zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokaty i konta oszczędnościowe - poradniki » 5 haczyków, na które warto zwrócić uwagę przy zakładaniu kont oszczędnościowych.

5 haczyków, na które warto zwrócić uwagę przy zakładaniu kont oszczędnościowych.

5 gru 2023 Komentarze ok. 3 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Kończący się już rok 2023 upłynął nam pod znakiem inflacji. Ci z nas, którzy posiadali jakieś oszczędności poszukiwali sposobu na zainwestowanie przynajmniej części środków, tak aby uchronić kapitał przed spadającą wartością PLN. Jeśli nie obce waluty, złoto, dzieła sztuki, czy nieruchomości to najłatwiejszym sposobem na uniknięcie inflacji to depozyty terminowe w bankach: lokaty bankowe i konta oszczędnościowe.

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to bardzo podobne produkty bankowe, które oferują zysk w postaci odsetek w zamian za powierzenie bankowi swoich środków na określony czas. Jednak w przypadku lokat bankowych deklaracja co to wysokości depozytu i okresu jego trwania jest bardziej wiążąca. Wycofanie chociaż części oszczędności z lokaty podczas jej trwania równoczesne jest z jej zerwaniem i niemal zawsze z utratą wypracowanych odsetek. Pod tym kontem konta oszczędnościowe oferują o wiele większą swobodę, ponieważ już w trakcie trwania depozytu można swobodnie wypłacać lub dodawać środki bez konsekwencji.

Jednak tylko z pozoru konto oszczędnościowe wydaje się idealnym produktem inwestycyjnym pozbawionym jakichkolwiek wad. Tymczasem w zależności od oferty możemy natknąć się na kilka niuansów, które mogą nam skutecznie utrudnić optymalne wykorzystanie oferty rachunku oszczędnościowego.

Wymagane konto osobiste

Konto oszczędnościowe najczęściej nie występuje samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków do skorzystania z rachunku oszczędnościowego wymagane jest posiadanie konta osobistego w tym samym banku. Jeśli będzie to nasze kolejne konto osobiste, a dodatkowo jego utrzymanie nie będzie darmowe to będziemy musieli pamiętać o spełnieniu warunków aktywności pozwalających uniknąć prowizji. Jeśli tego nie zrobimy to bank ściągnie z naszego konta opłatę za posiadanie konta, a więc wypracowany zysk z depozytu będzie pomniejszony.

Wymagana aktywność

Najkorzystniejsze oprocentowania kont oszczędnościowych znajdziemy w promocjach bankowych. Niekiedy jednym z warunków skorzystania z takiej oferty jest aktywne korzystanie z konta osobistego tego banku. Rodzi to konieczność pamiętania o spełnieniu takiego wymogu, jak transakcje kartą do konta, czy zapewnienie wpływów na konto osobiste w każdym miesiącu trwania promocji. Jeśli jednak byśmy tego nie wykonali to za dany miesiąc oprocentowania rachunku oszczędnościowym spadnie.

Tylko nowe środki

Najatrakcyjniejsze oferty kont oszczędnościowych występują w promocjach, które mogą być skierowane zarówno do nowych klientów, jak i obecnych. Niestety bankom zależy na gromadzeniu nowego kapitału i jednym ze sposobów, aby to osiągnąć są oferty lokat i kont oszczędnościowych. Wobec tego promocje kont oszczędnościowych dotyczą zwykle tylko nowych środków. Jest to nic innego jak nadwyżka ponad stan salda z dnia wskazanego w regulaminie oferty. Przykładowo jeśli na wszystkich rachunkach w danym banku na dzień 31 grudnia mamy 5 000 zł to wszystko powyżej tej wysokości od 1 stycznia będzie traktowane, jako nowe środki. Oczywiście, jako nowy klient nie posiadający rachunków w danym banku wszystkie środki będą traktowane jako nowe.

Ramy czasowe promocji

Promocje kont oszczędnościowych mają na celu zachęcić nowych klientów do skorzystania a oferty danego banku. W przypadku promocji konta oszczędnościowego okres promocji może dotyczyć czasu, jaki mamy na skorzystanie z promocji tj. otwarcia rachunku i zdeponowanie środków, które będą objęte oprocentowaniem przez kilka kolejnych miesięcy. Im dłuży okres obowiązywania podwyższonego oprocentowania tym korzystniejsza dla nas. Jednak możemy tez natrafić na taką ofertę, w której zakończenie promocji jest równoznaczne z zakończeniem okresu obowiązywania podwyższonego oprocentowania. Jeśli chcemy skorzystać z takiego rodzaju oferty to należy to zrobić jak najszybciej, aby zyskać jak najwięcej.

Ograniczenia wysokości depozytu

Przed skorzystaniem z oferty konta oszczędnościowego warto na spokojnie przeanalizować jej dokładne warunki. Najważniejszymi parametrami oferty są: wysokość oprocentowania, okres obowiązywania oprocentowania oraz maksymalna kwota depozytu, jaka może być nim objęta. Aby upewnić się, że faktycznie warto skorzystać z danej oferty można korzystając z prostych internetowych kalkulatorów obliczyć potencjalny zysk (pomniejszony o podatek). Jeśli przykładowo znajdziemy ofertę z wysokim oprocentowaniem, trwająca nawet kilka miesięcy, ale będzie ograniczona kwotowo do np. 10 000 zł to może się okazać, że zarobimy niewiele.


Chcesz być na bieżąco z promocjami bankowymi? Dołącz do -> naszej grupy na Facebooku <-, a wtedy żadna fajna oferta Ci nie ucieknie!


Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Konto Oszczędnościowe Banku Pekao S.A.
Oprocentowanie

7%

Wysokość depozytu

do 100 000 zł

Okres depozytu

5 miesięcy (152 dni)

5 miesięcy

Kapitalizacja odsetek

miesięczna

Warunki dostępności
  • promocja dla dowolnych środków jest dostępna do 13.06.2024
  • oferta dla nowych klientów, którzy dotychczas nie posiadali żadnych produktów Pekao S.A. oraz dla obecnych klientów banku, których suma średniomiesięcznych sald na rachunkach w każdym badanym miesiącu w okresie od 01.07.2023 do 03.04.2024 nie była wyższa niż 2 000 zł
  • wymagane Konto Przekorzystne;
  • oprocentowanie środków powyżej 100 tys. zł oraz po zakończeniu promocji zgodnie z aktualnym cennikiem (obecnie 2%)

z Kontem Przekorzystnym

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część