zgarnijpremie.pl » Bez kategorii » Jak płacić telefonem?

Jak płacić telefonem?

28 lut 2024 Komentarze ok. 9 minut czytania Oceń!
Oceń:
Justyna Redzik
Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w prawe w biznesie oraz logistyk …
[email protected]

Płatności telefonem to bardzo wygodne rozwiązanie, które każdego dnia zdobywa szerokie grono zwolenników. Są one możliwe dzięki zastosowaniu technologii zbliżeniowej lub BLIK. Jeśli zastanawiasz się, jak działają płatności smartfonem, jak płacić telefonem, czy warto to robić i czy jest to bezpieczne, to serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

źródło: Shutterstock, autor: Socialframe Stock

Jeśli jeszcze sam nie korzystasz z płatności telefonem, to zapewne nie raz widziałeś, jak inni ludzie płacą w ten sposób za zakupy. Dokonywanie tego rodzaju płatności jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii zbliżeniowej. Aby dokonywać płatności zbliżeniowych smartfonem, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, do której dodawane będą Twoje karty płatnicze. Istnieje jeszcze jeden rodzaj płatności telefonem, który nie wymaga dodawania danych karty płatniczej do aplikacji, ale potrzebuje stałego połączenia z Internetem. Mowa oczywiście o bardzo popularnym obecnie BLIK-u. W poniższym artykule omawiamy, w jaki sposób działają obydwa rodzaje płatności i jak krok po kroku dokonać płatności telefonem. Poruszamy również kwestie bezpieczeństwa i opłacalności takich płatności. Zapraszamy do lektury!

Czym właściwie są płatności telefonem?

Płatności telefonem to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia dokonywanie opłat za zakupy przy użyciu telefonu lub smartfona. Nie trzeba nosić przy sobie gotówki lub kart płatniczych. Ten rodzaj płatności wykorzystuje technologię zbliżeniową lub BLIK. Płatności mobilne to zdecydowanie szybsze rozwiązanie niż płatności gotówkowe, a nawet płatności kartą.

Płatności te są bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Nie wszędzie jednak stosuje się takie same technologie. Na przykład w Chinach wykorzystywany jest model oparty na skanowaniu kodów QR.

Rodzaje płatności telefonem

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje płatności telefonem:

  1. płatności BLIK;
  2. płatności zbliżeniowe.

Aby dokonać płatności zbliżeniowych, konieczne jest posiadanie telefonu lub smartfona z wbudowanym modułem NFC lub HCE oraz zainstalowaną aplikacją pozwalającą na utworzenie wirtualnego portfela.

Drugim rodzajem płatności mobilnych jest BLIK. Tutaj nie ma konieczności włączania funkcji NFC i instalowania wirtualnego portfela. Konieczne jest jednak stałe połączenie z Internetem i zainstalowana aplikacja banku z włączoną funkcją płatności BLIK-iem.

W jaki sposób działają płatności zbliżeniowe?

Na wstępie opowieści o płatnościach zbliżeniowych warto wspomnieć, że materiały źródłowe rozróżniają ich dwa typy:

  1. płatności zbliżeniowe wykorzystujące technologię HCE (Host Card Emulation);
  2. płatności zbliżeniowe wykorzystujące technologię NFC (Near Field Communication).

NFC to wczesne wersje technologii płatności telefonem. Aby móc z nich korzystać, konieczne było otrzymanie od operatora komórkowego specjalnej karty SIM, która umożliwia zakodowanie na sobie danych posiadanej karty płatniczej.

HCE to technologia wykorzystywana obecnie. Nie ma tutaj konieczności posiadania specjalnej karty SIM. Warto jednak wiedzieć, że HCE wykorzystuje technologię NFC. Jedyną różnicą jest tutaj sposób zapisywania karty płatniczej.

W HCE dane uwierzytelniające płatność przechowywane są w chmurze, co sprawia, że konieczne jest cykliczne połączenie telefonu z Internetem. Dane te są wykorzystywane przez cyfrową wersję karty. Łączność NFC odpowiada za pośrednictwo pomiędzy technologią HCE a terminalami płatniczymi.

Wróćmy zatem do NFC. To standard komunikacji bliskiego zasięgu dedykowany głównie smartfonom, który umożliwia korzystanie z wielu funkcji, wśród których znajdują się również płatności zbliżeniowe. NFC umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem na identycznych zasadach, jak te obowiązujące przy płatnościach zbliżeniowych dokonywanych przy wykorzystaniu karty płatniczej z chipem.

Aby dokonać płatności zbliżeniowych telefonem, należy przestrzegać identycznych zasad bezpieczeństwa, jak te, które obowiązują przy tradycyjnych płatnościach zbliżeniowych kartą – konieczne będzie podanie kodu PIN przy płatnościach powyżej 50 złotych. Płatności zbliżeniowych można dokonać jedynie aktywną kartą. Aktywacji takiej dokonuje się w bankomacie lub przy pierwszej płatności kartą.

Moduł NFC jest w stanie przechować dokładnie takie same informacje, co karta płatnicza. Telefony posiadają jednak pewną przewagę nad tradycyjnymi kartami płatniczymi – w portfelach wirtualnych może znajdować się więcej niż jedna karta płatnicza. Jeśli jest ich więcej, to przed każdą płatnością będzie trzeba wybrać tę, która ma zostać wykorzystana.

Co potrzebujesz, żeby móc płacić zbliżeniowo telefonem?

Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z płatnościami zbliżeniowymi przy wykorzystaniu telefonu, powinieneś:

  1. posiadać telefon z funkcją NFC;
  2. mieć kartę płatniczą;
  3. pobrać i zainstalować aplikację do płatności mobilnych, np.: Google Pay lub Apple Pay;
  4. dodać do aplikacji kartę, którą chcesz wykorzystać do płatności zbliżeniowych;
  5. włączyć w telefonie funkcje NFC;
  6. aktywować kartę płatniczą;
  7. aby zapłacić za zakupy – przyłożyć telefon do terminala.

W jaki sposób skonfigurować aplikację Google Pay?

Aplikacja Google Pay dedykowana jest właścicielom smartfonów wyposażonych w system Android oraz obsługujących technologię NFC. Od stycznia 2019 roku do obsługi tej aplikacji wymagany jest system Android Lollipop 5.0 lub nowszy.

W jaki sposób zacząć korzystać z wirtualnego portfela Google Pay?

  1. Pobierz aplikację ze sklepu Google Play.
  2. Zainstaluj aplikację na swoim smartfonie.
  3. Dodaj do aplikacji karty płatnicze, które chcesz wykorzystywać przy płatnościach zbliżeniowych. Możesz to zrobić poprzez ręczne wpisanie danych karty lub zbliżenie karty do aplikacji telefonu. Przy tej drugiej opcji aplikacja automatycznie wczyta dane z karty.
  4. Dodaj ręcznie kod CVC karty, który znajduje się na jej odwrocie.
  5. Zweryfikuj swoją tożsamość, Zrobisz to poprzez wpisanie kodu otrzymanego w wiadomości sms lub po zalogowaniu się do bankowości internetowej. 

W jaki sposób skonfigurować aplikację Apple Pay?

Aplikacja Apple Pay została stworzona z myślą o iPhone’ach. W jaki sposób zacząć korzystać z wirtualnego portfela Apple Pay?

  1. Pobierz aplikację ze sklepu Apple Store.
  2. Zainstaluj aplikację na swoim telefonie.
  3. Dodaj do aplikacji karty płatnicze, które chcesz wykorzystywać przy płatnościach zbliżeniowych.
  4. Dodaj ręcznie kod CVC karty, który znajduje się na jej odwrocie.
  5. Zweryfikuj swoją tożsamość, Zrobisz to poprzez wpisanie kodu otrzymanego w wiadomości sms lub po zalogowaniu się do bankowości internetowej. 

👉 Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj: Jak dodać kartę do usług Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay na przykładzie Santander Banku Polska?

Co zrobić, jeśli Twój telefon jest starszy i nie obsługuje płatności zbliżeniowych?

Jeśli posiadasz starszy model telefonu, który nie posiada wbudowanego modułu NFC, ale chciałbyś korzystać z płatności telefonem, możesz wyposażyć się w naklejkę zbliżeniową. Naklejka zbliżeniowa to miniaturowa karta płatnicza wyposażona w funkcjonalność płatności zbliżeniowych. Możesz ją nakleić na obudowę telefonu.

Płatności przy pomocy takiej naklejki wyglądają dokładnie w ten sam sposób, jak inne płatności zbliżeniowe. Należy przyłożyć taką naklejkę do terminala i ewentualnie podać kod PIN.

Czy płatności NFC są bezpieczne?

Płatności wykonywane przy wykorzystaniu technologii NFC uznawane są za bezpieczniejsze od tych dokonywanych zbliżeniowo przy wykorzystaniu karty płatniczej. Dzieje się tak, ponieważ, aby zapłacić telefonem, konieczne jest nie tylko posiadanie urządzenia, ale również odblokowanie go, a przy płatnościach powyżej 50 złotych również podanie kodu PIN do karty.

Jeśli obawiasz się sczytania danych z telefonu przez urządzenia przenośne wykorzystujące łączność NFC, możesz wyłączać tę funkcję, kiedy nie dokonujesz płatności. Żeby zabezpieczyć swoje pieniądze, nie udostępniaj swojego telefonu innym osobom i nikomu nie podawaj swojego PIN-u do karty.

Zasięg połączenia NFC jest niewielki. Wynosi około 20 centymetrów.

W jaki sposób działa BLIK?

Funkcjonalność BLIK umożliwia dokonywanie szybkich i łatwych rozliczeń. Dzięki niemu możesz:

  • dokonywać płatności zbliżeniowych;
  • płacić w sklepie i Internecie przy pomocy 6-cyfrowego kodu;
  • wypłacać gotówkę z bankomatu;
  • wpłacać gotówkę we wpłatomacie;
  • przelewać pieniądze na numer telefonu.

Aby korzystać z BLIK-a, konieczne jest posiadanie stałego dostępu do Internetu i zainstalowanej aplikacji do bankowości mobilnej. Nie będziesz potrzebował karty płatniczej i portfela.

A czym właściwie jest BLIK?

To 6-cyfrowy kod, który znajdziesz w aplikacji swojego banku. Kod jest ważny przez 2 minuty. Jeśli w tym czasie nie dokonasz płatności, to kod traci ważność. Oczywiście nie oznacza to, że dana transakcja nie może dojść do skutku, ale aby można było jej dokonać, konieczne będzie wygenerowanie kolejnego kodu.

Płatności BLIK obsługiwane są przez wszystkie największe banki w Polsce oraz przez niektóre banki spółdzielcze.

Czy płatności BLIK-iem są bezpieczne?

Płatności BLIK-iem uznawane są za jedną z bezpieczniejszych form płatności, ponieważ muszą być autoryzowane w aplikacji bankowej. Ponadto każdy kod jest unikalny i ważny jedynie przez 120 sekund.

Płatności zbliżeniowe telefonem – podsumowanie najważniejszych informacji

Płatności zbliżeniowe telefonem to w Polsce bardzo popularna forma regulowania należności. Aby płacić zbliżeniowo telefonem, konieczne jest posiadanie smartfona lub iPhone’a z modułem NFC oraz zainstalowaną aplikacją pełniącą funkcję portfela elektronicznego. Aby zapłacić telefonem, wystarczy przyłożyć go do terminala płatniczego.

Płacenie telefonem umożliwia również funkcja BLIK. Ta potrzebuje stałego połączenia z Internetem oraz zainstalowanej aplikacji do bankowości mobilnej. BLIK również umożliwi płatności zbliżeniowe, ale zazwyczaj wykorzystuje się go do dokonywania przelewów, wypłaty z bankomatu, wpłaty we wpłatomacie oraz płatności przy wykorzystaniu 6-cyfrowego kodu.

Technologia NFC oraz BLIK uważane są za bardzo bezpieczne, wygodne i szybkie sposoby na dokonywanie codziennych rozliczeń.


Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grupa-fb-Gielda-Promocji.jpg

Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku 

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
  • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
  • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
  • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
  • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
  • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
  • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
  • 200 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 200 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 150 zł za Konto dla dziecka
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

950 zł +6% do 100 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część