zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » Co zrobić z oszczędnościami w wysokości 10,15 lub 20 tys. zł? Inwestowanie dla każdego.

Co zrobić z oszczędnościami w wysokości 10,15 lub 20 tys. zł? Inwestowanie dla każdego.

22 sty 2024 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Namiar oszczędności to jeden z przyjemniejszych problemów, ale wciąż może być problemem. Dlaczego? Jeśli mamy zwyczaj oszczędzania na tzw. czarną godzinę to bardzo dobrze, ale przechowywane środki na nieoprocentowanym rachunku bankowym jest gorszym rozwiązaniem niż w przysłowiowym materacu.

Depozyty bankowe

Najpopularniejszą formą przechowywania oszczędności, aby były bezpieczne i dodatkowo mogły dla nas trochę zarobić w formie odsetek są depozyty bankowe w postaci lokat terminowych oraz kont oszczędnościowych. Są to najpopularniejsze i najprostsze sposoby na zabezpieczenie oszczędności. Większość umów możemy zawrzeć zdalnie przez internet nawet w ciągu kilku minut.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe to forma depozytu bankowego, które tak jak konta oszczędnościowe oferują wypłatę odsetek w zamian za zdeponowanie oszczędności na określony umową czas. W przeciwieństwie jednak do kont oszczędnościowych zawarcie umowy na określony czas depozytu jest wiążące. Jeśli przykładowo skorzystamy z lokaty na 6 miesięcy to wybranie z niej jakichkolwiek środków przez upływem tego czasu będzie oznaczało jej zerwanie i w konsekwencji najczęściej utratę wypracowanych odsetek.

Konta oszczędnościowe

Korzystanie z kont oszczędnościowych daje pewną swobodę w zakresie dostępności do oszczędności zdeponowanych w ten sposób. Wypłacenie, czy wpłacenie środków w trakcie trwania depozytu nie skutkuje zerwaniem umowy i utratą wszystkich zysków. Jedyną niedogodnością mogą być naliczane opłaty za przelewy z konta oszczędnościowego. O ile przelewy wewnętrzne najczęściej są darmowe to wychodzące mogą być obciążone prowizją.

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe dla nowych środków

Najkorzystniejsze depozyty bankowe znajdziemy wśród promocji bankowych. Skorzystanie z lokat  i kont oszczędnościowych z atrakcyjnymi warunkami, jak podwyższone oprocentowanie, długi okres depozytu, czy wysoka kwota maksymalna depozytu może wymagać spełnienia dodatkowych warunków z naszej strony.

Przykładowo najczęstszym z nich jest ulokowanie wyłącznie nowych środków. Za nowe środki bank uznaje nadwyżkę, która pojawi się na naszych rachunkach po dacie badania sald klientów. Oszczędności przed tą datą nie będą mogły zostać objęte promocją.

Kolejnym często spotykanym warunkiem jest konieczność spełniania warunków aktywności, co wiąże się z posiadaniem konta osobistego. Do takich warunków najczęściej zalicza się zapewnienie wpływów na konto, czy wykonanie transakcji bezgotówkowych.

BANKRODZAJOPROCENTOWANIEKWOTAOKRESWARUNEK 
Bank Citi HandlowyKonto oszczędnościowe7,1%Do 50 000 zł4 miesiąceAktywność na CitiKoncie Złóż wniosek
Bank Pekao SAKonto oszczędnościowe7%Do 100 000 zł5 miesięcyNowy lub obecny klient Złóż wniosek
Bank MillenniumLokata „Lubię to polecam”7%500 – 25 000 zł3 miesiąceNowy klient Złóż wniosek
Bank Citi HandlowyTwoja Lokata6%1 000 – 20 000 zł3 miesiąceZ kontem osobistym Złóż wniosek
VeloBankElastyczne Konto Oszczędnościowe7%Do 50 000 zł3 miesiąceNowy klient Złóż wniosek

Podatek od zysków kapitałowych

Przy obliczaniu zysków z wszystkich depozytów bankowych należy uwzględnić podatek od zysków kapitałowych wprowadzony w 2002 roku przez ówczesnego ministra finansów Marka Belki. Oznacza to, że zysk od zysku brutto należy odprowadzić jeszcze 19% podatku. Dopiero odsetki pomniejszone o ten podatek dadzą nam kwotę netto, czyli tzw. „na rękę”.

I tak w przypadku kont oszczędnościowych, w których kapitalizacja jest miesięczna taki podatek odprowadzany jest po każdym miesiącu. W przypadku lokat z kapitalizacją na koniec trwania depozytu analogicznie podatek potrącany jest od odsetek na zakończenie lokaty.

Kalkulatory lokat i kont oszczędnościowych

Jeśli interesuje nas informacja o potencjalnych zyskach, a ale nie chcemy samodzielnie wyliczać potencjalnego zarobku z depozytów to zawsze możemy skorzystać z kalkulatorów odsetek. Są to bardzo proste w obsłudze narzędzia. Wystarczy wprowadzić podstawowe parametry lokaty, czy konta oszczędnościowego, by dowiedzieć się, ile zarobimy po potrąceniu podatku. Dane jakie należy podać to:

  • Wysokość oprocentowania
  • Kwota depozytu
  • Czas trwania depozytu
  • Moment kapitalizacji (miesięczna, na koniec trwania)

Depozyty bankowe, a bezpieczeństwo

Powierzając instytucjom bankowym często prawie wszystkie oszczędności możemy mieć wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa. Przykładowo, co się stanie, jeśli bank w którym zdeponujemy wszystkie oszczędności na rocznej lokacie nagle ogłosi niewypłacalność.

Dzięki instytucji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, każdy depozyt bankowy objęty jest gwarancją do wartości odpowiadającej 100 000 EUR. Dotyczy to wszystkich rachunków w ramach jednego banku przypadającego na jednego klienta. Jeśli bank ogłosi niewypłacalność to fundusz wypłaci nam wartość depozytu do wspomnianej wysokości.

Jeśli to zabezpieczanie nas nie przekonuje to dysponując większą ilością środków możemy skorzystać z kliku depozytów w różnych bankach. Dzięki temu dywersyfikujemy zagrożenie w przypadku niewypłacalności, któregoś banku lub jeśli, któreś z naszych kont padnie łupem oszustów.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

CitiKonto Citibank
CitiKonto Citibank
Premia

700 zł +5,5% do 20 000 zł

Karencja

Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.

od 31.12.2021

Warunki
  • 20 zł za założenie CitiKonta z wyrażonymi zgodami marketingowymi;
  • 130 zł za min. 2 000 zł wpływów w każdym z 2 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 250 zł za min. 3 płatności kartą o łącznej wartości 100 zł w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy;
  • 300 zł za min. 2 000 zł wpływów z wynagrodzenia w każdym z 5 kolejnych miesięcy po zawarciu umowy

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część