zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak założyć profil zaufany przez bank?

Jak założyć profil zaufany przez bank?

3 kwietnia 2023 (Aktualizacja 03.04.2023) Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Profil zaufany umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych całkowicie online. To bezpłatne narzędzie pozwala składać na dokumentach podpisy zaufane. Sprawdź, jak założyć profil zaufany przez bank i przestań tracić czas na stanie w urzędowych kolejkach!

Profil zaufany jest rządowym narzędziem, które znacznie ułatwiło załatwianie wielu spraw urzędowych. Dzięki niemu większość dokumentów można złożyć drogą online. To spora oszczędność czasu, ale również pieniędzy, które musiałbyś przeznaczyć na dojazd do najbliższej placówki.

Założenie profilu zaufanego możliwe jest na wiele sposobów. Można zrobić to osobiście w wyznaczonych punktach stacjonarnych, mieszczących się najczęściej przy najważniejszych urzędach, przy wykorzystaniu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC, złożyć wniosek online i potwierdzić dane w urzędzie, ale również za pośrednictwem wielu banków. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejszą i najprostszą.

Jeśli posiadasz dostęp do swojej bankowej aplikacji mobilnej, to profil zaufany założysz z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Czym dokładnie jest profil zaufany? Do czego służy? Jak założyć profil zaufany przez bank? Zapraszam do lektury!

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie dostarczane przez Ministerstwo Cyfryzacji. Mianem tym określa się podpis elektroniczny pozwalający na podpisywanie drogą online wielu podań i wniosków kierowanych do podmiotów publicznych.

Podpis zaufany jest uznawany za wiążący i unikatowy. To swojego rodzaju osobista sygnatura. Dzięki profilowi zaufanemu możliwe jest potwierdzenie tożsamości w sieci. Profil zawiera podstawowe dane o jego właścicielu, a więc: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, numer telefonu czy adres e-mail.

W praktyce podpis zaufany uznawany jest za odpowiednik podpisu odręcznego. Podpis można składać przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Dlaczego posiadanie profilu zaufanego jest obecnie tak ważne?

Profil zaufany jest obecnie powszechnie wykorzystywanym przez Polaków narzędziem. Nic w tym dziwnego, ponieważ:

 • za pomocą profilu zaufanego możesz szybko i bezpłatnie potwierdzić swoją tożsamość w sieci;
 • za wykorzystaniem profilu zaufanego można elektronicznie podpisywać podania i wnioski kierowane do podmiotów publicznych;
 • wykorzystując profil zaufany, możesz składać niezbędne dokumenty urzędowe o każdej porze dnia i z dowolnego miejsca na świecie;
 • do założenia profilu zaufanego nie potrzeba żadnych specjalnych dokumentów – zrobisz to szybko i wygodnie za pośrednictwem telefonu komórkowego, maila i aplikacji bankowej;
 • złożenie podpisu zaufanego jest równoznaczne z potwierdzeniem tożsamości.

Gdzie możliwe jest założenie profilu zaufanego?

Profil zaufany możesz założyć przez Internet lub w wybranym punkcie potwierdzającym.

Jeśli chcesz wykorzystać możliwość założenia profilu zaufanego online, czyli bez konieczności wychodzenia z domu, powinieneś posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub skorzystać z pomocy w zakładaniu profilu zaufanego udzielanej przez bank lub innego upoważnionego przedsiębiorcę. Będą oni pełnili funkcję dostawcy tożsamości.

Aby założyć profil zaufany w punkcie potwierdzającym, musisz najpierw wypełnić formularz zakładania profilu w Internecie, a następnie udać się do wybranego punktu potwierdzającego, aby tam osobiście potwierdzić swoje dane. W tym celu potrzebny będzie Ci dowód osobisty. Proces rejestracji zakończony zostanie odręcznym podpisaniem przez ciebie wydrukowanego wniosku.

Punkty potwierdzające znajdują się w różnych urzędach oraz niektórych bankach. Znajdziesz je również poza granicami Polski.

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Zastanawiasz się, jak założyć profil zaufany przez bank? Wykonaj kilka prostych kroków.

Krok 1.: Sprawdź, czy Twój bank oferuje taką usługę

Pamiętaj, że nie w każdej instytucji możliwe będzie założenie profilu zaufanego, dlatego najpierw sprawdź, czy Twój bank oferuje taką usługę. Jeśli posiadasz konto w jednym z największych banków w Polsce, to bez problemu dokonasz za jego pośrednictwem rejestracji profilu zaufanego.

Aby mieć pewność, czy możesz założyć profil, poszukaj odpowiednich informacji na stronie banku, zadzwoń na infolinię, napisz maila lub wiadomość na chacie. Wykaz wszystkich instytucji, gdzie możliwe jest założenie profilu zaufanego znajduje się również na dedykowanej stronie rządowej.

Krok 2.: Załóż profil zaufany

Procedura zakładania profilu zaufanego za pośrednictwem banku jest bardzo intuicyjna. Jeśli na co dzień korzystasz z aplikacji, to na pewno nie będziesz miał z nią żadnych problemów.

W każdym banku opcja, gdzie można założyć profil znajduje się w nieco innym miejscu, ale na pewno znajdziesz ją w panelu głównym. Po jej wybraniu wystarczy już tylko postępować zgodnie z tym, co podpowiada aktywny formularz.

Krok 3.: Zakończenie procesu rejestracji – potwierdzenie profilu zaufanego

Na końcu następuje potwierdzenie założenia konta. W tym kroku bank będzie wymagał od Ciebie podania kodu uwierzytelniającego dane, wysłanego drogą mailową lub sms-ową.

W którym banku można założyć profil zaufany?

Na oficjalnej stronie profilu zaufanego można znaleźć kompletną listę podmiotów, w których stworzysz profil zaufany. Wśród banków są to:

 • PKO BP, 
 • ING Bank Śląski, 
 • Bank Millennium, 
 • Inteligo, 
 • Bank Pekao. 
 • mBank
 • Santander 
 • Alior Bank
 • W ponad 300 bankach spółdzielczych
 • oraz w serwisie Poczty Polskiej Envelo,

Gdzie załatwisz swoje sprawy wykorzystując profil zaufany?

Lista podmiotów, które umożliwiają załatwianie spraw z wykorzystaniem profilu zaufanego, jest naprawdę długa, ale wśród tych najważniejszych należy wymienić serwisy, takie jak:

Co jeszcze powinieneś wiedzieć zanim założysz konto profilu zaufanego?

Warto wiedzieć, że z profilu zaufanego mogą korzystać nie tylko osoby pełnoletnie, ale również młodzież. Jeśli więc ukończyłeś 13 lat, możesz założyć profil zaufany. Będziesz jednak musiał poprosić o jego autoryzację swojego prawnego opiekuna.

Profil zaufany założony w jednym banku z powodzeniem można przenieść do innej instytucji. W tym celu należy zmienić dostawcę tożsamości. Taki ruch umożliwi logowanie się do profilu za wykorzystaniem loginu i hasła do nowego banku.

Nie jest możliwe korzystanie z pełnej funkcjonalności profilu zaufanego, jeśli nie posiada się konta bankowego. W takiej sytuacji można założyć profil tymczasowy.

Korzystanie z profilu zaufanego wymaga posiadania nie tylko konta bankowego, ale również aktywnego konta e-mail oraz numeru telefonu. W ten sposób będą potwierdzane logowania do profilu.

Jeśli razem ze współmałżonkiem posiadacie jedno konto w banku. to istnieje możliwość, aby z jego poziomu obsługiwać dwa profile zaufane.

Profil zaufany ważny jest przez 3 lata. Po upływie tego czasu należy go ponownie aktywować.

Jak założyć profil zaufany przez bank – wiedza w pigułce

Profil zaufany to bezpieczne i bezpłatne narzędzie pozwalające na załatwianie spraw urzędowych.
Profil zaufany umożliwia składanie podpisu zaufanego, który w wielu przypadkach traktowany jest równoznacznie z podpisem odręcznym.
Profil zaufany najwygodniej założyć przez aplikację bankową.
Nie da się korzystać z pełnej funkcjonalności profilu zaufanego, jeśli nie posiada się konta w banku, numeru telefonu oraz maila.
Nie przegap

Przeczytaj też: Płatności odroczone – czym są i jak z nich korzystać?

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje kont bankowych?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część