zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » 7 ukrytych zalet Twojego konta bankowego w podróży za granicę.

7 ukrytych zalet Twojego konta bankowego w podróży za granicę.

28 mar 2024 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Konto bankowe jest naszym przyjacielem. Przyjacielem, który pomaga nam zarządzać naszymi finansami osobistymi zarówno w kraju, jak i za granicą. Jak się okazuje zwłaszcza w tym drugim przypadku ten przyjaciel ma nam wiele do zaoferowania. W tym poradniku pokażemy, co potrafi nasze konto osobiste podczas podróży za granicę i jak może nam ją ułatwić.

zalety konta podczas wyjazdu za granicę

Zobacz, co potrafi Twoje konto za granicą

KONTOWALUTYBANKOMATY OBCE (EOG)OPŁATA ZA PRZEWALUTOWANIEPREMIA
Przekorzystne Pekao SAEUR, USD, GBP, CHF0 złNIE200 złZłóż wniosek
Citikonto CitibankEUR, USD, GBP, CHF (+9)0 zł
(4 w miesiącu)
TAK320 złZłóż wniosek
Santander Bank PolskaEUR, USD, GBP, CHF5 złTAK1000 złZłóż wniosek
eKonto mBankEUR, USD, GBP, CHF (+6)0 złTAK520 złZłóż wniosek
Jakże Osobiste Alior BankEUR, USD, CHF, GBP (+16)2,5 złNIE500 złZłóż wniosek
Millennium 360 Banku MillenniumEUR, USD, GBP, CHF0 złNIE (do 1000/mies.)500 złZłóż wniosek
Direct ING Bank ŚląskiEUR, USD, GBP10 zł + 3%TAK500 złZłóż wniosek
VeloKonto VeloBankEUR, USD, GBP, CHF0 złNIE600 złZłóż wniosek
Otwarte na Ciebie BNP ParibasEUR, USD, GBP, CHF7 złNIE500 złZłóż wniosek

Zaleta nr 1: Karta wielowalutowa

Jednym z pierwszych banków w Polsce posiadających w swojej ofercie tzw. kartę wielowalutową był Bank Pekao SA. Proponował on Rewolucyjną kartę wielowalutową Mastercard Debit FX. W praktyce jest to zwykła karta debetowa wydawana do konta osobistego w PLN z możliwością podpięcia jej do innych rachunków prowadzonych w obcych walutach. Podczas płacenia za granica kartą sama rozpozna walutę transakcji i obciąży właściwy rachunek (o ile będą na nim znajdowały się wystarczające środki).

Karta wielowalutowa jest alternatywą dla kart płatniczych wydawanych do każdej obcej waluty osobno. Nawet jeśli karta wielowalutowa jest odpłatna to łatwiej spełnić warunki aktywności zwalniające z tej opłaty dla jednej karty niż dla kilku. Aby skorzystać z karty wielowalutowej trzeba mieć główne konto osobiste w PLN. Funkcję wielowalutowości karty można uruchomić samodzielnie z poziomu aplikacji mobilnej lub bakowości internetowej.

Zaleta nr 2: Konto walutowe

Konto walutowe to po prostu rachunek prowadzony w innej niż PLN walucie. Jest to osobny produkt bankowy, ale w zależności od banku może on występować samodzielnie lub wraz z kontem osobistym. W większości banków otwarcie oraz utrzymanie konta w obcej walucie jest darmowe. Obecnie w Polsce banki oferują takie rachunki dla 4 najpopularniejszych walut: USD, EUR, GBP i CHF.

Zaleta nr 3: Internetowy Kantor

Aby dokonywanie płatności przy użyciu rachunku walutowego było możliwe musimy go zasilić środkami. Oczywiście możemy to zrobić korzystając z zewnętrznych kantorów internetowych, ale jeszcze wygodniejszą i szybszą metodą jest kupowanie waluty w kantorze online naszego banku. Możemy z niego korzystać zarówno z poziomu aplikacji bankowej (co jest doskonałe już w trakcie podróży), jak i bankowości internetowej. Zakupione środki w obecnej walucie od razu zasilą wskazany rachunek.

Jeśli kurs danej waluty nam nie odpowiada to możemy ustawić tzw. alert walutowy. Podajemy w nim wysokość kursu, jaki nas interesuje, zakres daty, kiedy alert ma być aktywny oraz ewentualnie ustawiamy automatyczny zakup waluty we wskazanej wysokości.

Zaleta nr 4: Brak prowizji za przewalutowanie

Oczywiście nie potrzebujemy zasilonego konta walutowego, ale móc dokonywać płatności za granicą. Posiadając standardowe i zasilone konto w PLN z kartą płatniczą możemy teoretycznie wykonywać transakcje na całym świecie w punktach obsługujących płatności kartą. Jednak za dokonanie przewalutowania w trakcie transakcji banki z reguły pobierały dodatkową prowizję. Dlatego takie rozwiązanie jest możliwe, ale mało opłacalne. Obecnie co raz więcej banków rezygnuje z pobierania tej opłaty, ale wciąż można ją spotkać.

Zaleta nr 5: Ubezpieczenie podróżne

Jeśli nie zadbaliśmy o odpowiednie ubezpieczenie na czas podróży to możemy skorzystać z oferty przygotowanej przez nasz bank. Większość banków proponuje ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków już w trakcie wycieczki, ale nie tylko. Doskonałą opcją, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, to ubezpieczenie kosztów podróży w przypadku odwołania wyjazdu np. z powodów zdrowotnych.

Z ubezpieczenia skorzystamy wygodnie w aplikacji mobilnej lub na stronie www. Często możemy liczyć na rabat dla klientów banku.

Zaleta nr 6: Wypłaty z bankomatów obcych

Tak samo, jak korzystanie z bankomatów obcych w Polsce jest możliwe przy wykorzystaniu karty debetowej, tak możemy wybierać gotówkę z bankomatów za granicą. Zwykle opłaty uzależnione są od operatora danej sieci. Ponieważ żyjemy w zglobalizowanym świecie to może się okazać, że bank w którym mamy konto osobiste również działa w kraju, do którego udajemy się w podróż. Oferty banków różnią się między sobą i niektóre zakładają brak pobierania opłat za wypłaty środków z bankomatów za granicą.

Zaleta nr 7: Promocje dla nowych klientów

Jeśli nasze konto bankowe nie wypełnia naszych oczekiwań lub chcemy założyć dodatkowe to szukajmy ofert objętych promocjami bankowymi. Często za założenie konta osobistego i spełnienie prostych warunków aktywności można zyskać do kilkuset złotych premii, które na pewno przyda się podczas każdej podróży (możemy np. wymienić je w kantorze online na obca walutę).

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Przekorzystne
Konto Przekorzystne
Premia

200 zł + 7% do 100 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.08.2021 do 08.01.2023.

od 01.08.2021

Warunki
  • 50 zł za samo otwarcie Konta Przekorzystego Banku Pekao z kartą;
  • 150 zł za min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową do konta w każdym z 3 miesięcy.

(czytaj więcej)

200 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część