zgarnijpremie.pl » Poradniki » Karty kredytowe - poradniki » 7 największych benefitów, które zgarniesz z kartą kredytową

7 największych benefitów, które zgarniesz z kartą kredytową

11 sie 2023 Komentarze ok. 6 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Podręczna pożyczka – bez wnioskowania

Największą oraz wydawałoby się oczywistą zaletą karty kredytowej jest natychmiastowy dostęp do dodatkowych środków bez konieczności wnioskowania o pożyczkę. Jak wiemy płacąc kartą kredytową zarówno w Internecie, jak i sklepach stacjonarnych nie wydajemy swoich pieniędzy, a korzystamy z przyznanego wcześnie limitu kredytowego. Płatności możemy również wykonywać za granicą. Oczywiście w momencie użycia karty kredytowej powstaje na niej zadłużenie, które należy wcześniej czy później spłacić.

To kiedy spłacimy owe zadłużenie ma duże znaczenie, ponieważ jeśli zmieścimy się w ramach tzw. okresu bezodsetkowego (ang. Grace period) to nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów poza zwrotem tego, co wydaliśmy. Okres bezodsetkowy w każdym banku może być różny, ale zwykle nie jest krótszy niż 40 dni liczonych od daty zaksięgowania transakcji (nie samego użycia karty kredytowej).

Jeśli z różnych powodów nie uda nam się jednak spłacić zadłużenia na karcie kredytowej lub z góry wiemy, że nie będziemy w stanie tego zrobić to zadłużenie można spłacić w wygodnych ratach. Niestety w tym przypadku będziemy musieli zwrócić bankowi kwotę wydaną na zakupy powiększoną o koszt odsetek.

Limit kredytowy zamieniany na gotówkę

Przyjęło się, że karta kredytowa służy gównie do płatności bezgotówkowych. Jeśli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy potrzebowali posłużyć się gotówką, to również kredytówka może na pomóc. Wystarczy znaleźć najbliższy bankomat i z niego skorzystać. Niestety choć każda karta kredytowa pozwala na wybranie gotówki to jest to stosunkowo kosztowne rozwiązanie. Banki z założenia traktują karty kredytowe, jako bezgotówkowe narzędzia płatnicze i za „spieniężenie” limitu kredytowego do postaci gotówki naliczają wysokie opłaty. Składają się one na prowizję za samo użycie bankomatu oraz co najważniejsze taka wpłata środków traktowana jest jako pożyczka i od pierwszego dnia naliczane są od niej odsetki, aż do momentu spłaty całości zadłużenia.

Rezerwacje i podróżowanie po świecie bez problemu

Jeszcze do niedawna zarezerwowanie pobytu w dobry hotelu wydawało się niemożliwe bez karty kredytowej. Dzisiaj coraz więcej obiektów honoruje inne formy płatności. Jednak wciąż wiele hoteli, czy kurortów wymaga podania danych karty kredytowej w celu skorzystania z ich usług. Dotyczy to również innych branż, jak wypożyczalnie samochodów, czy komercyjna służba zdrowia (zwłaszcza w krajach anglosaskich).

Niekiedy, a zwłaszcza podróżując po całym świecie posiadanie karty kredytowej może okazać się nieuniknione, a co najmniej pozwoli uprosić wiele sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali pilnie skorzystać z jakiejś usługi. Korzystanie z karty kredytowej ma też swoje zalety, ponieważ płacąc nią za usługę (np. bilety na wycieczkę) możemy domagać się zwrotu środków w przypadku niewłaściwego jej wykonania lub anulowaniu wyjazdu.

Reklamacje (Chargeback) za nieuczciwe lub wadliwe zakupy

Przyjęło się, że procedura reklamacji w ramach Chargeback (obciążenie zwrotne) dotyczy tylko kart kredytowych. Nie jest to prawda, ponieważ transakcję bezgotówkową można zareklamować również płacąc karta debetową, czy przedpłaconą.

Wykonując płatność kartą kredytową za towar lub usługę możemy żądać od instytucji wydającej kartę (naszego banku) żądać zwrotu poniesionych kosztów, jeśli okazały się wadliwe lub niezgodne z opisem sprzedawcy. Z usługi Chargeback możemy skorzystać w sytuacjach:

  • stwierdzimy niezgodność towaru z opisem sprzedawcy,
  • nie otrzymamy zwrotu środków na kartę pieniędzy za zwrócony towar,
  • zakupiony towar nie zostanie nam dostarczony,
  • konto zostanie błędnie obciążone (np. podwójne pobranie środków, transakcja zostanie odrzucona, ale karta obciążona albo na niewłaściwą kwotę),
  • osoba nieuprawniona użyje karty (np. w przypadku kradzieży karty).

Cały proces związany z reklamacją Chargeback powinien trwać nieco pond miesiąc, a rozpoczyna się od zgłoszenia instytucji wydającej kartę, czyli bankowi zastrzeżenia dotyczącego płatności. W dalszym etapie to bank może poprosić o dodatkowe informacje dotyczące wadliwej transakcji oraz przystępuję do wyjaśnienia sytuacji kontaktując się z centrum rozliczeniowym. Pracownik tego centrum kontaktuje się natomiast ze sprzedawcą, aby wyjaśnić problem. Jeśli bank uzna reklamację za zasadą to kwota obciążenia zostanie zwrócona w całości na rachunek karty kredytowej. Jeśli bank jednak odrzuci reklamację to z pewnością przedstawi dowody uzasadniające taką decyzję.

Automatyczna spłata zadłużenia

Okres bezodsetkowy jest bardzo atrakcyjną cechą karty kredytowej. Jeśli nie dysponujemy w danej chwili gotówką na rachunku bieżącym to wciąż możemy zrealizować transakcję (do wysokości limitu kredytowego) i w kolejnym miesiącu spłacić zadłużenie. Niestety w zabieganym świecie możemy przeoczyć ostateczny termin uregulowania należności i będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty odsetek. Aby uniknąć takich sytuacji karty posiadają opcję automatycznej spłaty zadłużenia. Warunkiem skorzystania z tej usługi jest posiadanie w tym samym banku zarówno karty kredytowej, jak i rachunku rozliczeniowego lub oszczędnościowego.

Usługa automatycznej spłaty karty kredytowej to jedna z gwarancji terminowej spłaty zadłużenia i uniknięcie niepotrzebnych odsetek. Po aktywacji tej formy spłaty zadłużenia, z naszego konta będzie automatycznie pobierana kwota niezbędna do pokrycia długu na karcie, w terminie i na zasadach uzgodnionych z bankiem, np. co miesiąc. W przypadku Banku Citi Handlowego spłata zadłużenia tą metodą zostanie zrealizowana pod warunkiem zapewnienia na rachunku, z którego jest realizowana, wystarczających środków do godziny 22:00 w dniu roboczym poprzedzającym wyznaczoną datę spłaty zadłużenia karty. W przypadku braku wymaganej kwoty na rachunku, polecenie spłaty karty nie zostanie wykonane, a odsetki zostaną naliczone.

Programy ze zniżkami i promocje

Aby zachęcić do skorzystania z karty kredytowej banki często prowadzą atrakcyjne programy rabatowe, w których za płatności kartą u wybranych sklepach partnerach możemy zdobywać punkty rabatowe. Jednym z takich programów jest należący do Banku Citi Handlowego Citi Specials, w którym jako posiadacze karty możemy korzystać z szeregu zniżek w takich kategoriach, jak: podróże, kulinaria, rozrywka, zakupy oraz sport i zdrowie. Dodatkowo posiadając kartę kredytową wydaną przez Mastercard można dołączyć do programu Bezcenne Chwile i zdobywać punkty do wykorzystania u kolejnych partnerów programu. Posiadacze kart wystawionych przez organizację Visa również mogą liczyć na podobne programy rabatowe.

Premia pieniężna od banku – za samo aktywne korzystanie z karty

Karty kredytowe często oferowane są w ramach atrakcyjnych promocji dla nowych klientów. W zamian za wyrobienie takiej karty oraz aktywne korzystanie z niej możemy zdobyć do kilkuset złotych premii w gotówce lub atrakcyjne nagrody rzeczowe (telefony, głośniki i inne modne gadżety). Dla osób, które już korzystają z zalet karty kredytowej banki przygotowały programy poleceń/ Polegają one na polecaniu karty kredytowej nowym użytkownikom. Za każdą skutecznie poleconą kartę możemy zdobyć premię.

Czytaj więcej

Komentarze (0)

TurboKARTA
TurboKARTA
Utrzymanie karty

6,90 zł lub 0 zł za wydanie kartą min. 1000 zł w miesiącu.

0-6,90 zł

Okres bezodsetkowy

54 dni

Oprocentowanie

18,50%

RRSO

Dla karty kredytowej Visa TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. z siedzibą we Wrocławiu, wskazana wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) 21,64% wyliczona została na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 15.03.2024.

Dla karty kredytowej TurboKARTA oferowanej przez Santander Consumer Bank S.A. dla limitu kredytowego w kwocie 5000 zł (całkowita kwota kredytu), z oprocentowaniem zmiennym w wysokości 18,50%, wykorzystanego w całości w dniu zawarcia umowy przy pomocy transakcji bezgotówkowej, a następnie spłaconego w całości w terminie wskazanym na zestawieniu transakcji i operacji (zestawieniu transakcji płatniczych) jako termin spłaty kwoty minimalnej oraz zakładając, że w kolejnych okresach rozliczeniowych, po dokonaniu spłaty całości uprzednio wykorzystanego limitu, limit będzie ponownie wykorzystywany i spłacany analogicznie oraz przy założeniu, że Klient posiada kartę kredytową przez okres 12 miesięcy, z opłatą miesięczną za obsługę karty kredytowej – przy uwzględnieniu powyższych założeń – w kwocie 0,00 zł wyliczenia na dzień 15.03.2024 są następujące: całkowita kwota kredytu: 5000,00 zł; całkowita kwota do zapłaty: 5000,00 zł; całkowity koszt kredytu 0,00 zł; Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 0,00%

 

21,64%

Czy premia?

Do 400 zł premii do wydania w Biedronce:

  • do 31.08.2024 podpisz umowę o TurboKARTĘ
  • przez 5 miesięcy po podpisaniu umowy płać TurboKARTĄ za zakupy o łącznej wartości minimum 600 zł miesięcznie
  • Do następnego miesiąca kalendarzowego przynajmniej raz zaloguj się do bankowości internetowej lub bankowości mobilnej

400 zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część