Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu 2024 roku w Polsce wyniosła po zaokrągleniu do pierwszego miejsca po przecinku 5,0%. To wartość identyczna jak w miesiącu go poprzedzającym. Jest to również zaledwie o 0,1% mniej niż rekord od 1990 roku.
Bardziej interesujące są jednak dane dotyczące liczby bezrobotnych. Na koniec września 2024 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 769,6 tys. bezrobotnych. To wartość o 2,7 tys. mniejsza niż na koniec sierpnia. Liczba bezrobotnych spadła pomimo jednoczesnego zmniejszenia zatrudnienia. W stosunku miesięcznym było ono we wrześniu niższe o 8 tys. w przypadku przedsiębiorstw z minimum dziesięcioma pracownikami. Jak to możliwe?
Okazuje się, że sytuację ratują osoby, które przechodzą na emeryturę. We wrześniu liczba emerytów była większa o 17 tys. w stosunku miesięcznym, co wpłynęło na ogólny spadek liczby bezrobotnych w tym okresie. Utrzymanie tendencji wzrostowej w przypadku emerytów może mieć w dłuższej perspektywie negatywne konsekwencje.
Ich ilość w stosunku rocznym wzrosła o 72 tysiące. Przy jednoczesnym spadku zatrudnienia oznacza to, że coraz mniej pracujących musi utrzymać świadczenia dla coraz większej ilości emerytów. A to coraz poważniejszy test dla krajowego systemu emerytalnego.
300 zł + 7%
Klienci, którzy nie posiadali konta w Banku Pekao od 01.04.2022.
od 01.04.2022
150 zł + 150 zł
Bardzo łatwy