zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » Jak zabezpieczyć konto bankowe przed hakerami i na wypadek kradzieży?

Jak zabezpieczyć konto bankowe przed hakerami i na wypadek kradzieży?

13 lut 2024 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Banki same z siebie dokładają wszelkich starań, aby nasze oszczędności, które im powierzamy były jak najbezpieczniejsze. Niestety mimo zaawansowanych zabezpieczeń i inwestowania ogromnych środków na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa nie zawsze udaje się uniknąć zagrożenia. Jak się okazuje to nasze odpowiedzialne zachowanie jest najskuteczniejszą barierą przed oszustami. Co jednak zrobić kiedy padniemy już ofiarą oszusta?

Jak zabezpieczyć konto bankowe

Dywersyfikacja ryzyka

Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka warto swoje oszczędności rozmieścić w kliku miejscach. Posiadanie przynajmniej dwóch kont bankowych w różnych bankach wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem. W przypadku włamania na jedno z kont zawsze pozostaje nam do dyspozycji drugie konto. Za utrzymanie samych rachunków bankowych większość banków nie pobiera żadnej opłaty, dlatego nasze „zapasowe konto” możemy używać bez fizycznej karty płatniczej. Jeśli zajdzie potrzeba skorzystania ze środków zgromadzonych na nim to zawsze możemy użyć popularnego BLIKA.

Do opłacania usług w modelu subskrypcyjnym również nie musimy używać naszego podstawowego konta bankowego/karty płatniczej. Wiele usługodawców dopuszczę np. korzystanie z PayPala, które wcześniej musimy zasilić środkami.

Aktualne opłaty za konta osobiste bez spełnionych warunków aktywności:

KONTOKONTOKARTABANKOMAT OBCYWPŁATOMAT OBCY 
Przekorzystne0 zł4 zł2,3% min. 5 zł0,4% min. 2 zł Złóż wniosek
Jakże Osobiste10 zł5 zł2,5 zł0,35-0,60%, min 1 zł Złóż wniosek
eKonto0 zł7 zł2,5 zł0,5%, min. 5 zł Złóż wniosek
CitiKonto0 zł0 zł8 zł Złóż wniosek
Santander6 zł9 zł3 zł Złóż wniosek
VeloKonto0 zł7 zł5 zł0,8%, min. 1 zł Złóż wniosek
Za Zero0 zł10 zł10 zł0,5%, min. 2 zł Złóż wniosek
Millennium 3600 zł5-11 zł5 zł Złóż wniosek
Otwarte na Ciebie0 zł2-7 zł7 zł0,5%, min. 10 zł/5 zł Złóż wniosek
Direct0 zł10 zł10 zł Złóż wniosek

Aktualne oprogramowanie

Jeśli do tej pory z lekką dozą lekceważenia podchodziliśmy do komunikatów wzywających do pobrania i instalacji różnych aktualizacji to więcej tego nie róbmy. Dotyczy to oprogramowania telefonów, komputerów, przeglądarek internetowych oraz samych aplikacji mobilnych banków. W aktualizacjach zawarte są najnowsze zabezpieczenia przed oszustami. Należy pamiętać, aby urządzenia oraz oprogramowania, z których korzystamy zarządzając swoimi finansami były zawsze najnowsze.

Publiczne sieci WiFi

O tym, że korzystanie z publicznych i powszechnie dostępnych sieci WiFi nie jest bezpieczne na pewno wiedzą osoby, które często podróżują. Takie miejsca, jak lotniska, kawiarnie, stacje benzynowe etc. zwykle mają swoje sieci WiFi, z których mogą korzystać klienci. Absolutnie wystrzegajmy się logowania do swojej bankowości elektronicznej podczas połączenia z publiczną siecią, ponieważ nie jest ona zabezpieczona w dostateczny sposób. Rozwiązaniem w takich w sytuacjach może być skorzystanie z usługi VPN. Podczas połączenia z internetem przez VPN, tworzony jest wirtualny tunel (czyli VPN) pomiędzy siecią, a jednym ze swoich serwerów. Podczas korzystania przez tunel VPN, zmienia się nasz adres IP.

Podejrzane wiadomości

Obecnie najczęstszą metodą na wyłudzanie danych wrażliwych pozwalających na włamanie się do naszego konta bankowego jest wysyłanie fałszywych maili. Oszuści podszywają się nie tylko pod same banki, ale również inne popularne firmy, z usług których korzysta wiele osób. Może to być InPost, Netflix, DHL, OLX, Whatsapp, Facebook i wiele innych. Mechanizm takiego oszustwa zwykle jest taki sam. Pod różnym pretekstem (zmiana metody płatniczej, potwierdzenie danych, itp.) jesteśmy nakłaniani do kliknięcia w link przenoszący nas do specjalnej strony, gdzie proszeni jesteśmy o zostawienie wrażliwych danych. W rzeczywistości udostępniamy je oszustom. Często można się spotkać z podszywaniem pod naszych znajomych, czy członków rodzin, którym ktoś włamał się na konto w portalu społecznościowym i wysyła fałszywe wiadomości.

Zarówno wiadomości oraz strony internetowe służące do wyłudzania danych do złudzenia przypominają te należące do prawdziwych dostawców usług, ale można zwykle dopatrzeć się jakiś różnić, jak błędy ortograficzne, czy niepoprawne adresy www. W przypadku otrzymania takich wiadomości nigdy nie klikajmy w linki. Otwierajmy strony dostawców usług w nowym oknie przeglądarki.

Co jeśli daliśmy się załapać?

Jeśli zorientowaliśmy się, że kliknęliśmy w podejrzany link np. na telefonie to wciąż mamy szansę, aby uniknąć najgorszych konsekwencji. Obok dobrowolnego podania wrażliwych danych na fałszywej stronie najpopularniejszą metodą oszustów jest instalowanie na naszym urządzeniu złośliwego oprogramowania, które sczytuje dane logowania do wrażliwych aplikacji (np. bankowych).

Jeśli mamy wątpliwości, czy po kliknięciu w podejrzany link nie zainstalowało się jakieś pirackie oprogramowanie to:

  1. w pierwszej kolejności powinniśmy odciąć urządzenie od internetu np. poprzez włączenie trybu samolotowego;
  2. następnie korzystając z innego urządzenia np. komputera zalogować się na konta dostawców usług, których aplikacje mamy zainstalowane na potencjalnie zainfekowanym telefonie i zmienić im hasła dostępu (są to najczęściej: skrzynka email, facebook, aplikacje bankowe, etc.);
  3. po zmianie haseł możemy ponownie wrócić do telefonu i jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z oprogramowania antywirusowego to pobrać darmowy program antywirusowy i przeskanować urządzenie pod kątem zainstalowanego niebezpiecznego programu;
  4. alternatywnie, jeśli chcemy mieć 100% pewność, że nasze urządzenie będzie wolne od niechcianych wirusów możemy przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych licząc się z tym, że utracimy wszystkie dane wraz z zainstalowanymi programami. (DLATEGO WARTO ROBIĆ KOPIE ZAPASOWE!)

W każdej sytuacji, jeśli mamy podejrzenie, że dane do logowania na nasze konto mogły dostać się do osób nieuprawnionych powinniśmy zgłosić naszemu banku. Jeśli już stwierdziliśmy kradzież środków z konta to dodatkowo należy powiadomić o tym fakcie policję.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Istnieje jeszcze szereg dodatkowych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa naszego konta bankowego oraz oszczędności. Oto kilka z nich:

Karta wirtualna – do płatności internetowych zamiast podstawowej karty płatniczej do konta bankowego możemy wykorzystywać jednorazowe karty wirtualne. Wygenerowane raz dane karty nie będzie można wykorzystać ponownie. Karta generowana jest dla pojedynczej transakcji;

Wyłączenie płatności bezstykowych (zbliżeniowych) – jeśli obawiamy się, że ktoś zdobędzie naszą kartę płatniczą i będzie mógł z niej korzystać do płatności bezgotówkowych to możemy wyłączyć metodę zbliżeniową. Wówczas przy każdej płatności trzeba będzie ją wprowadzić do terminala i autoryzować płatność PINem bez względu na wartość transkacji;

Podwójne uwierzytelnianie – jeśli nasz bank udostępnia taką możliwość to aktywujmy dodatkowe formy zabezpieczeń, jak np. podwójna weryfikacja przy logowaniu. Takie banki, jak ING Bank Śląski testują dodatkowe zabezpieczenia, jak weryfikacja behawioralna, które bada nasze standardowe zachowanie i wychwytuje wszelkie odstępstwa.

Silne hasła – hasła do kont bankowych powinny być trudne do złamania. Oznacza to tworzenie długich haseł z dziwnymi znakami, najlepiej losowo wybranymi;

Weryfikacja kontrahentów – zanim wykonamy przelew, czy skorzystamy z usług firmy której nie znamy wcześniej sprawdźmy autentyczność kontrahenta. Sprawdźmy dane firmy w bazie KRS, nr kont bankowych oraz czy strona internetowa sklepy jest szyfrowana protokołem https.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
  • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
  • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
  • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za konto dla dziecka;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część