zgarnijpremie.pl » Poradniki » Finanse codzienne - poradniki » 3 banki, które wybierano jako: najbezpieczniejsze i z najlepszą obsługą

3 banki, które wybierano jako: najbezpieczniejsze i z najlepszą obsługą

11 paź 2023 3 komentarzy ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

Banki to instytucje od dawna kojarzące się z obrotem ogromnych ilości pieniędzy. I jest to właściwy pogląd, ponieważ obecnie większość z nas przechowuje w bankach często oszczędności całego swojego życia. Zanim wybierzemy bank warto sprawdzić jego kondycję oraz jakość świadczonych przez niego usług.

Wysokość kapitału ma znaczenie

W przypadku branży finansowej to stwierdzenie rzeczywiście ma sens, ale nie zawsze. Wszyscy pamiętamy, że to często upadki wielkich banków inwestycyjnych były przyczyną najpoważniejszych kryzysów finansowych. Jeśli jednak chodzi o banki komercyjne to wybierając właściwy można kierować się zasadą, że im większa instytucja tym większy kapitał posiada oraz bazę klientów, którzy zaufali danemu bankowi. Idąc tym tropem możemy zauważyć, że w Polsce największą popularnością cieszą się banki, których większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa:

Nazwa bankuAktywa (w mld zł)Liczba klientów
PKO BP36111 072 000
Pekao2335 919 432
Santander Bank Polska2035 375 104
ING Bank Śląski1924 847 000
mBank1904 456 670
BNP Paribas1194 059 300
Bank Millennium1033 985 849
Alior Bank794 283 240
Citi Handlowy57brak aktualnych danych
VeloBank (Getin Bank)48brak aktualnych danych

Rating, jako wskaźnik wiarygodności banku

Rating to ocena wiarygodności kredytowej danego podmiotu finansowego, takiego jak państwo, korporacja czy instrument finansowy. Jest to wskaźnik, który pomaga inwestorom ocenić ryzyko związane z inwestowaniem w dany instrument finansowy lub udzielaniem kredytu określonemu podmiotowi.

Istnieją różne instytucje ratingowe w tym polska działająca od 2007 roku agencja EuroRating. Niezależna agencja specjalizuje się w ocenie ryzyka kredytowego przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Pod względem liczby nadanych publicznych ratingów kredytowych EuroRating jest największą agencją ratingową na polskim rynku. W ocenie agencji aktualne prognozy wyglądają następująco:

Bank         RatingPerspektywa
Alior Bank S.A.BB  ippozytywna
Bank Gospodarstwa KrajowegoA-  ipstabilna
Bank Handlowy S.A.A-  ipstabilna
Bank Millennium S.A.BB-  ipnegatywna
Bank Ochrony Środowiska S.A.BB  ipstabilna
Bank Pekao S.A.A-  ipstabilna
Bank Pocztowy S.A.BB  ippozytywna
BNP Paribas Bank Polska S.A.BBB  ipstabilna
ING Bank Śląski S.A.BBB  ipstabilna
mBank S.A.BBB-  ipnegatywna
PKO Bank Polski S.A.A-  ipstabilna
Santander Bank Polska S.A.A-  ipstabilna
Santander Consumer Bank S.A.A-  ipstabilna

Konkursy i rankingi branżowych serwisów informacyjnych

Jeśli wyszukiwanie w sieci informacji na temat kondycji finansowych poszczególnych banków stanowi dla nas wyzwanie to zawsze można odwiedzić serwisy informacyjne poświęcone finansom oraz bankowości, które prowadzą rankingi.

Jednym z takich zestawień zajmuje się zespół redaktorów bankier.pl oraz pb.pl. Każdego roku publikują zestawienie najlepszych banków i przyznają „Złotego Bankiera” w kilku kluczowych dla jakości świadczonych usług kategoriach.

Jeśli chodzi o jakość obsługi to w 2023 roku podium prezentowało się następująco:

 1. Bank Millennium
 2. ING Bank Śląski
 3. Santander Bank Polska

W kwestii bezpieczeństwa w 2022 roku (w 2023 nie było takiej kategorii) na podium znalazły się takie banki:

 1. mBank
 2. BNP Paribas Bank Polska
 3. Alior Bank

Instytucje kontrolne

W każdym kraju z funkcjonującym prawidłowo systemem bankowym istnieją organy sprawujące nadzór nad działalnością baków. W naszym kraju taką kontrolę sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Została utworzona w 2006 roku i ma na celu zapewnienie stabilności, bezpieczeństwa i uczciwości rynków finansowych w Polsce. KNF reguluje i nadzoruje różne sektory finansowe, w tym właśnie przede wszystkim banki, ale również firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, oraz giełdę papierów wartościowych.

KNF stoi na straży interesów konsumentów, którzy powierzają swoje oszczędności bankom. Jeśli któryś z aspektów działalności banku budzi zastrzeżenia to KNF publikuje stosowne ostrzeżenie. Oczywiście taką instytucję warto omijać szerokim łukiem.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Media karmią się negatywnymi informacjami, które później nam serwują przez całą dobę. Kiedy tylko jakiś bank popadnie w tarapaty lub chociaż zaraportuje jakąś stratę to jest to doskonały powód, aby napędzić spiralę strachu i zwiastować rychły upadek systemu bankowego i kryzys gospodarczy. Tymczasem osoby deponujące środki w bankach, które faktycznie mają problemy nie powinny się obawiać o swoje oszczędności za sprawą funkcjonującemu w Polsce Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

W przypadku niewypłacalności dowolnej instytucji bankowej zarejestrowanej w Polsce nasze środki chronione są do kwoty 100 000 EUR (wraz z odsetkami), czyli blisko 0,5 mln złotych. Dla przeciętnego Kowalskiego powinna to być w zupełności wystarczająca kwota zabezpieczenia. Jeśli jednak ktoś ma więcej szczęścia w życiu i dysponuje większą ilością środków to o odzyskanie nadwyżki ponad 100 00 EUR będzie musiał wejść na ścieżkę prawną z bankiem.

W innych krajach również funkcjonują instytucje będące odpowiednikami BFG. Przykładowo we Włoszech istnieje Fondo Interbancario (Lokata Facto), a w Estonii Tagatisfond (Lokata Inbank). Obie instytucje zabezpieczają oszczędności każdego klienta do 100 000 EUR.

Niestety kapitał, którym dysponuje BFG jest ograniczony. O ile przy niewypłacalności jednego średniej wielkości banku bez większych problemów pokryje zabezpieczenie oszczędności jego klientów to przy większym kryzysie bankowym tych środków nie wystarczy.

Dywersyfikacja ryzyka

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami większej ilości aktywów to jednym ze sposobów zabezpieczenia ich przed utratą jest zdeponowanie w kilku bankach. Nawet najbezpieczniejszy bank szczycący się wieloletnią tradycją i nieposzlakowaną opinią może paść ofiarą np. ataku cyber-przestępców.

Nie warto zatem polegać wyłącznie na jednej instytucji finansowej i powierzać jej wszystkie oszczędności. Przynajmniej część z tych środków warto zdeponować w innym nie powiązanym kapitałowo z drugim bankiem.

Który bank wybrać?

Wybór właściwego banku to kwestia indywidualna. Kierując się zdrowym rozsądkiem warto wybierać duże i nowoczesne banki. Wielu klientów kieruje się pochodzeniem kapitału danej instytucji i wybiera te banki, których właścicielem jest Skarb Państwa. Wynika to z przekonania, że w razie kłopotów z wypłacalnością Państwo nie pozwoli na upadek swojego banku.

Niemniej wszystkie banki działające w Polsce, również te z kapitałem zagranicznym, muszą przestrzegać surowych zasad i regulacji. Ponadto bieżąca działalność każdego banku monitorowana jest przez właściwe instytucje kontrolne.

Nie przegap

Czytaj więcej

Komentarze (komentarzy: 3)

 • Anonim 8 lutego 2024 0 2 odpowiedzi

  A gdzie na najbliżej jest placówka banku w okolicach Krosna na podkarpaciu.

  • Wojciech Wojtczak 12 lutego 2024 0

   Dzień dobry,
   o którym banku mowa?

  • Pioter 9 marca 2024 1

   Najlepszy jest bank spòldzielczy

eKonto do usług
eKonto do usług
Premia

560 zł + 7,5% do 25 tys. zł

Karencja

Klienci, którzy nie posiadali konta osobistego w mBanku od przynajmniej 01.01.2020.

Od 01.01.2020

Warunki
 • 10 zł za otwarcie eKonta ze zgodami marketingowymi i 5 transakcji kartą lub BLIKIEM;
 • 250 zł za wpływy 1000 zł i 8 transakcji kartą lub BLIKIEM w każdym z 4 miesięcy;
 • 200 zł za wykorzystanie eDowodu lub Selfie przy zakładaniu eKonta i spełnienie wszystkich warunków aktywności;
 • 100 zł za założenie dziecku eKonta Junior lub eKonta możliwości.

(czytaj więcej)

560 zł

Poziom trudności

Łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część