„Spoofing” to coraz częściej stosowana metoda cyberprzestępców wyłudzenia naszych wrażliwych danych, które pozwalają na dostęp do konta bankowego.
„Spoofing” metodą na telefon
Stosując metodę „Spoofing” oszust może próbować przekonać nas, że jest pracownikiem banku i dzwoni do nas w związku z pojawieniem się zagrożenia dla naszych środków i powinniśmy mu zaufać, aby ochronić swoje pieniądze. Pod pozorem pomocy, może próbować uzyskać dostęp do naszego konta. Musimy wówczas zachować czujność i zastanowić się, czy taka sytuacja potencjalnie rzeczywiście mogła mieć miejsce.
Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, co do autentyczności połączenia lub wiarygodności rozmówcy powinniśmy natychmiast się rozłączyć. Po odczekaniu min. pół minuty zadzwońmy do banku pod numer z strony naszego banku (nie wybierając ponownie tego samego połączenia z historii połączeń), aby potwierdzić lub zdementować wcześniejsze informacje o potencjalnym zagrożeniu dla naszych środków.
Wystarczy przestrzegać kliku najważniejszych zasad bezpieczeństwa
Nigdy nie podawajmy loginu i hasła do bankowości internetowej czy danych karty płatniczej (numer karty, CVV, daty ważności, imienia i nazwiska posiadacza karty). To są dane poufne, które pozwalają na dostęp do naszego konta i/lub pozwalają na korzystanie z naszych środków.
Nigdy nie ujawniajmy przychodzących na nasz telefon kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia przelewów lub innych płatności, w tym transakcji kartowych w Internecie. Służą one tylko do potwierdzania przez nas operacji.
Zawsze czytajmy treść SMS-ów, jakie przychodzą na nasz telefon lub komunikatów w aplikacji mobilnej banku. Z ich treści może wynikać, iż akceptujemy transakcję, którą realizują przestępcy.
Za każdym razem czytajmy treść otrzymywanych powiadomień, szczególnie podczas trwającej rozmowy z rzekomym konsultantem. Z ich treści może wynikać, iż dodajemy „nowe zaufane urządzenie: do swojego profilu (konta w bankowości elektronicznej), przy pomocy którego oszuści mogą wykraść pieniądze lub zaciągnąć pożyczkę/ kredyt.
Zawsze możemy zgłosić swoje podejrzenia do banku. Jeśli mamy podejrzenie popełnienia przestępstwa koniecznie powinniśmy zawiadomić policję.