zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Wyciąg z konta bankowego – gdzie znaleźć i kiedy jest potrzebny?

Wyciąg z konta bankowego – gdzie znaleźć i kiedy jest potrzebny?

24 kwi 2023 Komentarze ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Wyciąg z konta bankowego to dokument, który jest generowany przez bank i zawiera szczegółowe informacje dotyczące transakcji przeprowadzonych na koncie bankowym w określonym okresie czasu. Wyciąg z konta bankowego jest zwykle udostępniany klientowi przez bank w formie elektronicznej lub w formie papierowej.

wyciąg z konta

Co powinien zawierać wyciąg z konta?

Typowe informacje zawarte na wyciągu z konta bankowego obejmują:

 1. Dane instytucji bankowej, w której prowadzone jest konto bankowe.
 2. Dane identyfikacyjne właściciela konta bankowego. W przypadku klientów indywidualnych imię i nazwisko, adres podany w banku oraz numer rachunku bankowego, którego wyciąg dotyczy. W przypadku firm w wyciągu zawarte będą podstawowe dane firmy.
 3. Saldo początkowe i końcowe na koncie, czyli kwotę dostępną na koncie na początku i na końcu okresu objętego wyciągiem.
 4. Szczegóły dotyczące transakcji, takie jak daty, kwoty i opisy wszystkich operacji przeprowadzonych na koncie, takich jak wpłaty, wypłaty, przelewy, zakupy kartą płatniczą itp.
 5. Informacje dotyczące opłat, prowizji lub innych kosztów związanych z korzystaniem z konta bankowego.
 6. Informacje dotyczące odsetek naliczonych lub obciążonych na koncie, jeśli dotyczy.
 7. Ogólny podsumowanie transakcji przeprowadzonych na koncie w danym okresie, takie jak saldo końcowe, saldo dostępne, całkowita suma wpłat, całkowita suma wypłat, itp.

Wyciąg z konta bankowego jest ważnym narzędziem do monitorowania historii transakcji i zarządzania finansami osobistymi lub biznesowymi. Pozwala klientom na dokładne śledzenie swoich operacji finansowych, sprawdzanie dokładności i zgodności transakcji oraz wykrywanie potencjalnych błędów lub nieautoryzowanych operacji na koncie bankowym.

Historia transakcji, a wyciąg bankowy

Wbrew pozorom historia transakcji nie jest tym samym, co wyciąg bankowy. Obie te formy podsumowań finansowych różnią się od siebie przede wszystkim możliwością naszej ingerencji w ich zawartość. Historię transakcji generujemy sami wybierając zakres czasu transakcji, ich rodzaj oraz rachunek, którego dotyczyły. Wyciąg bankowy generowany jest przez bank, przez co znajdują się tam wszystkie informacje związane z naszym kontem bankowym. Z tego względu instytucje, które wymagają od nas dostarczenia wyciągu bankowego mogą odrzucić wygenerowaną historię transakcji, ponieważ mamy wpływ na to, co się w niej znajduje. Teoretycznie moglibyśmy taki dokument zmodyfikować w taki sposób, aby np. nie ujawniać niekorzystnych dla nas informacji.

Czy za wyciąg z konta pobierana jest opłata?

To zależy. Co prawda, każda prośba o wygenerowanie wyciągu z konta bankowego powoduje konieczność wykonania pewnej pracy po stronie banku. Jeśli jednak wystarczająca dla naszych potrzeb będzie forma elektroniczna takiego dokumentu to wygenerowanie i dostarczenie wyciągu nie powinno wiązać się z ponoszeniem żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli jednak poprosimy o fizyczny dokument to zarówno jego przygotowanie, jak i odebranie w placówce banku lub wysłanie pocztą może zostać obciążone opłatą. Jej wysokość oczywiście może być różne w zależności od banku, którego dotyczy.

Kiedy wyciąg z konta może być potrzebny?

Wyciąg z konta bankowego może być jednym z wymaganych dokumentów np. przy ubieganiu się o kredyt lub pożyczkę. Na podstawie wyciągu z naszego banku inny bank lub instytucja pozabankowa może ocenić naszą zdolność kredytową oraz ocenić ryzyko związane z pożyczeniem nam środków. Przykładowo z wyciągu bankowego pożyczkodawca, czy kredytodawca może dowiedzieć się, czy posiadamy jakieś osoby na utrzymaniu, czy otrzymujemy stałe przychody oraz w jakiej wysokości.

Wyciąg z konta może przydać się w przypadku konieczności wyjaśnienia lub udowodnienia, że jakaś transakcja miała miejsce. Przykładowo otrzymaliśmy monit od dostawcy energii elektrycznej, w której wzywa on nas do uregulowania płatności. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że taką płatność wykonaliśmy w terminie to wyciąg z konta będzie niepodważalnym tego dowodem.

Jaką formę może mieć wyciąg z konta bankowego?

Papierową – tradycyjna forma papierowo zwykle wiązać się będzie z koniecznością poniesienia niewielkiego kosztu związanego z wydrukiem i odebraniem takiego wyciąg u oddziale banku lub wysłaniem go na nasz adres pocztą.

Z bankowości elektronicznej – ta forma jest najszybsza i teoretycznie bezkosztowa. Możemy samodzielnie wygenerować wyciąg i go pobrać, o ile nasz bank na to pozwala. Zwykle można taki dokument pobrać w jednym z popularnych formatów: PDF, XLS, HTML lub CSV.

Elektroniczną na maila – może się zdarzyć, że nasz bank cyklicznie sam wysyła do nas wiadomość e-mail z załączonym wyciągiem z konta bankowego. Taka usługa zwykle nie jest odpłatna, jeśli jest realizowana bez naszej ingerencji. Jeśli nie chcemy otrzymywać takich wiadomości, bo nie są nam potrzebne, to powinniśmy zgłosić się do banku w celu dezaktywacji tej usługi.

Wyciąg z konta bankowego w bankomacie?

Niektóre banki umożliwiają pobranie wyciągu z konta podczas korzystania z bankomatu/wpłatomatu. Jest to jedna z opcji, którą można znaleźć z listy widocznej na ekranie bankomatu. Nie każdy bank posiada jeszcze tę możliwość, ale jeśli jest ona w ogóle dostępna to taką operację zrealizujemy wyłącznie w maszynach należących do banku, w którym mamy konto. Zwykle jest to usługa bezpłatna, ale to oczywiście zależy od aktualnej taryfy opłat i prowizji danego banku.

Co zrobić ze starymi wyciągami z konta?

Jeśli nasz bank przysyła nam bezpłatnie wyciągi z kont bankowych, czy kart kredytowych, które posiadamy to nie powinniśmy ich wyrzucać. Nie wiadomo, kiedy informacje zawarte w takich dokumentów mogą okazać się przydatne. Najczęściej takie zestawienia będą miały formę elektroniczną (widomość email). Warto je gromadzić do osobnego katalogu, ponieważ w zależności od banku późniejsze wystawienie kopii wyciągu z konta może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Wyciąg z konta Santander Banku Polska

Wyciąg z konta bankowego w Santander Banku Polska należy w razie potrzeby wygenerować samodzielnie. Można to zrobić w następujący sposób:

 • Logujemy się do konta poprzez bankowość internetową;
 • Z górnego paska menu przechodzimy do sekcji Poczta;
 • Wyszykujemy po prawej stronie eWyciągi.

Wyciąg z konta ING Banku Śląskiego

Posiadając konto bankowe w ING Banku Śląskim również musimy samodzielnie wygenerować wyciąg. W przypadku tego banku zakres danych możliwych do pozyskania jest bardzo szeroki, ponieważ sięga aż roku 2011:

 • Logujemy się do bankowości elektronicznej ING Banku Śląskiego (np. aplikacja Moje ING);
 • Przechodzimy w szczegóły konta i z listy dostępnych funkcji wybieramy Wyciągi;
 • Wybieramy przedział czasu, którego dotyczyć ma wyciąg.

Wyciąg z konta Banku Citi Handlowego

W przypadku konta bakowego prowadzonego w Banku Citi Handlowym wyciągu nie wygenerujemy z poziomu aplikacji mobilnej, a będzie to możliwe jedynie w bankowości internetowej.

 • Logujemy się do bankowości internetowej;
 • Przechodzimy w szczegóły konta i wybieramy Pobierz wyciąg;
 • W kolejnej sekcji możemy wybrać, jakiego posiadanego przez nas produktu ma dotyczyć wyciąg oraz jaki okres ma uwzględnić w przedziale na lata.

Wyciąg z konta Banku Pekao S.A.

Posiadając konto bankowe w Banku Pekao S.A. możemy pobrać wyciąg samodzielnie zarówno z poziomu bakowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej PeoPay.

 • Logujemy się do aplikacji PeoPay;
 • Przechodzimy do kategorii Produkty, w której znajdziemy wszelkie posiadane przez nas konta i karty płatnicze;
 • Wybieramy konto, którego ma dotyczyć sprawozdanie i wybieramy Wyciąg (znajduje się obok przycisku Złóż dyspozycję);
 • Na końcu wybieramy zakres czasu i klikamy pobierz.

Wyciąg z konta Alior Banku

Aby wygenerować wyciąg z konta bakowego w Alior Banku musimy zalogować się do naszej bankowości internetowej.

 • Logujemy się do konta;
 • Wybieramy rachunek, z którego chcemy pobrać wyciąg;
 • Wybieramy polecenie: Zobacz całą historię;
 • Następnie wybieramy zakładkę Wyciągi i opłaty;
 • Z listy dostępnych dokumentów wybieramy wyciąg i klikamy pobierz.

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część