Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie internetowej wyniki kwartalnej ankiety „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. Omówiono w niej zmiany w polityce kredytowej banków oraz w popycie na kredyty w I kwartale 2024 roku.
Z ankiety wynika, że w badanym okresie banki zaostrzyły swoją politykę kredytową wobec przedsiębiorstw, a zwłaszcza wobec sektora MŚP. Jako przyczyny tego stanu najczęściej podawano ryzyko związane z aktualną sytuacją gospodarczą, chęć poprawy jakości portfela kredytowego, a także rosnące ryzyko w samej branży bankowej. Zaobserwowano także wzrost popytu na kredyty długoterminowe wśród dużych przedsiębiorstw. Związane jest to z większą ilością fuzji i przejęć w tym okresie.
Choć banki nie zmieniły swoich kryteriów w zakresie udzielania kredytów mieszkaniowych, to popyt na tego typu produkty spadł w badanym okresie. Przyczyną tego stanu było z pewnością wstrzymanie dopłat z programu Bezpieczny Kredyt 2%.
Odwrotna sytuacja miała miejsce w segmencie kredytów konsumenckich. Tu banki zaostrzyły swoją politykę. Obrazem tego jest między innymi stosowanie wyższej marży dla kredytów konsumenckich obarczonych większym ryzykiem. Zaostrzeniu uległy również wymagania banków związane ze stosowanymi zabezpieczeniami kredytów.
Mimo to w badanym okresie zaobserwowano wzrost wielkości udzielonych kredytów konsumenckich. Ankietowane banki uznają, że wynika to z poprawy ekonomicznej sytuacji gospodarstw domowych, a także ze wzrostu zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku.
300 zł + 7%
Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.04.2022.
od 01.04.2022
150 zł + 150 zł
Bardzo łatwy