zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » 6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

6 argumentów, dlaczego warto mieć więcej niż jedno konto bankowe?

1 czea 2023 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Czy można posiadać więcej niż jedno konto osobiste?

Większość ludzi uważa, że do codziennego zarządzania finansami wystarczy tylko jedno konto bankowe. Dlatego też odwiedzamy i przeglądamy rozmaite rankingi kont osobistych w poszukiwaniu tego jednego, idealnego rachunku bankowego. Najlepiej, aby takie konto miało wszystkie najnowsze rozwiązania płatnicze, było trudnym celem dla złodziei, zapewniało dodatkowe bonusy za aktywność no i najważniejsze – aby było darmowe!

Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć kilka takich kont osobistych. Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedna osoba posiadała kilka rachunków osobistych w różnych bankach.

Po co zakładać więcej niż jedno konto bankowe? 5 najważniejszych argumentów!

Posiadanie więcej niż jedno konto bankowe nie każdemu może się wydawać konieczne. Warto jednak wiedzieć, co możemy na tym zyskać. Oto kilka argumentów, dlaczego warto chociaż rozważyć otwarcie kolejnych kont osobistych:

 1. Dywersyfikacja ryzyka – posiadając oszczędności na większej ilości rachunków osobistych sprawiamy, że w przypadku padnięcia ofiarą złodzieja większość środków rozlokowana będzie w ciąż na innych rachunkach. Unikniemy sytuacji, w której po jednym ataku cyberprzestępcy lub po zgubieniu karty płatniczej zagrożone będą wszystkie nasze środki.
 2. Kilka kart płatniczych – większość oferowanych w Polsce kart płatniczych wydawanych jest przez dwie wiodące organizacje płatnicze Mastercard i Visa. Czasami może zdarzyć się (zawłaszcza przy płatnościach zagranicznych), że podczas używając karty sygnowanej przez jedną z tych organizacji transakcja może zostać odrzucona. Warto wówczas spróbować ponownie z innym plastikiem. Przyczyny mogę być też inne, jak zgubienie karty, rozmagnesowanie lub przeterminowanie (okres ważności karty).
 3. Zapasowe konto w przypadku awarii – banki często przeprowadzają prace techniczne (zwłaszcza w okolicach weekendów). W tym czasie zazwyczaj część funkcji w bankowości jest co najmniej ograniczona, a niekiedy w ogóle nie dostępna. Do rzadszych sytuacji zablokowania dostępu do usług bankowych, ale jednak dochodzi w przypadku, kiedy nasz bank padnie ofiarą cyberataku. Posiadając dodatkowe konta wciąż mamy dostęp przynajmniej do części środków oraz usług.
 4. Promocje bankowe – większość banków w swojej ofercie posiada konta osobiste w promocji. Przykładowo, jeśli założymy konto w banku jako nowy klient i wykażemy się wskazaną w regulaminie aktywnością to możemy spodziewać się atrakcyjnej premii gotówkowej. Benefity mogą też przybrać inną postać, jak zwolnienie z opłaty za wybrane usługi lub podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie.
 5. Więcej unikalnych funkcji oraz usług – choć z założenia możliwości i funkcje każdego konta osobistego są takie same to banki wciąż opracowują nowatorskie rozwiązania, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich oferty. Do tego dochodzą dodatkowe usługi, z których możemy skorzystać będąc klientem danego banku jak: karty kredytowe, pożyczki, czy konta oszczędnościowe.
 6. Konto wspólne – jeśli jesteśmy w związku lub mamy dziecko to warto pomyśleć nad otwarciem kolejnego wspólnego konta. Możemy po prostu założyć kolejne konto bankowe i dowolnie wybranej przez nas osobie nadać upoważnienie.

Konto osobowe z kontem oszczędnościowym 

Pamiętajmy o tym, że wraz z kontem bakowym otrzymujemy w zasadzie do dyspozycji dwa rachunki: rachunek bieżący i rachunek oszczędnościowy. Ten pierwszy zwykle nie jest objęty żadnym oprocentowaniem. Służy bardziej do wykonywaniu transakcji zewnętrznych. Ten drugi natomiast to świetny sposób na ulokowania oszczędności, a zwłaszcza jeśli rachunek oszczędnościowy oferuje wysokie oprocentowanie dla środków często w formie promocyjnej oferty.

Tym bardziej, aby skorzystać z takiej oferty powinniśmy założyć kolejne konto osobiste, ponieważ promocyjnym oprocentowaniem najczęściej objęte są nowe środki, a zatem te które dopiero wpłacimy do banku.

Jak sprawnie zarządzać kontami w różnych bankach? 

Już przy posiadaniu konta tylko w jednym banku warto rozważyć korzystanie z aplikacji mobilnej na telefonie. W ten sposób niemal zawsze mamy dostęp do stanu konta, jego parametrów oraz usług jak przelewy. Mając rachunki w kliku różnych bankach warto wyposażyć nasz smartfon w aplikacje każdego z nich. Tym bardziej jeśli nasze konta z kartami płatniczymi nie są bezwarunkowo darmowe, a jedną z aktywności do uniknięcia opłat jest wykonanie pewnej ilości transakcji, przelewów oraz zapewnienie wpływów na konto. W taki sposób z jednego urządzenia możemy wykonać transakcje z rachunku na rachunek (w różnych bankach), aby wymaganą aktywność wykonać.

Jedna bankowość elektroniczna dla kilku kont?

Od jakiegoś czasu standardem stała się możliwość podglądanie stanu kont w innych bankach w ramach bankowości elektronicznej tylko jednego z banków. Nie jest oczywiście możliwe wykonywanie na tych kontach operacji z poziomu konta jednego banku, ale już samo monitorowanie ich stanu pozwoli nam kontrolować finanse. Wystarczy zalogować się na konto i dodać rachunek z innego banku. Jest to usługa „otwarta bankowość” i wymuszona została niejako poprzez unijną dyrektywę PSD2. Dyrektywa ta dotyczy usług płatniczych i jej celem jest stworzenie jednolitego rynku płatności w UE, zwiększenie bezpieczeństwa transakcji i finansów oraz właśnie możliwość korzystania z otwartej bankowości.

Nie przegap


Przeczytaj też: Przenoszenie konta osobistego przy zmianie banku – jak to zrobić?

Przeczytaj też: Płatności mobilne cieszą się coraz większą popularnością. Na ile ta metoda jest wygodna i bezpieczna?


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Premia

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Karencja

Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.

Od 01.01.2022

Warunki
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część