zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta wraz z alternatywami

Wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta wraz z alternatywami

12 kwi 2023 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Jeśli prowadzisz konto w zagranicznym banku i chcesz wypłacić gotówkę w Polsce, to masz parę możliwości. Jedną z nich jest wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta. Kiedy jest to jednak możliwe i z jakimi kosztami się wiąże? W tym artykule przyglądamy się wypłacie z bankomatu przy koncie zagranicznym oraz alternatywnym metodom uzyskania gotówki.

Shutterstock/ChiccoDodiFC

Wypłata złotówek z zagranicznego konta w Polsce

Jeśli mamy środki na koncie prowadzonym w obcej walucie i chcemy wypłacić złotówki z bankomatu, to zazwyczaj nie ma z tym żadnego problemu. Zwykle jednak jest to mało opłacalne rozwiązanie pod względem finansowym. Co prawda banki często wspominają o tym, że wypłaty z ich bankomatów są darmowe, to jednak trzeba pamiętać o kosztach przewalutowania.

Informacji o tym, jaki konkretny kurs wymiany walut zostanie uwzględniony, raczej zaś nie znajdziemy na monitorze bankomatu. Tymczasem marże walutowe stosowane przez banki w Polsce to zwykle kilka procent. Przy wypłacie wyższych kwot koszty mogą być więc wysokie.

Kiedy możliwa jest wypłata waluty obcej z bankomatu w Polsce?

Możemy podjąć decyzję, by zamiast złotówek z bankomatu w Polsce wypłacić inną walutę. Zwykle chcemy wtedy wybrać walutę rozliczeniową naszego konta. Jeśli przykładowo nasze konto jest prowadzone w niemieckim banku, to walutą rozliczeniową prawdopodobnie jest euro.

To, czy wypłata waluty obcej z polskiego bankomatu jest możliwa, zależy głównie od dwóch czynników. Znaczenie ma konkretna waluta. Czasem bez większych problemów możemy wypłacić euro. Mniejsze możliwości pod tym względem dotyczą dolarów, funtów i innych obcych walut. 

Drugim istotnym czynnikiem jest rodzaj bankomatu, z którego się korzysta. Poszczególne sieci bankomatów mają różną politykę wobec wypłacania walut obcych. Przykładowo w wielu bankomatach Euronet pod pewnymi warunkami możliwa jest wypłata euro. 

Z jakich polskich bankomatów można wypłacić walutę obcą?

W Polsce znajduje się kilka tysięcy bankomatów Euronet. Chcąc dowiedzieć się, które z nich umożliwiają wypłacenie euro, możemy skorzystać z tej wyszukiwarki. Wystarczy tylko zaznaczyć filtr „Wypłata EUR”. Kwota minimalna wypłaty opiewa na 50 EUR. Jednakże pojawia się tu haczyk. Mianowicie Euronet umożliwia wypłatę euro dla kart, których waluta rozliczeniowa jest inna niż euro. Europejską walutę można więc wypłacić np. wtedy, gdy walutą rozliczeniową są funty.

Nie tylko bankomaty Euronetu umożliwiają wypłacenie euro. Podobną funkcjonalność w niektórych swoich bankomatach oferuje ING Bank Śląski oraz Citi Handlowy. Ponadto w wybranych bankomatach Citi Handlowego możliwa jest też wypłata dolarów. Faktyczna dostępność walut obcych w danym momencie w konkretnym bankomacie czasem jest mocno ograniczona.

Jeśli już uda się wypłacić euro, dolary lub funty z bankomatu, a chcemy je zamienić na złotówki, to możemy udać się do kantoru. Tu bezproblemu i po relatywnie korzystnym kursie walutę zagraniczną wymienimy na złotówki. 

Jak wypłacić euro z polskich bankomatów?

Jeśli uda się już znaleźć odpowiedni bankomat, to wypłacenie oficjalnej waluty strefy euro nie powinno przysporzyć żadnych problemów. W praktyce wypłata euro z bankomatu przebiega niemal tak samo jak wypłacenie złotówek.

Wystarczy więc, że podamy PIN do swojej karty, a następnie wybierzemy opcję wypłaty euro. Naturalnie trzeba jeszcze określić kwotę, jaką chce się odebrać. Na końcu wyciąga się kartę i odbiera gotówkę. Dla bezpieczeństwa warto też zabrać z bankomatu papierowe potwierdzenie dokonania transakcji.

Ile kosztuje wypłata euro z polskiego bankomatu?

Przy wypłacaniu waluty obcej z polskiego bankomatu praktycznie zawsze pojawiają się koszty. Przede wszystkim powinniśmy się liczyć z opłatą manipulacyjną. Może być ona być określona kwotowo, np. 10 zł albo wyrażona procentowo, np. parę wartości transakcji.

Możliwe jest też pojawienie się dodatkowych opłat za wypłatę euro. Wszystko zależy tu od cennika usług stosowanych przez konkretny bank. By poznać sposób i wysokość naliczania kosztów, należy więc zapoznać się z tabelą prowizji i opłat konkretnej instytucji finansowej. Znaczenie mają też opłaty, które nanoszą operatorzy bankomatów.

Wypłata gotówki z zagranicznego konta w oddziale banku

Gotówkę z zagranicznego konta w Polsce można wypłacić nie tylko w bankomacie, ale i przez złożenie dyspozycji w kasie banku. Tego typu transakcje nierzadko wymagają jednak awizowania. Trzeba więc poinformować bank, np. z jednodniowym wyprzedzeniem o chęci wypłaty euro lub innej obcej waluty.

Dużo zależy tu od polityki konkretnego banku i kwoty, jaką chce się wypłacić. Bywa, że w placówkach niektórych banków uda się wypłacić np. kilkaset euro bez konieczności awizowania. Przy wyższych sumach i mniej popularnych walutach obcych awizowanie będzie jednak niezbędne.

Miejmy też świadomość, że wypłacenie waluty obcej w oddziale polskiego banku może być kosztowne. Z perspektywy banku przygotowanie odpowiedniej ilości gotówki w konkretnej waluty generuje przecież koszty. Koszty, które są uwzględniane przy wycenie takiej usługi. 

Karta wielowalutowa a wypłata z zagranicznego konta

Jeśli systematycznie dokonujemy transakcji w różnych walutach, to dobrym pomysłem może okazać się karta wielowalutowa do konta walutowego. Tego typu rozwiązanie jest oferowane przez praktycznie każdy popularny polski bank.

Taka karta jest podpięta do kilku rachunków bankowych prowadzonych w różnych walutach. Za pomocą jednej karty możemy więc płacić np. w euro, dolarach, funtach i złotówkach. Optymalna waluta rozliczeniowa zostaje wtedy wybrana automatycznie. W tym przypadku zwykle można liczyć na korzystne przewalutowanie. 

Fintech a przewalutowania transakcji

Szukając korzystnych opcji przewalutowania, warto zwrócić uwagę nie tylko na sektor pozabankowy. Czasem znajdziemy tutaj interesujące warunki. Dostępne jest bowiem swego rodzaju pozabankowe konto walutowe oraz wirtualne karty walutowe.

Sporo ludzi do zarządzania finansami w różnych walutach stosuje chociażby Revolut czy Curve. Takie rozwiązanie może, lecz wcale nie musi okazać się najkorzystniejsze. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Najważniejsze jest to, by zwrócić uwagę na to, jakie koszty generuje dana operacja finansowa.

Czy wypłata waluty obcej z polskiego bankomatu ma sens?

Czasem wypłata w polskim bankomacie z zagranicznego konta osobistego jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Tak będzie, gdy potrzebujemy szybko uzyskać gotówkę i bankomat okazuje się jedynym dostępnym rozwiązaniem. Wtedy to możemy przykładowo wypłacić gotówkę w złotówkach, wykorzystując do tego euro zgromadzone na koncie zagranicznym. Środki można uzyskać szybko i bezproblemowo, jednak nierzadko trzeba liczyć się ze sporymi kosztami.

Z kolei wypłacenie gotówki w walucie obcej z polskiego bankomatu często może okazać się niemożliwe. Tak będzie zwłaszcza w przypadku mniej popularnych walut. Raczej próżno szukać bankomatu w kraju nad Wisłą, który umożliwi wypłacenie np. forintów węgierskich. Ba, polskie bankomaty nie pozwalają na wypłacenie nawet tak popularnej waluty jak funty brytyjskie.

Jeżeli często zdarza się nam wypłacać gotówkę przypisaną do konta zagranicznego, to trzeba wszystko dokładnie przeliczyć. Zasadniczo przy tego typu operacjach zawsze poniesiemy jakiś koszt związany zwłaszcza z przewalutowaniem. Całkiem prawdopodobne jest jednak to, że alternatywne sposoby wypłaty gotówki niż bankomaty zanimalizują koszty i przyniosą nam realne oszczędności.

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

950 zł +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za Konto dla dziecka
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część