zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » Cashback – czym jest i na czym polega ta usługa?

Cashback – czym jest i na czym polega ta usługa?

7 lip 2021 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Cashback to coraz popularniejsza usługa polegając na wygodnym i często bezkosztowym wybieraniem gotówki podczas codziennych zakupów. Jak dokładnie działa ta usługa i kto może z niej skorzystać?

Cashback – co to jest i jak działa?

Cashback


Wprowadzenie do powszechnego użytku kart płatniczych na zawsze zrewolucjonizowało sposób zarządzania finansami osobistymi, a zwłaszcza codzienne transakcje płatnicze. Dzisiaj coraz rzadziej zachodzi konieczność posiadania fizycznej gotówki. Niemal każdy sklep, czy punkt usługowy wyposażony jest w terminal płatniczy, który jak się okazuje służy nie tylko do dokonywania płatności.

Cashback – co to jest?

Cashback jest to usługa polegająca na wypłacaniu środków w gotówce podczas transakcji kartą płatniczą. Usługa ta dostępna jest w wybranych sklepach, choć coraz większa ilość sieci sklepów umożliwia nam skorzystanie z tej funkcji. Aby mieć pewność, że dany punkt oferuję usługę Cashback wystarczy zwrócić uwagę, czy w pobliżu kasy lub wejścia do sklepu znajduje się naklejka MasterCard Cashback lub Visa Cashback lub po prostu zapytać kasjera o taką możliwość. Jeśli będziemy chcieli z niej skorzystać wówczas przed płatnością powinniśmy poinformować o tym kasjera. Aby zachować bezpieczeństwo taką operacje musimy zatwierdzić kodem PIN, tak jak w przypadku każdej innej płatności. Jedynym limitem jest wysokość jednorazowego wybrania środków. W przypadku kart Visa jest to 300 zł dla pojedynczej operacji, a w przypadku MasterCard 500 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kilkukrotnie skorzystać z usługi płacąc kolejny raz w sklepie.

Czy cashback ma jakieś wady?

Usługa cashback charakteryzuje się przede wszystkim:

  • Bezpieczeństwem – każdorazową transakcję potwierdzamy wpisując kod PIN.
  • Dostępnością – pieniądze wybierzemy w każdym punkcie obsługującym usługę cashback. Co raz więcej sieci sklepów oferuję tę usługę. Obecnie jest to między innymi sieć Żabka, czy Empik.
  • Brakiem wymagań – wystarczy podstawowa karta płatnicza bez konieczności uruchamiania żadnej dodatków usługi.
  • Niskimi kosztami – większość banków nie pobiera już opłat za korzystanie z cashbacku. Jest to tańsze rozwiązanie, o ile robimy właśnie zakupy, niż korzystanie np. z obcych bankomatów.

Cashback vs. Moneyback

Cashback bardzo często jest mylony z inną usługą tzw. Moneybackiem. Często dochodzi wręcz do stosowania tych terminów zamiennie. Tymczasem są to dwa zupełnie różne narzędzia. Podczas gdy usługa cashback służy do wypłacania naszych środków w postaci gotówki, to moneyback polega na odbieraniu części wydanej kwoty w ramach akcji promocyjnych. Zwykle bank deklaruje, że za każdą transakcję bezgotówkową kartą płatniczą zwróci nam część poniesionych kosztów z powrotem na konto. Najczęściej następuje to do końca kolejnego miesiąca od momentu zaksięgowania płatności.

Czy cashback jest darmową usługą?

Jeszcze do niedawna niektóre banki pobierały niewielkie prowizje za takie operacje, ale ostatecznie zdecydowana większość zrezygnowała z tego. Cashback to bardzo wygodna i już coraz częściej darmowa możliwość podejmowania środków pieniężnych w gotówce. Dzięki temu cashback stał się doskonałą alternatywą dla bankomatów, za których korzystanie często pobierana jest wysoka prowizja, jeśli należą do innych banków. Wystarczy posiadać podstawową kartę płatniczą wydaną przez dwa wiodące podmioty: Visa i MasterCard.

Nie przegap

Komentarze (0)

Konto Jakie Chcę
Konto Jakie Chcę
Utrzymanie konta

0 zł, za min. 500 zł wpływu i min. 1 płatność kartą lub BLIKiem

0-6 zł

Utrzymanie karty

0 zł, za min. 500 zł wpływu i min. 1 płatność kartą lub BLIKiem

0-8 zł

Wypłata z bankomatów obcych

5 zł

Czy premia?
  • 100 zł za samo otwarcie Konta Jakie Chcę z kartą płatniczą i wyrażonymi zgodami marketingowymi, min. 1 płatność kartą oraz 1 logowanie do aplikacji mobilnej;
  • 200 zł za aktywność w styczniu, lutym i marcu: zapewnij wpływ na konto min. 1000 zł; wykonaj min. 2e transakcję bezgotówkowe kartą debetową o wartości co najmniej 10 zł; minimum 2 razy zaloguj się do aplikacji Santander mobile;
  • 100 zł bon Sodexo za 5 miesięcy aktywności: min. 3 przelewy a aplikacji mobilnej w miesiącu.
  • 100 zł za założenie konta dla nastolatka

(czytaj więcej)

500 zł premii + 8% do 1 mln zł na lokacie

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część
Optimized with PageSpeed Ninja