zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » W pełni anonimowe konto bankowe: czy to w ogóle możliwe?

W pełni anonimowe konto bankowe: czy to w ogóle możliwe?

27 kwi 2023 Komentarze ok. 10 minut czytania Oceń!
Oceń:
Mikołaj Pasecki
Ekonomista z wykształcenia, copywriter z pasji, przedsiębiorca z wyboru. …
[email protected]

Często nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy i jak informacje na nasz temat są zbierane. Poczucie anonimowości jest więc czymś, czego szuka multum ludzi. Dotyczy to w szczególności kwestii finansowych. Stąd tak popularny stał się termin: anonimowe konto bankowe. Czy jednak rzeczywiście takie rozwiązanie istnieje na rynku? Sprawdźmy, co możemy zrobić, gdy chcemy założyć anonimowe konto bankowe.

Shutterstock/Rawpixel.com

Po co zakładać anonimowy rachunek bankowy?

Anonimowe konta bankowe są powszechnie poszukiwanie. We współczesnym świecie chęć zachowania anonimowości między innymi w kwestiach finansowych jest przejawiana przez wielu ludzi. Anonimowość to więc wartość sama w sobie.

Zwykle jednak założenie konta bankowego w anonimowej wersji ma przynieść praktycznie korzyści, które równocześnie mogą wzbudzać podejrzenia. Wśród nich wymienić trzeba zachowanie informacji o transakcjach finansowych w tajemnicy przed organami podatkowymi. Siłą rzeczy ograny państwowe działające choćby w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy są przeciwne funkcjonowaniu całkowicie anonimowych rachunków bankowych.

Czy anonimowe konto bankowe w ogóle istnieje?

Odpowiedź na to, czy można założyć anonimowe konto bankowe zależy od przyjętych założeń. Tak naprawdę żadna transakcja finansowa nie jest w pełni anonimowa. Nawet przy kryptowalutach można mówić wyłącznie o tzw. pseudoanonimowości. Tym bardziej w przypadku kont bankowych nigdy nie można więc być pewnym pełnej poufności.

Wciąż jednak na rynku znajdziemy rozwiązania zwiększające naszą anonimowość. Termin anonimowe konto bankowe jest więc pewnym uogólnieniem. Niektóre konta zapewniają większą poufność od innych, jednak nigdy nie jest to gwarantowane w 100%.

Czy można założyć anonimowe konto bankowe bez podawania danych?

Założenie w pełni anonimowego konta bankowego jest niemożliwe, ponieważ zawsze konieczne jest podanie danych osobowych. W dodatku dane te przechodzą weryfikację, by założenie konta faktycznie miało miejsce.

Wszakże przy zakładaniu konta bankowego zawsze trzeba zawrzeć umowę. Obligatoryjne jest wtedy podanie imienia, nazwiska, numeru PESEL i szeregu innych danych. Dotyczy to otwierania rachunku zarówno przez wizytę w oddziale banku, jak i przez Internet. Podane informacje są zaś weryfikowane przy użyciu dowodu osobistego.

Ponadto banki w określonych sytuacjach są zobligowane do podania informacji o klientach organom państwowym. W Polsce dotyczy to między innymi Urzędu Skarbowego, ABW, NIK oraz KNF. Podobne rozwiązania prawne są praktykowane w praktycznie każdym kraju na świecie z rozwiniętym sektorem bankowym.

W jaki sposób zwiększać anonimowość konta bankowego?

Mamy kilka sposobów na to, by uzyskać przynajmniej częściowo anonimowe konto bankowe z pełną funkcjonalnością. Powinniśmy jednak zachować czujność. Zwłaszcza w sieci znajdziemy wiele podejrzanych i nielegalnych ofert, które obiecują uzyskanie dostępu do w pełni anonimowego konta bankowego. Skorzystanie z takich propozycji może przynieść wielu problemów. 

Wśród względnie bezpiecznych sposobów na anonimowe konto bankowe wymienić trzeba offshoring. Polega to na skorzystaniu z legalnej oferty założenia konta bankowego za granicą. Uogólniając, wybiera się kraj, w którym obowiązują liberalne normy prawne względem prowadzania rachunków  banku.

Bankowość zagraniczna w rajach podatkowych

Konto bankowe można założyć w wielu miejscach świata. Osoby poszukujące większej anonimowości często swą uwagę kierują na państwa wyspiarskie. Dotyczy to między innymi Dominikany oraz Kajmanów.

Kraje tego typu, między innymi ze względu na położenie geograficzne są względnie niezależne od norm prawnych ogólnie przyjętych na świecie. Przykładowo przepisy unijne  nie mają żadnego większego znaczenia w państwach karaibskich. 

Tamtejsze kraje słyną też z bogatej oferty kont bankowych i liberalnych przepisów. Otwierając tam konto bankowe, możemy więc liczyć na większą anonimowość. Co więcej, choćby Dominikana jest zaliczana do rajów podatkowych. Przechowywanie depozytów w tym kraju może więc okazać się korzystne z czysto finansowego punktu widzenia.

Jednocześnie jednak konto bankowe prowadzone choćby w kraju karaibskim to ryzykowna decyzja. Ulokowane tam środki z zasady nie będą tak zabezpieczone, jak pieniądze złożone w polskim banku. Korzystanie z usług finansowych dostępnych w rajach podatkowych samo w sobie jest kontrowersyjne i może wzbudzać podejrzenia. Należy też zauważyć, że założenie konta w rajach podatkowych to często rozwiązanie dostępne wyłącznie dla ludzi zamożnych.

Co ciekawe Unia Europejska prowadzi tzw. czarną listę rajów podatkowych. Obejmuje ona te państwa, które zdaniem organów unijnych prowadzą szkodliwą politykę podatkową. Na czarnej liście rajów podatkowych znajdziemy między innymi Bahamy, Fidżi, Guam, Panamę, Samoa, Trynidad i Tobago oraz Vanuatu.

Offshore banking w Europie

Bankowość zagraniczna, czyli offshore banking nie wymaga kontaktowania się z bankiem umiejscowionym w egzotycznym kraju. Bezpieczniejszym pomysłem może okazać się skierowanie uwagi na Szwajcarię. Ten unikatowy kraj znany jest nie tylko z niezawodnych zegarków, ale i bezpiecznej bankowości. 

Choć upadek Credit Suisse nieco zmienił optykę, to wciąż zdeponowanie środków na szwajcarskim koncie bankowym można uznać za wysoce bezpieczną praktykę. W dodatku Szwajcaria jest mocno kojarzona z tajemnicą bankową, co sprawia, że można tam założyć dość znacznie anonimowe konto bankowe. 

Oczywiście nie jest to jednak pełna anonimowość. Wszakże przy zakładaniu konta trzeba podać pełne dane osobowe. Ponadto offshore banking w Szwajcarii to z zasady rozwiązanie dedykowane wyłącznie ludziom dysponującym odpowiednio dużym kapitałem. 

Jakie są alternatywy dla tajnych kont bankowych?

Poszukując sposobu na możliwe najbardziej poufne transakcje finansowe, swą uwagę powinniśmy skierować nie tylko w kierunku anonimowego konta. Na rynku dostępnych jest też parę innych rozwiązań. Wymienić tu trzeba zwłaszcza karty prepaid, kryptowaluty oraz konta numeryczne.

Karta przedpłacona 

Poniekąd karty przedpłacone znane też jako karty prepaid są wariantem kart debetowych. Różnica polega na tym, że środki dostępne na tej karcie pochodzą nie ze standardowego rachunku bankowego, a specjalnego konta technicznego. Najpierw trzeba więc zasilić taki rachunek techniczny dowolną kwotą, by później moc z niej swobodnie korzystać. Zasada działania przypomina tu wiec doładowywanie telefonów na kartę.

W Polsce przez lata po kartę prepaid chętnie sięgano miejscy innymi ze względu na relatywnie wysoki poziom anonimowości. Wszystko zmieniła Komisja Nadzoru Finansowego. Po interwencji KNF karty przedpłacone, a przynajmniej te oferowane przez polskie banki, wcale nie zapewniają ponadprzeciętnego poziomu poufności. Można jednak tu zauważyć, że karty prepaid są też dostępne na rynku pozabankowym. Fintechy takie jak Revolut zwykle proponują karty przedpłacone w wirtualnej wersji.

Kryptowaluty

To właśnie kryptowaluty zapewniają naprawdę wysoki poziom poufności. Działają one w zdecentralizowanym systemie, nad którym nikt nie ma bezpośredniej kontroli. Choć nawet kryptowaluty nie gwarantują pełnej anonimowości, to sprawdzenie kto dokonał konkretnej transakcji cyfrową walutą, jest niezwykle trudne.

Z drugiej strony korzystanie z kryptowalut jest ryzykowne. Wynika to zwłaszcza z następujących kwestii:

  • Zmienność kursów — wartość kryptowalut zmienia się szybko i gwałtownie. W pesymistycznym scenariuszu wartość wszystkich środków przechowywanych w kryptowalutach może nagle zostać wręcz wyzerowana.
  • Brak obsługi klienta — gdy zapomnimy hasła do bankowości internetowej, to możemy skontaktować się z pracownikiem banku i je zresetować. W przypadku kryptowalut podobne rozwiązania nie są dostępne.
  • Prawne niejasności — to między innymi brak regulacji sprawia, że kryptowaluty są tak anonimowe. Z drugiej strony przy korzystaniu z cyfrowych walut mogą pojawiać się wątpliwości natury prawnej.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że anonimowe konto w banku pozwala dokonywać płatności praktycznie wszędzie. Wystarczy tylko użyć przypisanej karty bankowej. Z kolei liczba punktów sprzedażowych i usługowych akceptujących płatności w kryptowalutach jest mocno ograniczona. 

Konto numeryczne

Poniekąd przy pomocy konta numerycznego ukrywa się swoje dane przed ludźmi z zewnątrz. To anonimowe konto bankowe jest dodatkowe zabezpieczane specjalnym kodem. Ten kod jest znany wyłącznie posiadaczowi danego rachunku oraz niektórych pracownikom danego banku. Nie ma co tu liczyć na pełną anonimowość, ponieważ konieczne jest podpisanie umowy z bankiem. Jednakże konto numeryczne ma praktycznie tylko jeden identyfikator dostępny na zewnątrz, a jest nim numer rachunku.

Ze względu na swoją specyfikę konta numeryczne wzbudzają kontrowersję. Istnieją uzasadnione obawy, że mogą one być wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy. Stąd w wielu krajach, są one zabronione. Wciąż jednak konta numeryczne znaleźć można w krajach, gdzie bankowość ma wyjątkowo długą historię. Dotyczy to wspomnianej już Szwajcarii. Jednakże nawet tam regulacje prawne wobec kont numerycznych są restrykcyjne.

Uwaga na nielegalne sposoby na anonimowość

Założenie anonimowego konta bankowego to coś, co chciałoby zrobić wielu ludzi. Ze względów na szeroko rozumiane względy bezpieczeństwa takie możliwości są mocno ograniczone. Z ekonomicznego punktu widzenia można więc powiedzieć, że pojawia się spory popyt, który nie jest równoważony ze względu na brak podaży.

Taka specyfika sprawia, że czasem trafić można na oferty anonimowych kont bankowych, które są sprzeczne z prawem. Często pozornie wyglądają one wyjątkowo atrakcyjnie. W tym przypadku korzysta się jednak z usług podmiotu, który wyłącznie imituje działalność banku. Taki podmiot nie posiada żadnych uprawień pozwalających na legalne prowadzenie działalności. Ba, zwykle nawet nie ma nawet żadnej konkretnej siedziby. 

Skorzystanie z nielegalnych sposobów na anonimowe konta bankowe może prowadzić do poważnych problemów. Przede wszystkim ryzykuje się utratą całości złożonych środków. Ponadto trzeba się liczyć z konsekwencjami prawnymi. 

Szczególną ostrożność należy zachować właśnie w Internecie. W sieci wciąż znaleźć można dużo podejrzanych propozycje. Trafić można choćby na oferty zatytułowane, jako „Sprzedam anonimowe konto bankowe”. Skorzystanie z takich propozycji może zaś prowadzić do poważnych kłopotów. 

Należy tu podkreślić, że założenie i prowadzenie konta bankowego na fałszywe dane jest przestępstwem. Za jego popełnienie grozi kara pozbawienia wolności. Do więzienia można trafić nawet na parę lat.

Jak wykonać anonimowy przelew?

W kwestii anonimowych przelewów sytuacja wygląda tak samo, jak przy anonimowych kontach bankowych. Nie da się przeprowadzić transakcji finansowej z absolutną pewnością, że będzie ona całkowicie poufna.

Możemy jednak skorzystać z rozwiązań, które zwiększają poziom poufności transakcji. Wielu ludzi w tym celu korzysta z fintechów, takich jak np. BLIK. W ich przypadku transakcje można przeprowadzić bez danych osobowych. Wystarczy tylko podać numer telefonu odbiorcy przelewu.

Anonimowość konta a tajemnica bankowa

We współczesnym świecie naprawdę trudno o anonimowość. Konta bankowe są tego dobrym przykładem. Znalezienie w pełni tajnego rachunku bankowego jest po prostu niemożliwe. Jedyne co można zrobić, to wybrać rozwiązania finansowe zapewniające ponadprzeciętny poziom poufności

Jednocześnie trzeba zachować umiar i krytyczne spojrzenie. Jeśli trafiamy na ofertę, która obiecuje w 100% anonimowe konto bankowe, to możemy założyć, że jest to propozycja sprzeczna z prawem. Skorzystanie z niej mogłoby doprowadzić do sporych kłopotów.

Na szczęście nasze dane podawane bankom przy zakładaniu standardowych kont są zabezpieczone. W zasadzie ich ujawnienie podmiotom zewnętrznym jest możliwie tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. W wielu krajach światach, w tym w Polsce zastosowanie tajemnicy bankowej jest szerokie. Banki są wręcz zobligowane do tego, by dbać o poufność naszych danych osobowych i przeprowadzanych przez nas transakcji finansowych.

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

700 zł premii +6% do 100 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2021.

Od 01.01.2021

Warunki
  • 150 zł za aktywność w maju i czerwcu;
  • 150 zł za aktywność w lipcu i sierpniu;
  • 100 zł w Programie Poleceń;
  • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki

(czytaj więcej)

700 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część