Realizowany projekt to sprzedaż portfelowa ekspozycji niepracujących korporacyjnych, których zabezpieczeniem były nieruchomości korporacyjne. Nominalna wartość sprzedanych wierzytelności wyniosła 2,1 mld zł.
Projekt pozwolił na szacowane skumulowane obniżenie wskaźnika kredytów zagrożonych Grupy Alior Banku o 52 punkty bazowe. W przypadku klientów biznesowych grupy obniżenie po realizacji projektu wyniosło 130 punktów bazowych. Oprócz tego podczas projektu opracowano własne narzędzie VDR. Umożliwia ono bezpieczne przechowywanie, zarządzanie i udostępnianie poufnych informacji i dokumentów.
Projekt trwał 18 miesięcy. W jego przebieg zaangażowanych było około 130 pracowników z różnych departamentów. Core zespołu projektowego składał się z 12 osób. Jako doradca transakcyjny ich działania wspierała firma Deloitte.
„Realizacja projektu »Marco Polo« to nie tylko sukces Alior Banku, ale także dowód na to, że innowacyjne podejście i zaangażowanie zespołu wskazują na nowe możliwości i potencjał rozwoju sektora finansowego. Był to typowy projekt High Risk- High Reward, jako że zaczynając, szacowaliśmy szanse na finalizację na około 5-15%. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu naszych pracowników projekt zakończyliśmy sukcesem. Przy okazji tego projektu stworzyliśmy wiele praktyk i rozwiązań, które znajdują zastosowanie w innych projektach: np. nasze wewnętrzne narzędzie VDR umożliwiło nie tylko efektywną wymianę informacji z doradcami i inwestorami, ale także zapewniło bezpieczeństwo danych na najwyższym poziomie” – mówi Kamil Nieścior, Dyrektor Departamentu Strategii Ryzyka w Alior Banku.
740 zł +8%
Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.
3 lata
740 zł
Łatwy