W Polsce mandaty karne mogą być nałożone w wyniku popełnienia wykroczeń przez różne i uprawnione organy właściwe do rodzaju popełnionego czynu zabronionego. Choć potocznie na wszystkie typy kart pieniężnych zwykło się mówić „mandaty” to nie każdy z takich nałożonych sankcji jest w istocie mandatem, a może być np. „wezwaniem do zapłaty opłaty dodatkowej”. W Polsce mandaty karne możemy otrzymać:
Naturalnie polskie ustawodawstwo przewiduje prawo do nieprzyjmowania mandatu, jeśli nie zgadzamy się z powodem jego wystawienia. W takiej sytuacji funkcjonariusz wystawiający mandat sporządza wniosek o ukaranie do właściwego sądu. Wysokość wystawionego mandatu uzależniona jest od popełnionego czynu, a funkcjonariusz może operować jego wysokością w ramach obowiązującego taryfikatora.
Każdy mandat niezależnie od przewinienia oraz instytucji, która stoi za jego wydaniem powinien zawierać:
Popularny mandat kredytowany to mandat, który może zostać nałożony na osobę posiadającą miejsce stałego zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski, jak również innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Mandat kredytowany z chwilą pokwitowania odbioru staje się prawomocny i nakłada obowiązek uiszczenia grzywny w ciągu 7 dniu liczonym od dania otrzymania/przyjęcia mandatu. Mandat powinien zawierać również pouczenie o skutkach niezapłacenia grzywny.
Mandat gotówkowy to rodzaj mandatu nakładany na osobę czasowo przebywającą na terytorium RP lub niemającej stałego miejsca zamieszkania albo pobytu. Do niedawna tylko obcokrajowcy mogli, czy raczej musieli opłacić mandat gotówką na miejscu. W przeciwieństwie do mandatu kredytowanego mandat gotówkowy staje się prawomocny w momencie uregulowania grzywny funkcjonariuszowi, który wystawił mandat karny.
Mandat karny typu zaocznego nakładany jest na sprawcę wykroczenia, którego nie zastano na miejscu jego popełnienia oraz gdy nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy wykroczenia. Najczęstszym przypadkiem wystawienia mandatu zaocznego jest zarejestrowanie wykroczenia przez fotoradar, lub kamerę rejestrującą potencjalne wykroczenia. Mandat zaoczny jest prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny. Termin uregulowania opłaty za mandat zaoczny wynosi 14 dni liczonych od dnia jego wystawienia lub od dnia jego doręczenia go sprawcy wykroczenia (np. listem poleconym).
Czerpiąc wiedzę na temat postępowania mandatowego z popularnych programów telewizyjnych o piratach drogowych możemy wywnioskować, że każdy mandat karny jest kredytowany i można go opłacić na poczcie. Obecnie istnieje wiele sposobów na uregulowanie płatności mandatów:
Aby zapłacić mandat przez internet trzeba posiadać konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej (serwis internetowy lub aplikacja mobilna). Jeśli nie wiemy, jak zrobić przelew za mandat to wystarczy z listy dostępnych usług wybrać odpowiedni rodzaj przelewu „podatkowy” lub „do urzędu skarbowego” i dalej w polu formularza wybrać opcję „mandaty”. W widocznym polu należy wpisać lub wybrać z listy:
Aby zapłacić za mandat online nie musimy koniecznie korzystać z usług naszego banku. Płatność mandatów online umożliwia również platforma e-Urząd Skarbowy, do której możemy się zalogować np. korzystając z naszego Profilu Zaufanego lub e-dowodu. Możemy tam się dostać bezpośrednio odwiedzając portal urzadskarbowy.gov.pl lub podatki.gov.pl. Z poziomu e-Urzędu Skarbowego możemy zobaczyć wszystkie nałożone na nas mandaty w tym: przez policję, straż graniczną, straż leśną, sanepid czy nadzór budowlany.
UWAGA: Jeśli szukamy informacji o mandatach z fotoradarów to akurat w tym portalu nie znajdziemy o nich informacji.
Aby zapłacić mandat online w e-Urzędzie Skarbowym, wystarczy po zalogowaniu wybrać z listy menu po lewej stronie sekcję „Mandaty”, gdzie powinny znajdować się aktualnie wystawione mandaty wraz z ich serią, numerem oraz data wystawienia.
Następnie należy wybrać metodę płatności i wybrać z listy logo naszego banku. Zostaniemy przekierowaniu do strony transakcyjnej. Operację trzeba będzie autoryzować np. otwierając aplikacje mobilną lub podając przesłany SMSem kod.
Aby zapłacić mandaty za parkowanie, np. wystawione przez straż miejską powinniśmy wykonać zwykły przelew internetowy korzystając z danych zawartych w mandacie. Zwykle w tego typu mandatach adresatem grzywny jest właściwy urząd miejski lub gminny.
Jeśli grzywnę chcemy zapłacić przez internet po zalogowaniu do bankowości internetowej należy wybrać z listy zwykły przelew internetowy podać adresata, rachunek bankowy urzędu, numer nałożonego mandatu karnego oraz naturalnie kwotę mandatu i wykonać przelew.
620 zł +300 zł
Nowy klient, który nie posiada konta osobistego lub rachunku oszczędnościowego w Banku CIti Handlowym od 31.12.2021.
od 31.12.2021
620 zł +300 zł
Łatwy