Alior Bank należący do jednych z największych banków komercyjnych w Polsce cieszy się dużą bazą klientów indywidualnych i biznesowych. Jak każdy inny obecnie bank zachęca do samodzielnego zarządzania posiadanymi przez nas produktami bankowymi z poziomu bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej. Zakładając pod koniec listopada Konto Jakże Osobiste w promocji mam teraz okazję przetestować aplikację mobilną Alior Mobile i podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Aplikacja Alior Mobile obecnie może się pochwalić oceną 4.1 w sklepie Google Pay oraz 4,8 w sklepie App Store. To nieco mniej od konkurencyjnych, największych banków w Polsce, ale wciąż wysoko.
Po pobraniu, zainstalowaniu i odpaleniu aplikacji oczywiście ukazuje nam się strona logowania. Zanim jednak uzyskamy dostęp to możemy skontaktować się z infolinią wybierając ikonę słuchawki w lewym górnym rogu. Przed przejściem, które i tak jest zabezpieczone hasłem, możemy wybrać rodzaj klienta, którym jesteśmy: klient indywidualny, klient firmowy lub biuro maklerskie (dla inwestorów).
W centralnej części ekranu, na samej górze widnieje duże logo Alior Banku, a poniżej opcjonalnie możemy ustawić wyświetlanie stanu konta (liczbowo lub procentowo) oraz wykaz 3 ostatnich transakcji (ten dodatek szczególnie mi się podoba).
Na drugim końcu ekranu widnieją ikony szybkiego dostępu. Domyślnie jest to usługa BLIK, zakup Biletów komunikacji oraz opłacanie parkingów oraz ikonta z lista dodatkowych usług, do których możemy przejść po zalogowaniu: Bezpieczeństwo, Placówki, Usuń dane, Autoryzuj kodem QR, Odblokuj dostęp lub Zmień tło.
Po kliknięciu w dowolne puste pole ukazuje się okienko wraz z klawiaturą do podania kodu PIN. Do aplikacji możemy zalogować się na kilka sposobów. Do wyboru mamy kod PIN lub odcisk palca, a w przypadku urządzeń firmy Apple dodatkowo wizerunek twarzy.
Po zalogowaniu ukazuje nam się główny widok aplikacji począwszy od najwyższego paska z logiem Alior Banku od lewej strony następnie ikonką z ustawieniami, po której wybraniu ukazuje nam się lista możliwych do spersonalizowania ustawień:
Podążając dalej w prawo widzimy ikonkę Kontakt, po której wybraniu wybieramy rodzaj sprawy: Kontakt Indywidualny, Klient Firmowy, Biuro Maklerskie lub Prześlij swoją sugestię (w formie widomości).
W skrajnie prawym rogu znajdziemy ikonę profilu. Po jej wybraniu ukazuje się menu:
Wracając do strony głównej poniżej pierwszego paska nawigacji mam duże kafelki przesuwane w dowolnym kierunku poziomu w formie karuzeli z posiadanymi przez nas produktami. Mogą to być konta bankowe czy karty płatnicze.
Poniżej znajdziemy duże niebieskie kafle z wiadomościami z banku, jak np. prośba o aktywację nowej karty. Jeszcze niżej znajduje się widżet ze wspomnianymi wcześniej skrótami do najważniejszych funkcji aplikacji (ilość wyświetlanych skrótów jest dowolnie edytowalna).
Jeszcze niż znajduje się widżet z historią transakcji. Widocznych jest kilka z nich począwszy od najnowszych, ale klikając przycisk Przejdź do całej historii otrzymamy dostęp do informacji o obciążeniach i uznaniach na wszystkich posiadanych przez nas rachunkach.
Jak w przypadku niemal wszystkich aplikacji bankowych na samym dolne znajduje się pasek nawigacyjny, który cały czas podąża za nami wraz poruszaniem się po aplikacji.
Począwszy od lewej strony znajdziemy ikonę przedstawiającą domek, po której naciśnięciu za każdym razem powrócimy do pulpitu głównego. Następnie znajduje się sekcja z posiadanymi przez nas produktami.
W centralnej części znajduje się mocniej wyeksponowane logo BLIK (jako jedyne nie jest pozbawione kolorów). Jeśli aktywowaliśmy usługę BLIK to po wybraniu tej ikony wyświetli nam się kod do płatności Blikiem oraz dwa skróty do innych form płatności przy wykorzystaniu Blika: Przelew na telefon i BLIK zbliżeniowy.
Kolejna sekcja do Płatności i Usługi, gdzie znajdziemy takie funkcje jak:
Ostatnia (piąta ikona) przenosi nas do sekcji ofert. Tutaj Alior Bank prezentuje nam swoje pozostałe produkty bakowe, z których możemy skorzystać. Jest to Alior Pay, oferta kredytowa, karty płatnicze (debetowe i kredytowe), konta bankowe (internetowe i walutowe), oferty oszczędnościowe (lokaty i konta oszczędnościowe, oferta dla nieletnich oraz ubezpieczenia.
Na pierwszy rzut oka aplikacja mobilna Alior Mobile wydaje się bardzo podobna do konkurencyjnych. Niestety brak w niej kilku przydatnych funkcji, a zwłaszcza możliwości zmiany limitów transakcji. Pewnie brak kilku przydatnych funkcji odzwierciedlają oceny aplikacji, które są nieco niższe od bezpośredniej konkurencji.
Ciekawą usługą dostępną z poziomu aplikacji jest Alior Pay. Dzięki niej raz wydane pieniądze możemy odzyskać na okres 30 dni. Do tego czasu musimy oddać całość środków lub zrobić to później, ale w ratach (objęte sa dodatkowymi kosztami).
Na duży plus możliwość otwarcia kont walutowych wraz z zamówienie kart płatniczych w danej walucie. Alior Bank posiada swój kantor internetowy, ale niestety nie mamy do niego dostępu z tej aplikacji. Do obsługi kantoru służy dedykowana Aplikacja mobilna Kantoru Walutowego.
Alior Mobile wygląda na aplikację, która cały czas jest rozwijana, a kolejne usługi dodawane. Jeśli bank poprawi niebawem widoczne braki to prawdopodobnie szybko dogoni czołówkę.
MOCNE STRONY | SŁABE STRONY |
+ możliwość korzystania z usługi Alior Pay | – brak możliwości zmian limitu transakcji |
+ możliwość personalizowania wyglądu aplikacji | – logowanie za pomocą FaceID tylko na IOS |
+ usługa Moje rachunki do zarządzania płatnościami | – brak dostępu do kantora walutowego z poziomu Alior Mobile |
– brak narzędzia do analizy wydatków |
500 zł +8%
Osoby nieposiadające konta osobistego Alior Banku, walutowego, Karty Kibica od przynajmniej 3 lat.
3 lata
50 zł + 450 zł
Łatwy