Tego typu zapisy w umowach z klientami, to tak zwany model „zero rating”. W jego myśl korzystanie z Internetu w telefonie do przeglądania określonych serwisów nie wpływało na zużycie okresowego pakietu danych w telefonie. Zdaniem UKE tego typu faworyzowanie niektórych mediów stoi w sprzeczności z unijnym rozporządzeniem o otwartym Internecie, którego treść brzmi:
„Dostawcy usług dostępu do internetu powinni traktować wszystkie transmisje danych tak samo, bez dyskryminacji, ograniczania czy ingerencji, bez względu na nadawcę i odbiorcę, konsultowane lub rozpowszechniane treści, wykorzystywane lub udostępniane aplikacje, lub usługi, lub też na wykorzystywane urządzenia końcowe”.
Urząd w ostatnim czasie skontrolował umowy zawierane przez siedem polskich firm. Wśród nich znaleźli się operatorzy komórkowi: Play, Orange, T-Mobile i Polkomtel. Oprócz nich sprawdzono również Cyfrowy Polsat, Canal+ i Premium Mobile. Wszystkie sprawdzone firmy korzystały z modelu „zero rating”.
UKE nakazało firmom zmianę aktualnej oferty w terminie 30 dni. Na modyfikację już zawartych terminowych i nieograniczonych czasowo umów podmioty mają 24 miesiące. W przeciwnym razie urząd zagroził nałożeniem na nie kar finansowych. Wszystko wskazuje na to, że popularna usługa wkrótce nie będzie już dostępna.
300 zł + 7%
Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.04.2022.
od 01.04.2022
150 zł + 150 zł
Bardzo łatwy