zgarnijpremie.pl » Poradniki » Konta osobiste - poradniki » SEPA – czyli jak zlecić przelew europejski?

SEPA – czyli jak zlecić przelew europejski?

19 sie 2021 Komentarze ok. 5 minut czytania Oceń!
Oceń:
Wojciech Wojtczak
Wojciech Wojtczak – redaktor portalu Zgarnijpremie.pl. Absolwent Dolnośląskiej Szkoły …
[email protected]

SEPA – czym jest przelew europejski?

SEPA

SEPA, czyli europejski przelew to jedno z narzędzi usprawniających dokonywanie przelewów bezgotówkowych w walucie euro. Przelewy SEPA wpisują się w idę europejskiego jednolitego obszaru gospodarczego pozwalającego na swobodny przepływ ludzi, towarów oraz usług.

Czym jest przelew SEPA?

SEPA (Single Euro Payments Area) to obszar bezgotówkowego rozliczenia w euro obowiązujący w Unii Europejskiej i nie tylko. Z tego wspólnego systemu rozliczania wpisującego się w politykę swobodnego przepływu osób, towarów oraz usług korzysta w sumie 36 państw członkowskich oraz terytoriów zależnych (stan na 2021). Poza państwami UE z systemu korzysta Lichtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Islandia i Szwajcaria. Aby zintegrować kraje europejskie Unia Europejska wdrożyła szereg przydatnych narzędzi w różnych dziedzinach życia. W sferze bakowości takim narzędziem jest właśnie tzw. europejski przelew SEPA, który różni się od innych przelewów międzynarodowych przede wszystkim czasem realizacji oraz kosztami, ponieważ w takiej operacji nie uczestniczą banki pośredniczące. Głównymi zaletami tego przelewu jest:

 • Prostota – opłata za przelew SEPA nie jest odejmowana od przelewanej kwoty. Wykonujemy ją w swojej bankowości online podobnie do zwykłego przelewu krajowego;
 • Niski koszt – w operacji nie korzysta się z usług banków pośredniczących, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z operacją. Każdy bank działający w Polsce posiada usługę przelewów SEPA;
 • Szybkość -teoretycznie środki przetransferowane za pośrednictwem takiego przelewu powinny znaleźć się na koncie odbiorcy już w kolejnym dniu roboczym od wykonania operacji.

Jak wykonać europejski przelew SEPA?

Przelew SEPA jest jednym z kilku rodzajów przelewów, które możemy wykonać za pośrednictwem podstawowego konta osobistego. W zależności od banku możemy go wykonać na kilka sposobów: w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, oddziale banku lub infolinii. W związku z koniecznością zaangażowania pracownika banku ostatnie dwie opcje mogą okazać się odpłatne. Samodzielne zlecenie europejskiego przelewu w wielu bankach jest już darmowe lub darmowe dla kliku pierwszych przelewów tego typu w miesiącu. Aby wykonać przelew SEPA prawidłowo powinniśmy upewnić się, że podajemy następujące poprawne informacje:

 • Oczywiście walutą, w której wykonujemy transakcję jest EUR;
 • Bank odbiorcy korzysta z systemu SEPA i znajduje się w kraju korzystającym z tego systemu;
 • Numer rachunku odbiorcy musi zostać podany w formacie IBAN (międzynarodowy numer rachunku bankowego);
 • Kod SWIFT (BIC) banku odbiorcy (międzynarodowy unikatowy kod identyfikujący banki i inne instytucje);
 • Korzystając z przelewu SEPA nie możemy skorzystać z tzw. przelewu ekspresowego. Jest to przelew zwykły lub odłożony w czasie z zaprogramowaną datą realizacji;
 • Jeśli istnieją jakieś koszty operacji to możemy je podzielić pomiędzy odbiorcę i nadawcę korzystając z opcji SHA (nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego).

Przed kliknięciem potwierdzającym zlecenie wykonania europejskiego przelewu powinniśmy upewnić się, że wszystkie podane przez nas dane są prawidłowe. W przeciwnym wypadku może dojść do dwóch sytuacji: przelew nie zostanie zrealizowany lub zostanie zrealizowany, ale jako zwykły przelew międzynarodowy, którego koszt będzie zdecydowanie większy, a czas realizacji na pewno dłuższy nić jeden dzień roboczy. A zatem nie skorzystamy z dwóch największych zalet przelewu SEPA.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Ceny podstawowych usług zwykle nie różnią się znacząco pomiędzy ofertami różnych banków. Przelew SEPA nie jest jednak tak często wykorzystywaną usługą, jak chociażby zwykły przelew krajowy, czy samo prowadzenie rachunku. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji tego typu przelewu warto zaznajomić się z tabelą opłat i prowizji naszego banku. Coraz częściej przelewy te są już całkowicie darmowe, lub bank pozwala nam na darmowe skorzystanie z nich np. klika w miesiącu. Koszty takich usług mogą różnić się także pomiędzy typami kont. Przykładowo w tym samym banku dla standardowego konta przelew SEPA będzie odpłatny, zaś dla bardziej prestiżowego rachunku (często droższego w utrzymaniu) przelewy SEPA będą darmowe zawsze. Jeśli jednak europejskie przelewy okażą się dla nas odpłatne to zważywszy na poziom ułatwienia wykonywania przelewów w EUR będzie to niewielki koszt porównując przykładowo do kosztów przelewów typu SWIFT. Przelew SWIFT wykonuje się najczęściej w przypadku innych walut niż EUR. Koszt takiej operacji stanowi procent przelewanej kwoty, ale nie jest niższy niż kilkadziesiąt złotych. Ponadto czas jego realizacji jest zdecydowanie dłuższy.

Czas realizacji przelewu SEPA

Jak już zostało wspomniane czas realizacji przelewu SEPA powinien wynieść jeden dzień roboczy. Banki w tym celu przyjęły tzw. formułę D+1. To czas, jaki dwa europejski banki potrzebują na wykonanie operacji transferu środków pomiędzy sobą. Z tego niebywale wygodnego narzędzia codziennie korzystają przede wszystkim osoby prowadzące międzynarodowe (ale na terenie UE) interesy oraz wiele Polek i Polaków pracujących na co dzień za granicą. Szacuje się, że dzięki przelewom SEPA obywatele Unii corocznie oszczędzają na międzynarodowych przelewach steki tysięcy EUR.

Przelew SEPA, a przewalutowanie

Walutą, w której wykonywany jest przelew SEPA jest EUR. Jeśli taki międzynarodowy przelew wykonywany jest pomiędzy rachunkami prowadzonymi w tej samej walucie to wszystko wydaje się proste. Co jednak w przypadku takiej operacji pomiędzy kontem w złotówkach, a euro? Takie środki trzeba oczywiście wymienić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami przewalutowania. Ciężko jest je ocenić, ponieważ uzależnione będą od obowiązującego w danym dniu kursu naszego banku. Zatem do kosztu za sam przelew należy wówczas doliczyć tzw. spread walutowy stanowiący różnicę pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna waluty.

Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć tych dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem jest otwarcie bardzo popularnych obecnie rachunków walutowych. Są to rachunki otwarte w ramach posiadanego przez nas konta osobistego w złotówkach. Utrzymanie konta walutowego przeważnie nie wiąże się z żadnymi kosztami (koszty utrzymania subrachunku pojawiają się zwykle w przypadku posiadania większej ilości środków w obcej walucie). Wówczas cała kwota w euro trafi do nas bez żądnych potrąceń 🙂

Nie przegap

Komentarze (0)

Konto Santander
Konto Santander
Utrzymanie konta
 • 6 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-6 zł

Utrzymanie karty
 • 9 zł lub 0 zł za wydanie min. 300 zł kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu
 • 0 zł w przypadku osób do 26 roku życia wystarczy 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu

0-9 zł

Wypłata z bankomatów obcych
 • 3 zł prowizji w przypadku osób powyżej 26 roku życia
 • osoby poniżej 26 roku życia wszystkie krajowe bankomaty darmowe

0-3 zł

Czy premia?
 • 150 zł za aktywność w pierwszym i drugim miesiącu;
 • 150 zł za aktywność w trzecim i czwartym;
 • 300 zł za min. 1000 zł wpływów w piątym i szóstym miesiącu;
 • 100 zł w Programie Poleceń;
 • 150 zł za konto dla dziecka;
 • 300 zł zwrotu za zapłacone rachunki.

(czytaj więcej)

1150 zł +4% do 50 tys. zł

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część