Depozyt bankowy — co to jest?

20 czerwca 2024 Komentarze ok. 4 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Depozyt bankowy to nic innego jak środki przekazane do banku. Przykładowo depozyt składasz w momencie zakładania lokaty lub otwierania konta oszczędnościowego.  Przyjrzyjmy się bliżej specyfice depozytów. Taka wiedza może się przydać do efektywnego zarządzania finansami osobistymi i określania planu pomnażania oszczędności.

Depozyty bankowe — definicja

Depozyt to środki finansowe lub ruchomości oddane innemu podmiotowi do przechowania na warunkach określonych w umowie. Depozyt bankowy to taki, w którym stroną jest bank. 

Przeważnie w ramach depozytu bankowego klient przekazuje do banku pieniądze. Często w zamian może liczyć na korzyści pod postacią odsetek.

Przekazanie depozytu odbywa się na linii deponent i depozytariusz. Deponent to strona przekazująca środki. Będziesz więc deponentem np. podczas zakładania lokaty. Z kolei depozytariusz to strona przechowująca środki. W przypadku lokaty depozytariuszem jest zatem bank.

Rodzaje depozytów bankowych 

Depozyty bankowe są kojarzone przede wszystkim z lokatami. Jednakże depozytem są też środki zgromadzone na kontach bankowych. Obejmuje to zwłaszcza konta osobiste oraz konta oszczędnościowe

W gruncie rzeczy depozyt bankowy to znacznie szersze pojęcie. Depozyt złożysz też np. w ramach IKE i oszczędzania na emeryturę. W ramach depozytu do banku możesz również złożyć środki materialne, przykładowo biżuterię.

Z pojęciem depozytu spotkasz się nie tylko w bankach. U notariusza składa się depozyt zwłaszcza podczas transakcji dotyczących nieruchomości. Depozyty można również złożyć w sądach. Depozyt sądowy często dotyczy wierzytelności. Zdarza się też, że dwoma stronami umowy depozytowej są banki. Mowa wtedy o depozycie międzybankowym.

Depozyty terminowe, czyli lokaty

Cechą charakterystyczną lokaty jest to, że zawsze jest zawierana na ściśle określony czas, przykładowo 3 miesiące. Później jest zrywana, a środki trafiają do klienta wraz z odsetkami. Można jednak zdecydować się na lokatę odnawialną. Wtedy tuż po zerwaniu lokaty automatycznie zakładana jest następna. Lokaty terminowe to bezpieczny sposób zarabiania na odsetkach

W mowie potocznej lokata jest czasem traktowana jako synonim depozytu. Nie jest to jednak do końca poprawne. Otóż depozyt jest szerszym pojęciem od lokaty.

Konta oszczędnościowe formą depozytów bankowych

Zasadniczo konto oszczędnościowe działa podobnie do lokat. Deponujemy środki finansowe, by zarabiać na odsetkach. Pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą pojawiają się jednak dwie istotne różnice:

  • Elastyczność — konto oszczędnościowe zapewnia większą elastyczność. Wpłacać można wręcz dowolne sumy pieniędzy, w tym małe kwoty. Środki wypłaca się w dowolnym momencie. Zwykle nie wiąże się to z żadną opłatą. Tymczasem zerwanie lokaty na ogół wiąże się z utratą odsetek.
  • Wysokość oprocentowania — w przypadku lokat, czyli depozytów terminowych zazwyczaj uzyskasz wyższe oprocentowanie niż na kontach oszczędnościowych.

Z kont oszczędnościowych często korzysta się po to, by oszczędzać regularnie i długoterminowo.

Depozyty na koncie bankowym

Prowadząc konto osobiste, przekazujemy na przechowanie do banku własne środki finansowe. Stąd również rachunki osobiste zaliczają się do kategorii depozytów. Z technicznego punktu widzenia są to depozyty na żądanie. Środki na koncie osobistym są bowiem w pełni płynne. Możesz je wypłacić w dowolnej chwili.

Osobiste konto bankowe służy przede wszystkim do prowadzenia podstawowych operacji finansowych. Na to konto otrzymujemy np. wynagrodzenie. Środki wykorzystujemy zaś np. podczas dokonywania transakcji w sklepach. Konto osobiste nie jest jednak stricte produktem oszczędnościowym. Z zasady nie można tu liczyć na żadne oprocentowanie. Stąd nadwyżki finansowe lepiej przekazać na inne depozyty bankowe, np. lokaty terminowe.

Depozyt a Bankowy Fundusz Gwarancyjny

W Polsce depozyty bankowe są objęte gwarancjami BFG, tj. Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Suma środków, która nie przekracza równowartości 100 tys. euro, jest objęta gwarancją w całości.

Między innymi z tego powodu depozyty w bankach są aż tak bezpieczne. Nawet jeśli dany bank ogłosiłby bankructwo, to i tak środki do równowartości 100 tys. euro podlegają ochronie.

Opłacalność depozytów bankowych

Polacy w ramach depozytów bankowych mają łącznie złożone setki miliardów złotych. Praktycznie każdy z nas złożył przynajmniej jeden depozyt bankowy w życiu. Przede wszystkim jest to wygodny i wysoce bezpieczny sposób przechowywania środków finansowych.

Opłacalność korzystania z depozytów zależy od specyfiki konkretnego produktu w danym banku. Przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na oprocentowanie danego depozytu bankowego. Pomoże Ci w tym przykładowo aktualny ranking lokat bankowych. 

Miej też świadomość, że czasem depozyt bankowy może generować koszty. Tak może być w przypadku niektórych kont osobistych. Dlatego też warto sprawdzić również ranking kont osobistych, aby dobrać optymalną propozycję. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!

Komentarze (0)

Twoja Lokata
Twoja Lokata
Oprocentowanie

5,5%

Kwota lokaty

1 000-20 000 zł

Okres

3 miesiące

Warunki
  • wymagane konto osobiste;
  • dla nowych i obecnych klientów;
  • oprocentowanie stałe;
  • dotyczy dowolnych środków;
  • limit 1 lokaty na osobę;
  • utrata środków w przypadku zerwania lokaty;
  • lokata nieodnawialna;
  • lokatę można założyć w oddziale, przez internet lub w aplikacji mobilnej.

wymagane konto

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część