płatności ma swoje zalety oraz wady. Jeśli obawiamy się podawania danych naszej podstawowej karty debetowej to warto zastanowić się nad wyrobieniem dodatkowej.

Dlaczego warto płacić kartą w Internecie?

Płatności za zakupy w internecie to jeden z najczęściej występujących metod finalizowania transakcji. Dodatkowo obok płatności kodem BLIK jest też najszybszym sposobem wykonania płatności w sieci. Jeśli wykonujemy częste zakupy w tym samym sklepie internetowym to dane karty możemy przypisać do swojego konta i kolejne zakupy realizować zaledwie kilkoma kliknięciami.

Dodatkowo naszą kartę płatniczą możemy też dodać do popularnych portfeli mobilnych jak Apple Pay, Google Pay, czy Visa Mobile. Zapisując dane karty w każdym z tych systemów płatniczych za każdym razem są szyfrowane, a płatności realizowane są za pomocą wystawianych każdorazowo unikalnych numerów token.

I wreszcie skoro o bezpieczeństwie mowa to realizując płatność w internecie kartą płatniczą mamy prawo do skorzystania z mechanizmu chargeback (obciążenia zwrotnego) w przypadku, jeśli dana usługa, czy produkt nie zostanie nam dostarczony lub będzie się znacząco różnić od tego obiecanego przez sprzedawcę.

PRZYKŁAD: Kupiliśmy bilety na koncert ulubionego piosenkarza, ale z różnych powodów organizator musiał odwołać imprezę. Oczywiście w takich przypadkach najczęściej sam organizator proponuje jakieś rozwiązanie (przełożenie daty wydarzenia lub zwrot kosztów biletów). Jednak jeśli jest z tym jakiś problem to zawsze możemy zwrócić się do naszego banku z reklamacją uruchamiając tym samym procedurę chargeback. Wówczas bank zwraca się do organizacji, która wydała kartę (Visa lub Mastercard). Pracownik tej organizacji bada reklamację i w przypadku pozytywnego rozpatrzenia środki zostaną przelane na nasze konto.

Warto zatem płacić kartą za usługi, które ze względu na swój charakter są obciążone ryzykiem niepowodzenia (koncerty, wycieczki, itp.)

Wirtualna karta płatnicza do płatności w internecie

Karta płatnicza nie musi mieć formy fizycznego kawałka plastiku. Alternatywą jest wirtualna karta, która pojawiła się stosunkowo niedawno w ofercie banków, a daje podobne możliwości – zwłaszcza w zakresie płatności online.

Choć wirtualna karta płatnicza występuje w postaci zapisu elektronicznego, to podobnie do kart plastikowych posiada swój numer, kod CVC2/CVV2 oraz datę ważności, czyli wszystkie informacje potrzebne do zrealizowania płatności w sieci.

Pomimo faktu, że karta wirtualna pozbawiona jest fizycznej postaci to nie oznacza, że jest ona darmowa. Banki, które obecnie posiadają ją w swojej ofercie mogą opierać opłatę np. za jej wydanie.

Bezpieczeństwo korzystania kartą wirtualną przy płatności online polega przede wszystkim na tym, że nie jest ona najczęściej powiązana bezpośrednio z rachunkiem bankowym (choć istnieją i takie). Karta wirtualna prepaid działa na zasadzie karty przedpłaconej. Oznacza to, że jeśli powiążemy ją z jakąś płatnością zautomatyzowaną lub w jakiś sposób padnie ona łupem cyber przestępców to zagrożone będą jedynie środki, jakie w danej chwili będą się na niej znajdowały. Kartę wirtualną, jak i przedpłaconą możemy łatwo zasilić bezpośrednio z naszego konta w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej.

Aby zrealizować transakcję kartą wirtualną w sieci wystarczy podać jej dane w okienku transakcyjnym oraz autoryzować operację. Aby zapłacić taką karta w sklepie internetowym należy powiązać ją z aplikacją płatniczą na urządzeniu mobilnym z modułem NFC (smartfon lub smartwatch).

BANK I KARTATYP KARTYKOSZT WYDANIAKOSZT UTRZYMANIA 
ING Bank Śląski –
K@rta wirtualna ING Visa
Przedpłacona20 zł (0 zł do 26 roku życia)0 złOTWÓRZ
mBank –
eKarta wirtualna
Przedpłacona0 zł0 złOTWÓRZ
 Debetowa0 zł0 złOTWÓRZ
Revolut –
jednorazowa karta wirtualna
Jednorazowa0 zł (Plan Free)0 zł (Plan Free)OTWÓRZ
Bank Millennium –
Millennium Mastercard Prepaid
Przedpłacona (fizyczna/wirtualna)15 zł2 zł (0 zł za min. 1 płatność w miesiącu)OTWÓRZ
Twisto –
Jednorazowa Karta Ratalna
Jednorazowa (ratalna)0 zł0 zł
     

UWAGA: Jeśli któryś bank nie posiada w swojej ofercie wyodrębnionej karty wirtualnej to istnieje sposób na jej użycie. Otwierając konto bankowe wraz z kartą fizyczną do momentu jej otrzymania drogą pocztową można korzystać z jej cyfrowej postaci. Należy np. z poziomu aplikacji mobilnej wejść w ustawienia karty i ją odblokować. Otrzymaną kartę fizyczną nie trzeba nigdy aktywować, ale wciąż ona będzie podlegała opłatom (jeśli jej utrzymanie nie jest darmowe).

Karty płatnicze jednorazowe

Wśród kart wirtualnych obok debetowych oraz przedpłaconych możemy jeszcze znaleźć tzw. jednorazowe. Jest to nic innego jak jednorazowe wygenerowanie unikalnego numeru karty dla konkretnej transakcji. Taki mechanizm pozwala na wykonanie płatności bez podawania danych naszej podstawowej karty przypisanej do rachunku bakowego.

Są też karty jednorazowe, które tak naprawdę pozostają aktywne do upływu daty och ważności. Karty jednorazowej nie wykorzystamy jednak w przypadku automatycznych płatności cyklicznych, ponieważ deaktywowałaby się już po pierwszej płatności. Jest za to doskonałym środkiem płatniczy np. przy zakupach w sklepach online.

Płatności w modelu subskrypcyjnym

W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z płatnościami internetowymi w modelu subskrypcyjnym. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są coraz popularniejsze platformy stremingowe (np. Netflix, Amazon Prime, Spotify). Od momentu rejestracji w takiej usłudze do pierwszego uruchomienia najczęściej mija raptem kilka minut. Proces zakładania konta jest bardzo prosty, ale jednym z jego etapów jest wskazanie karty, do comiesięcznych płatności za korzystanie z serwisu.

Największe międzynarodowe firmy dostarczające rozrywkę za comiesięczną opłatę wydają się być godnymi zaufania i teoretycznie moglibyśmy powierzyć im dostęp do naszej karty płatniczej podając jej dane. Jednak nie trzeba tego robić, jeśli mimo wszystko obawiamy się podawania wrażliwych danych karty, które teoretycznie są kluczem do konta bankowego, na którym możemy mieć zgromadzone spore ilości środków.

Nie przegap

Przeczytaj też: Dwie karty do jednego konta – czy to w ogóle możliwe?

Przeczytaj też: Revolut czy karta wielowalutowa? Co się bardziej opłaca?

Przeczytaj też: Co potrafi wirtualna karta płatnicza do konta bankowego?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Direct
Konto Direct
Premia

500 zł + 5,5% do 200 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta od 31.12.2022.

od 31.12.2022

Warunki
  • 150 zł za założenie konta z kartą i kontem oszczędnościowym, ze zgodami marketingowymi, weryfikacją behawioralną i wydanie bezgotówkowo min. 1000 zł;
  • 200 zł za spełnienie powyższych warunków i wykorzystanie aplikacji mobilnej oraz weryfikacji na selfie przy zakładaniu konta;
  • 150 zł za min. 3 transakcje BLIKIEM w internecie, zapewnienie min. 1000 zł w pływów w dowolnych 3 miesiącach i założenie Celu Oszczędnościowego, na którym odłożysz min. 300 zł.

(czytaj więcej)

500 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część