zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Jak oszczędzać pieniądze? 10 skutecznych pomysłów na odkładanie środków finansowych

Jak oszczędzać pieniądze? 10 skutecznych pomysłów na odkładanie środków finansowych

28 sierpnia 2023 (Aktualizacja 28.03.2024) Komentarze ok. 9 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Finansami, sprzedażą i marketingiem zajmuje się całe życie zawodowe. Zawsze znajdzie …
[email protected]

Powszechnie wiadomo, że oszczędzanie jest cnotą. Systematyczne odkładanie środków buduje bezpieczeństwo finansowe. Oszczędności służą też do przeprowadzania dużych transakcji bez konieczności zaciągania kredytu. Pytanie brzmi jak oszczędzać pieniądze i wyrobić sobie nawyk odkładania nadwyżek finansowych. Oto praktyczne porady.

jak oszczędzać pieniądze

Pieniądze często są najbardziej potrzebne wtedy, gdy akurat ich brakuje. W dodatku niektóre wydatki pojawią się nagle. Tak jest np. podczas awarii sprzętu domowego czy samochodu. Właśnie w takich sytuacjach oszczędności są niezwykle przydatne. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na odkładanie pieniędzy.

1. Dokonaj analizy swoich wydatków

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, to powinien zwrócić uwagę na ponoszone koszty. Polecamy Ci, byś przez jeden miesiąc skrupulatnie odnotowywał wszystkie wydatki. Wystarczy, że będziesz zbierał wszystkie paragony. Następnie wprowadź dane dotyczące wydatków na poszczególne produkty i usługi w jednym miejscu. Do tego celu możesz wykorzystać np. arkusz kalkulacyjny Excela.

Gdy zbierzesz wszystkie dane o wydatkach w jednym miejscu, to przeprowadź analizę. Najprawdopodobniej znajdziesz co najmniej kilka zakupów, które wcale nie były konieczne. Wtedy to zorientujesz się, których wydatków może unikać w przyszłości. 

2. Połącz oszczędzanie pieniędzy z zadbaniem o zdrowie

Szeroko pojęta technologia ułatwia nam życie i zapewnia wygodę. Często jednak wygodne rozwiązania wiążą się z kosztami finansowymi i zdrowotnymi. Jeśli przykładowo jeździsz do pracy samochodem, to zastanów się nad dojeżdżaniem rowerem. W ten oto sposób zminimalizujesz koszty paliwa, a przy tym zadbasz o zdrowie i dobre samopoczucie.

Postaraj się wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć używki. Samo pozbywanie się nałogów wymaga podobnego podejścia co wyrabianie nawyku oszczędzania. Trzeba opracować plan i cierpliwie czekać na efekty. Korzyści, w tym finansowe mogą być jednak ogromne. Przykładowo rzucenie palenia może przynieść wymierne korzyści, w tym kilka tysięcy złotych oszczędności w roku.

3. Zwróć uwagę na „efekt latte”

Jeśli każdego dnia odłożysz 10 zł, to w ciągu roku zaoszczędzisz 3650 zł. Jeżeli nadwyżki odłożysz np. na konto oszczędnościowe, to zysk będzie jeszcze większy. Wszystko przynajmniej w teorii prezentuje się klarownie.

W praktyce wielu z nas niemal codziennie wykonuje rutynowy zakup tej samej rzeczy. To zjawisko zostało okrzyknięte mianem „efektu latte” przez Davida Bach, czyli amerykańskiego pisarza. Bach na koncepcję „efektu latte” wpadł, ponieważ każdego dnia na ulicach mijał ludzi spożywających kawę kupioną na wynos. Jednorazowy zakup takiej kawy wiąże się z relatywnie niskim kosztem. Jednakże ciągłe powtarzanie tego zakupu generuje już spore kwoty. Tymczasem jest to wydatek, którego można uniknąć

 „Efekt latte” skłania do refleksji na temat bezwiednych wydatków. Być może przykładowo często obiady jesz w restauracjach. Gdybyś gotował sam, to na dłuższą metę zaoszczędziłbyś naprawdę sporo pieniędzy.

4. Wybieraj najlepszą lokatę i konto oszczędnościowe

Z punktu widzenia oszczędzania nadwyżki finansowe nie powinny być przechowywane w gotówce. Przetrzymywanie środków na nieoprocentowanym koncie również nie jest dobrym pomysłem. Rozwiązaniem okazuje się lokata czy konto oszczędnościowe. To bowiem wyjątkowo bezpieczne metody zarabiania na odsetkach. Choć zysk jest niewielki, to ryzyko straty praktycznie zerowe.

Zwróć jednak uwagę, że sytuacja na rynku ciągle się zmienia. W jednym banku oprocentowanie lokaty może być bliskie zeru, a w drugim wynosić np. kilka procent. Po paru miesiącach sytuacja może być odwrotna. Uwzględnić trzeba też to, że banki czasem proponują podwyższone oprocentowanie na lokacie i koncie oszczędnościowym dla nowych klientów.

Polecamy Ci, byś systematycznie sprawdzał dostępne możliwości. Środki lokuj po prostu tam, gdzie aktualnie możesz liczyć na korzystniejsze warunki finansowe. W tym zakresie pomoże Ci ranking lokat oraz porównywarka kont oszczędnościowych

5. Korzystaj z okazji finansowych

Domowy budżet można wesprzeć oszczędnościami przez znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Możesz więc rozważyć np. dodatkową aktywność zarobkową, albo szybsze i prostsze alternatywy. Doskonałym przykładem są promocje bankowe.

Banki proponują premie finansowe, ponieważ chcą przyciągnąć nowych klientów. Za złożenie nowego konta osobistego można otrzymać np. równowartość kilkuset złotych. Po założeniu rachunków w kilku bankach możesz więc łatwo uzbierać np. parę tysięcy złotych.

Warunki promocji bankowych są proste do spełnienia. Bank może wymagać odpowiedniego obrotu, dokonywania płatności kartą debetową czy korzystania z aplikacji mobilnej. Ponadto po założeniu konta uzyskasz prostszy dostęp do lokat i kont oszczędnościowych w danym banku.

6. Rozważ wykorzystanie metody 50/30/20

Każdy człowiek ma inne dochody, wydatki i motywacje do oszczędzania. W dodatku wszystko zmienia się z czasem. Swój plan na oszczędzanie pieniędzy powinieneś więc określić indywidualnie na podstawie własnych uwarunkowań i oczekiwań.

Zwłaszcza na początku możesz jednak poszukać inspiracji w zakresie metody oszczędzania. Jedną z odpowiedzi na pytanie jak odkładać pieniądze, jest plan finansowy 50/30/20. Wedle tego sposobu powinieneś:

  • 50% dochodu przeznaczać na podstawowe i niezbędne produkty.
  • 30% wynagrodzenia rozdysponować na przyjemności. 
  • 20% dochodu zaoszczędzić, i np. przekazać przez polecenie przelewu na konto oszczędnościowe.

Naturalnie podane proporcje należy traktować orientacyjnie. Dokładne proporcje zależą między innymi od tego, czy masz jakieś zobowiązania kredytowe do spłaty.

7. Odkładaj pieniądze dwa razy w miesiącu

Pokusa wydawania środków finansowych bywa duża. By jej nie ulec, odkładaj pieniądze tuż po otrzymaniu pensji. Gdy uzyskasz wynagrodzenie, to określoną sumę pieniędzy od razu przeznacz np. na lokatę terminową.

Pozostałe środki wykorzystaj na pokrycie podstawowych wydatków i opłacenie szeroko podjętych przyjemności. Jeśli po minięciu miesiąca zostanie Ci jeszcze trochę wolnych środków, to rozważ ich przekazanie na cele oszczędnościowe.

8. Zastanów się nad zautomatyzowaniem oszczędzania

„Grosz do grosza, a będzie kokosza” – to znane powiedzenie wskazuje na to, że cierpliwe oszczędzenie nawet małych kwot może przynieść wielkie korzyści. Choć to powiedzenie jest wiekowe, to nadal pozostaje aktualne.

Technologia sprawia zaś, że możesz usprawnić oszczędzenie. Dobrym przykładem jest usługa znana jako automatyczne oszczędzenie. Polega na tym, że przy każdej płatności kartą de facto pojawiają się dwie transakcje. Pierwsza służy po prostu do opłacenia zakupów. Druga transakcja polega na przekazaniu określonej sumy pieniędzy na rachunek oszczędnościowy. Zwykle są to drobne kwoty. Z czasem jednak suma drobnych kwot zmienia się w duży zapas pieniędzy.

Zautomatyzować oszczędzenia możesz również przez zlecenie stałe i automatyczne przelewy. W tym przypadku bank w regularnych odstępach automatycznie przeleje określoną kwotę pieniędzy z twojego konta osobistego na przykładowo konto oszczędnościowe.

9. Ostrożnie dobieraj inwestycje

Oszczędzanie i inwestowanie to osobne pojęcia. Różnie je przede wszystkim poziom ryzyka. Produktem oszczędnościowym są np. lokaty. To bezpieczny sposób na pomnażanie kapitału, choć oprocentowanie jest niewysokie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku inwestycji. Tu potencjalny poziom zysków jest wysoki. Miej jednak świadomość, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem utraty części lub nawet całości kapitału. Przykładem inwestycji są kryptowaluty. Niektórym inwestycja w cyfrowy pieniądz przyniosła ogromne zyski. Równocześnie wielu straciło na takich inwestycjach dużo środków finansowych.

Jeśli chcesz inwestować, to przynajmniej na początku inwestuj niewielki kwoty. Pamiętaj również o zasadzie dywersyfikacji ryzyka. Rozwiązaniem mogą okazać się tez produkty oszczędnościowo-inwestycyjne. Przykładem są lokaty strukturyzowane. 

10. Zachowaj otwarty umysł

Oszczędzanie często jawi się jako trudne zadanie. Odkładanie pieniędzy wymaga przecież analizowania, planowania, cierpliwości, a czasem i wyrzeczeń. Dużo zależy jednak od podejścia. Oszczędzanie można traktować jako ciekawe wyzwanie. Może ono przynieść rozrywkę intelektualną i sporę satysfakcję.

Przed każdym zakupem zastanów się, czy można obniżyć cenę. To przydatne zwłaszcza przy transakcjach opiewających na spore sumy. Przykładowo przed wznowieniem polisy OC sprawdź internetowe kalkulatory ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest całkiem prawdopodobne, że znajdziesz tańszą ofertę.

Oszczędności możesz też poszukać podczas corocznego rozliczania podatków. Dostępnych jest szereg ulg i rozliczeń. Każdego roku są one nieco inne. Zanim więc rozliczysz PIT, to upewnij się, czy skorzystałeś ze wszystkich przysługujących Ci ulg. 

Jak oszczędzać pieniądze – początek

Naturalnie łatwiej oszczędzać wtedy, gdy zarabia się dużo. Nierzadko dochodzi jednak do nieco paradoksalnych sytuacji. Niektórzy ludzie z przeciętnymi zarobkami są w stanie zbudować sporą poduszkę finansową. Są też osoby osiągające wysokie dochody, którym nie udaje się odłożyć zadowalającej sumy pieniędzy.

De facto wszystko zależy od podejścia do finansów osobistych. Po prostu trzeba chcieć oszczędzać i czynić w tym kierunku działania. Na samym początku najważniejsze jest wyrobienie nawyku oszczędzania. Pieniądze może odkładać praktycznie każdy. Zawsze lepiej odkładać nawet małe kwoty niż nic.

Warto określić sobie konkretne cele oszczędnościowe. Można założyć, że każdego miesiąca odłoży się określoną kwotę. Wraz z upływem czasu cel ten można podwyższać. Istotna jest również motywacja do oszczędzania. Może nią być odłożenie środków na zakup samochodu czy oszczędzanie na emeryturę. Równie dobrze celem może być zapewnienie bezpieczeństwa finansowego sobie i swojej rodzinie.

Nie przegap

Przeczytaj też: Jak zarobiłem na rachunki za prąd w 2023?

Przeczytaj też: Ile kosztuje korzystanie z promocji bankowych?

Przeczytaj też: Jak zarabiać w Internecie?

Przeczytaj też: Jak zarobiłem kolejne 1500 zł na promocjach bankowych?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Oprocentowanie

7%

Wysokość depozytu

do 100 000 zł

Okres depozytu

5 miesięcy (152 dni)

5 miesięcy

Kapitalizacja odsetek

miesięczna

Warunki dostępności
  • promocja dla dowolnych środków jest dostępna do 08.01.2025
  • oferta dla nowych klientów, którzy dotychczas nie posiadali żadnych produktów Pekao S.A. oraz dla obecnych klientów banku, których suma średniomiesięcznych sald na rachunkach w każdym badanym miesiącu w okresie od 01.07.2023 do 30.09.2024 nie była wyższa niż 2 000 zł
  • wymagane Konto Przekorzystne;
  • oprocentowanie środków powyżej 100 tys. zł oraz po zakończeniu promocji zgodnie z aktualnym cennikiem (obecnie 2%)

z Kontem Przekorzystnym

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część