Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to bardzo podobne produkty bankowe, które oferują zysk w postaci odsetek w zamian za powierzenie bankowi swoich środków na określony czas. Jednak w przypadku lokat bankowych deklaracja co to wysokości depozytu i okresu jego trwania jest bardziej wiążąca. Wycofanie chociaż części oszczędności z lokaty podczas jej trwania równoczesne jest z jej zerwaniem i niemal zawsze z utratą wypracowanych odsetek. Pod tym kontem konta oszczędnościowe oferują o wiele większą swobodę, ponieważ już w trakcie trwania depozytu można swobodnie wypłacać lub dodawać środki bez konsekwencji.
Jednak tylko z pozoru konto oszczędnościowe wydaje się idealnym produktem inwestycyjnym pozbawionym jakichkolwiek wad. Tymczasem w zależności od oferty możemy natknąć się na kilka niuansów, które mogą nam skutecznie utrudnić optymalne wykorzystanie oferty rachunku oszczędnościowego.
Konto oszczędnościowe najczęściej nie występuje samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków do skorzystania z rachunku oszczędnościowego wymagane jest posiadanie konta osobistego w tym samym banku. Jeśli będzie to nasze kolejne konto osobiste, a dodatkowo jego utrzymanie nie będzie darmowe to będziemy musieli pamiętać o spełnieniu warunków aktywności pozwalających uniknąć prowizji. Jeśli tego nie zrobimy to bank ściągnie z naszego konta opłatę za posiadanie konta, a więc wypracowany zysk z depozytu będzie pomniejszony.
Najkorzystniejsze oprocentowania kont oszczędnościowych znajdziemy w promocjach bankowych. Niekiedy jednym z warunków skorzystania z takiej oferty jest aktywne korzystanie z konta osobistego tego banku. Rodzi to konieczność pamiętania o spełnieniu takiego wymogu, jak transakcje kartą do konta, czy zapewnienie wpływów na konto osobiste w każdym miesiącu trwania promocji. Jeśli jednak byśmy tego nie wykonali to za dany miesiąc oprocentowania rachunku oszczędnościowym spadnie.
Najatrakcyjniejsze oferty kont oszczędnościowych występują w promocjach, które mogą być skierowane zarówno do nowych klientów, jak i obecnych. Niestety bankom zależy na gromadzeniu nowego kapitału i jednym ze sposobów, aby to osiągnąć są oferty lokat i kont oszczędnościowych. Wobec tego promocje kont oszczędnościowych dotyczą zwykle tylko nowych środków. Jest to nic innego jak nadwyżka ponad stan salda z dnia wskazanego w regulaminie oferty. Przykładowo jeśli na wszystkich rachunkach w danym banku na dzień 31 grudnia mamy 5 000 zł to wszystko powyżej tej wysokości od 1 stycznia będzie traktowane, jako nowe środki. Oczywiście, jako nowy klient nie posiadający rachunków w danym banku wszystkie środki będą traktowane jako nowe.
Promocje kont oszczędnościowych mają na celu zachęcić nowych klientów do skorzystania a oferty danego banku. W przypadku promocji konta oszczędnościowego okres promocji może dotyczyć czasu, jaki mamy na skorzystanie z promocji tj. otwarcia rachunku i zdeponowanie środków, które będą objęte oprocentowaniem przez kilka kolejnych miesięcy. Im dłuży okres obowiązywania podwyższonego oprocentowania tym korzystniejsza dla nas. Jednak możemy tez natrafić na taką ofertę, w której zakończenie promocji jest równoznaczne z zakończeniem okresu obowiązywania podwyższonego oprocentowania. Jeśli chcemy skorzystać z takiego rodzaju oferty to należy to zrobić jak najszybciej, aby zyskać jak najwięcej.
Przed skorzystaniem z oferty konta oszczędnościowego warto na spokojnie przeanalizować jej dokładne warunki. Najważniejszymi parametrami oferty są: wysokość oprocentowania, okres obowiązywania oprocentowania oraz maksymalna kwota depozytu, jaka może być nim objęta. Aby upewnić się, że faktycznie warto skorzystać z danej oferty można korzystając z prostych internetowych kalkulatorów obliczyć potencjalny zysk (pomniejszony o podatek). Jeśli przykładowo znajdziemy ofertę z wysokim oprocentowaniem, trwająca nawet kilka miesięcy, ale będzie ograniczona kwotowo do np. 10 000 zł to może się okazać, że zarobimy niewiele.
7%
do 100 000 zł
5 miesięcy (152 dni)
5 miesięcy
miesięczna
z Kontem Przekorzystnym