Analizując jej wyniki, autorzy podkreślają, że miniony kwartał roku był okresem, w którym znacząco zaostrzono kryteria udzielania kredytów dla sektora MŚP. Był to pewnego rodzaju mechanizm obronny przed pogorszeniem portfela kredytowego. Sektor bankowy uważa bowiem małe i średnie przedsiębiorstwa za podmioty o zwiększonym ryzyku kredytowania. W tym czasie zaostrzono również zasady przyznawania kredytów mieszkaniowych. Większość warunków kredytowania w przypadku pozostałych produktów pozostała jednak niezmieniona.
Również z tego powodu przedstawiciele banków zadeklarowali w ankiecie, że w obecnym kwartale wzrośnie popyt na produkty kredytowe. Zwrócili oni uwagę, że korzystnie zmieniły się także warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych. Zwiększono na przykład maksymalną kwotę tego typu kredytu. To w połączeniu z poprawą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych sprawia, że prognozuje się wzrost liczby udzielonych kredytów tego rodzaju. Tego należy oczekiwać również w przypadku kredytów dla przedsiębiorców. Ci wykazują z kolei duże zapotrzebowanie na kapitał do finansowania fuzji i przejęć.
Banki nie spodziewają się jedynie ożywienia w kategorii kredytów mieszkaniowych. To, oprócz utrudnionych warunków uzyskania kredytu, będzie spowodowane oczekiwaniem na ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie rządowego programu „Kredyt na Start”.
Ankietę przeprowadził Narodowy Bank Polski wśród przedstawicieli 23 banków.
900 zł
W promocji może wziąć udział osoba nieposiadająca co najmniej od 01.04.2023 w Citibanku żadnej głównej karty kredytowej.
od 01.04.2023
900 zł do Allegro
Bardzo łatwy