Przed powstaniem wpłatomatów wpłacenie pieniędzy w formie gotówkowej na rachunek bankowy wymagało wizyty w stacjonarnym oddziale banku. Ewentualnie można było dokonać przelewu na własny rachunek w punkcie opłat lub na poczcie, ale taka transakcja wiązała się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Na szczęście te czasy już dawno odeszły do lamusa i dzisiaj swobodnie możemy korzystać z wpłatomatów. To urządzenia o funkcji przeciwnej do bankomatów, a więc umożliwiające wpłacenie środków na rachunek bankowy. Zastanawiałeś się kiedyś, czy pieniądze wpłacone we wpłatomacie od razu zostaną zaksięgowane na Twoim koncie? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Wpłatomat to urządzenie, którego funkcja jest odwrotna do tej, jaką spełnia bankomat – we wpłatomacie klient wpłaca pieniądze w formie gotówkowej, które następnie księgowane są na jego rachunku bankowym w formie bezgotówkowej.
Wpłatomaty bardzo często połączone są z bankomatami. W takim wypadku przy rozpoczynaniu transakcji na ekranie urządzenia wybierasz, z której funkcji chciałbyś skorzystać. Zlokalizowane są one przy placówkach banków, w centrach handlowych, na dworcach i na głównych ulicach dużych miast. Obecnie wpłatomatów jest tak dużo, nie nie powinieneś mieć problemu z dostępem do nich.
Obsługa wpłatomatu nie jest skomplikowana. W każdej maszynie niezależnie od jej dostawcy, proces wpłacania środków na konto odbywa się w podobny sposób i można go przedstawić w 5 krokach:
Czas księgowania operacji wykonanej za pośrednictwem wpłatomatu uzależniony jest od tego, czy korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez bank, w którym posiadasz konto, czy też przez automat należący do zewnętrznego operatora.
Jeśli wybrałeś wpłatomat obsługiwany przez Twój bank, to wpłacone w nim pieniądze powinny zostać zaksięgowane nawet w ciągu kilku sekund. Czas realizacji transakcji może być nieco dłuższy w przypadku wyboru wpłatomatu zewnętrznego.
Co ciekawe w niektórych urządzeniach można wybrać tryb wpłaty – standardowy lub ekspresowy. Dotyczy to najczęściej operatorów zewnętrznych. Taką opcję wprowadził na przykład Euronet.
Konkretnie w przypadku wpłatomatów Euronetu środki wpłacone w trybie standardowym zostaną zaksięgowane na koncie właściciela karty najpóźniej na koniec dnia następującego po dniu dokonania wpłaty. Tryb ekspresowy przyspiesza czas księgowania do maksymalnie 30 minut, ale trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Obecnie opłata ta wynosi 5 złotych.
Nie powinno być żadnych problemów z wpłatą środków we wpłatomacie należącym do banku, w którym klient posiada rachunek. Trudności pojawiają się, kiedy wpłaty chce się dokonać w obcym banku, a więc takim, który nie jest właścicielem wykorzystywanej do wpłaty karty.
Czasami zdarza się, że banki podpisują między sobą umowy, gdzie wzajemnie udostępniają sobie możliwość korzystania ze swoich bankomatów i wpłatomatów. To niestety sytuacje występujące relatywnie rzadko. Zdecydowanie częstszymi są umowy podpisywane pomiędzy bankami i operatorami zewnętrznymi, na przykład: Euronet-em lub Planet Cash-em.
Lista miejsc, w których możesz dokonać wpłaty gotówki oraz wysokości opłat towarzyszących takim ruchom z pewnością znajduje się na stronie Twojego banku.
750 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
750 zł
Łatwy