zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Jak sprawdzić numer konta bankowego? Praktycznie wyjaśnienie

Jak sprawdzić numer konta bankowego? Praktycznie wyjaśnienie

3 mar 2023 Komentarze ok. 7 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Ciąg znaków, jakim jest numer konta bankowego, ma ogromne znaczenie. Trzeba go wpisać poprawnie, by przelew dotarł do właściwego odbiorcy. Dowiedzmy się zatem, gdzie i jak sprawdzić numer konta bankowego. W tym artykule przyjrzymy się też różnicom pomiędzy numerami konta w wersji NRB oraz IBAN. Choć te terminy mogą brzmieć nieco enigmatycznie, to tak naprawdę sprawdzenie numeru konta bankowego nie jest niczym trudnym.

Jak sprawdzić numer konta bankowego?

Źródło: Shutterstock/alexskopje

Gdzie jest numer konta bankowego?

Swój numer konta bankowego można sprawdzić na kilka sposobów. Dostępne są następujące metody:

 • Bankowość elektroniczna — do  tego celu można użyć np. konta w bankowości internetowej, czy aplikacji mobilnej banku.
 • Dokumentacja konta — numer konta znajdziemy choćby w umowie zawartej podczas zakładania danego rachunku.
 • Kontakt z bankiem — chcąc poznać numer swojego konta, można zadzwonić na infolinię lub udać się do placówki bankowej.

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Wtedy wystarczy dosłownie chwila, by sprawdzić swój indywidualny numer konta bankowego. W przypadku skontaktowania się z infolinią trzeba przygotować się na pytania weryfikacyjne. Konsultant może zapytać choćby o PESEL, czy imię ojca. Z kolei w banku pracownicy na pytania o dany rachunek odpowiedzą po okazaniu dowodu osobistego.

Jak sprawdzić numer konta bankowego online?

W każdym banku obsługa konta internetowego wygląda nieco inaczej. Zawsze jednak numer konta bankowego można sprawdzić w szybki i intuicyjny sposób. Zwykle trzeba przejść do zakładki oznaczonej jako pulpit, moje konto lub mój profil. Tam właśnie znajduje się numer konta. Często podstrona z numerem konta pokazuje się jako pierwsza, po zalogowaniu.

Bardzo podobnie wygląda to w aplikacjach mobilnych. Zwykle są one przecież zbudowane w bliźniaczy sposób, co strony bankowości internetowej. Jeszcze jedną alternatywą na poznanie numeru konta jest pobranie wyciągu bankowego. Wyciąg można zwykle pobrać z sekcji oznaczonej jako płatności albo historia płatności.

Czym jest NRB: Numer Rachunku Bankowego?

Mówiąc o numerze konta, zwykle ma się na myśli standard NRB, czyli Numer Rachunku Bankowego. NRB to obowiązujący w Polsce sposób identyfikacji kont bankowych. To właśnie z tego numeru korzystamy, gdy wykonujemy płatności w kraju.

NRB zawsze zawiera 26 znaków. Są one pogrupowane w kilka części. Przykładowy wzór na numer konta bankowego jest następujący: AA BBBB CCCC DDDD DDDD DDDD DDDD. Znacznie poszczególnych części jest następujące:

 • AA — Pierwsze dwa znaki pełną funkcję sumy kontrolnej.
 • BBBB — druga część Numeru Rachunku Bankowego składa się z czterech znaków. Jest to numer rozliczeniowy banku nadany przez bank centralny, a więc Narodowy Bank Polski.
 • CCCC — służy do zidentyfikowania oddziału danej instytucji finansowej.
 • DDDD — ostatnia część NRB jest złożona z szesnastu znaków, podzielonych na cztery fragmenty. Jest ona ustalana indywidualnie dla każdego klienta.

Co istotne, Numer Rachunku Bankowego w rzeczywistości jest założony z samych cyfr.

Numer Rachunku Bankowego przy przelewach zagranicznych

Przy przelewach krajowych posługujemy się Numerem Rachunku Bankowego. Gdy jednak dokonujemy transakcji międzynarodowych, to konieczne jest już użycie numeru IBAN. IBAN to skrót od International Bank Account Number, co możemy przetłumaczyć na międzynarodowy numer rachunku bankowego.

Wzór na IBAN jest następujący: XX AA BBBB CCCC DDDD DDDD DDDD DDDD. W tym wzorze XX to dwie litery identyfikujące kraj. Cała reszta to Numer Rachunku Bankowego złożony z 26 cyfr, który został opisany w poprzednim paragrafie.

Dla polskich banków XX ze wzoru na IBAN to zawsze PL. Każdy kraj ma swoje własne znaki identyfikacyjne. Przykładowo początek IBAN dla Niemiec to DE, dla Wielkiej Brytanii GB, dla Francji FR, a dla Czech CZ.

Numer konta IBAN a kod SWIFT

Kiedy miejsce mają przelewy zagraniczne to uwagę trzeba zwrócić nie tylko na numer konta bankowego w wersji IBAN, ale też i kod SWIFT. To skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Czasami zamiast zwrotu kod SWIFT używa się terminu kod BIC, tj. Business Identifier Code.

Kod SWIFT/BIC to numer identyfikujący instytucję finansową odbiorcy przelewu międzynarodowego. Każdy bank ma więc inny kod SWIFT/BIC. Zasadniczo ten kod składa się z ośmiu znaków. Gdy jednak określony ma być nie tylko bank, ale i konkretny oddział, to kod SWIFT/BIC liczy 11 znaków.

Jak rozpoznać bank po numerze konta?

By zidentyfikować konkretny bank, wystarczy zwrócić uwagę na trzecią, czwartą, piątą i szóstą cyfrę Numeru Rachunku Bankowego. Poniżej prezentujemy NRB oraz kod SWIFT/BIC dla popularnych polskich banków.

Identyfikacja banku po numerze rachunku
BankIdentyfikator bankuKod SWIFT/BIC
Alior Bank2490ALBPPLPW
Bank Pocztowy1320POCZPLP4
BGŻ BNP Paribas1600PPABPLPK
BOŚ Bank (Bank Ochrony Środowiska)1540EBOSPLPW
Citi Handlowy (Bank Handlowy)1030CITIPLPX
Credit Agricole1940AGRIPLPR
ING Bank Śląski1050INGBPLPW
mBank 1140BREXPLPWMBK/ BREXPLPWXXX
Pekao S.A.1240PKOPPLPW
PKO Bank Polski1020BPKOPLPW
Santander Bank Polska2120 WBKPPLPP

Źródło: Dane NBP i strony internetowe banków

Numer rozliczeniowy banku spółdzielczego również można sprawdzić na tej samej zasadzie.

Przykład numeru konta bankowego

By lepiej zrozumieć to, jak zbudowany jest numer konta, sprawdźmy to na przykładzie. Użyjmy  zatem następującego przykładowego Numeru Rachunku Bankowego: 71 1600 1446 7485 9211 8468 3453. Znacznie poszczególnych części jest następujące:

 • 71 — to suma kontrolna w numerze rachunku bankowego.
 • 1600 — jest to identyfikator instytucji bankowej wskazującej w tym przypadku na BNP Paribas.
 • 1446 — ten ciąg znaków wskazuje na oddział BNP Paribas znajdujący się w Lublinie.
 • 7485 9211 8468 3453 — te cyfry identyfikują rachunek bankowy konkretnego klienta. Ustala się je w sposób losowy podczas zakładania konta w banku.

Taki numer konta jest wszystkim, czego potrzeba przy przelewach krajowych. Gdyby miał to być przelew zagraniczny, to Numer Rachunku Bankowego powinien zostać jeszcze poprzedzony dwoma literami. Byłoby to PL, dla odbiorcy przelewu z Polski. W ten sposób otrzymalibyśmy międzynardowy numer konta IBAN pod postacią: PL71 1600 1446 7485 9211 8468 3453.

Gdzie jest numer konta bankowego na karcie płatniczej?

Można wpaść na pomysł poszukiwania numeru konta bankowego na karcie bankowej. Wszakże karta debetowe są przypisane do rachunków bankowych. Tak naprawdę jednak na karcie płatniczej nigdy nie znajdzie się numeru konta.

Na kartach płatniczych znajdują się zaś inne numery. Na przedniej stronie umiejscowiony jest numer karty płatniczej. Takowy składa się z szesnastu cyfr podzielonych na cztery fragmenty. Z kolei na rewersie kart płatniczych VISA i MasterCard znajdziemy krótkie kody CVV i CVC. Pełnią one funkcję dodatkowych zabezpieczeń, wykorzystywanych zwłaszcza podczas płatności kartą w sklepach internetowych.

Jak bezpieczenie używać numeru konta bankowego?

Numer konta bankowego można przyrównać do portfela. Każdy portfel ma swego właściciela, który zarządza dostępnymi tam pieniędzmi. Kiedy wykonujemy jakąkolwiek transakcje, to powinno nam zależeć, by środki finansowe trafiły do odpowiedniej osoby.

Dlatego też tak ważne jest, by zawsze weryfikować numer konta przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji. Kiedy korzystamy z bankowości elektronicznej, to najbezpieczniej jest przypisać numery konta ręcznie, a potem sprawdzić jego poprawność.

W praktyce dużo ludzi chętnie korzysta z metody kopiuj – wklej przy podawaniu numeru rachunku bankowego. Jest to przecież wyjątkowo szybka metoda. Gdy jednak decydujemy się na przekopiowanie numeru, to powinniśmy szczególnie skrupulatnie zweryfikować jego poprawność. Jedna z popularnych technik cyberprzestępców polega bowiem na podmienianiu cyfr w numerze konta.

Na rutynę trzeba też uważać podczas autoryzacji przelewów. Do autoryzacji zwykle używmy kodów SMS. Zwróćmy jednak uwagę, że w wiadomości od banku znajdziemy więcej danych niż tylko kod autoryzacyjny. Pojawia się tam też kwota przelewu i fragment numeru konta bankowego. Dobrze jest upewnić się, że są one poprawne.

Nie przegap

Przeczytaj też: Czy można cofnąć przelew?

Przeczytaj też: Jak założyć konto bankowe bez opłat?


Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

950 zł +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
 • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
 • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za Konto dla dziecka
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część