Powodem do otrzymania orzecznictwa jest sprawa, którą prowadzi warszawski sąd rejonowy z powództwa windykacyjnej spółki Lexitor. Scedowano na nią prawa konsumenta, związane z jego umową o kredyt. Spółka domaga się od banku zapłaty kwoty odpowiadającej odsetkom oraz opłatom poniesionym przez konsumenta. Motywuje to twierdzeniem mówiącym, że instytucja nie wykonała wobec niego obowiązku informacyjnego. Z pytaniami prejudycjalnymi do TSUE zwrócił się sąd rejonowy w Warszawie.
W opinii Lexitor RRSO kredytu została zawyżona. Według prawników spółki umowa kredytu nie określała precyzyjnie powodów i zasad zwiększania opłat jej wykonania.
W ocenie europejskiego organu niewykonanie obowiązku informacyjnego może skutkować pozbawieniem banku prawa do odsetek. Zdaniem TSUE nie stanowi go jednak samo w sobie „wskazanie w umowie kredytu RRSO, która okazuje się zawyżona ze względu na fakt, że niektóre warunki tej umowy zostały następnie uznane za nieuczciwe”. Umowa powinna jednak jasno i wyraźnie określać warunki zmiany opłat związanych z jej wykonaniem.
Jeśli w omawianym przypadku doszło do naruszenia obowiązku informacyjnego, to bank może zostać pozbawiony odsetek i kosztów. Czy tak było, oceni teraz polski sąd, który wyda wyrok. TSUE nie rozstrzygał bowiem w krajowym sporze, a jedynie udzielił odpowiedzi na pytania prejudycjalne.
400 zł
W promocji może wziąć udział osoba nieposiadająca co najmniej od 01.10.2023 w Citibanku żadnej głównej karty kredytowej.
od 01.10.2023
400 zł premii w podziale na:
200 zł + 200 zł
Bardzo łatwy