Choć Unia Europejska liczy obecnie 27 państw, to nie we wszystkich z nich obowiązuje jednolita waluta euro. Obecnie do strefy euro nie należy 7 państw wspólnoty. Oprócz Polski są to również Bułgaria, Czechy, Dania, Węgry, Rumunia i Szwecja. Zobowiązaniem Komisji Europejskiej jest przedstawienie przynajmniej raz na dwa lata raportu dotyczącego stopnia zbliżenia się tych państw do przyjęcia wspólnej waluty (konwergencji).
Z najnowszego dokumentu na ten temat wprost wynika, że Polska nie spełnia żadnego z czterech warunków przystąpienia do strefy euro. Pierwszy z nich to kryterium stabilności cen. Zgodnie z nim inflacja w danym państwie nie może być większa niż 1,5% od średniego poziomu trzech państw strefy euro z najniższą inflacją. Polska nie spełnia także warunku dotyczącego finansów publicznych i z tego powodu została objęta procedurą nadmiernego deficytu. Dodatkowo, by móc przyjąć walutę euro, należy przez co najmniej dwa lata uczestniczyć w mechanizmie kursowym ERM II, a także zachowywać stopy procentowe na poziomie maksimum 2% wyższym niż średnia z trzech państw strefy euro o ich najniższym poziomie.
Z badanych państw zdaniem komisji najbliższa przyjęcia waluty euro jest Bułgaria. Tamtejszy rząd planuje ten krok wykonać na początku 2025 roku. Ostatnim państwem, które dołączyło do strefy euro, była Chorwacja (od 1 stycznia 2023 roku).
900 zł
W promocji może wziąć udział osoba nieposiadająca co najmniej od 01.04.2023 w Citibanku żadnej głównej karty kredytowej.
od 01.04.2023
900 zł do Allegro
Bardzo łatwy