Działania przeprowadzone przez bank miałoy dać odpowiedź na pytanie „Jak wygląda w polskich domach edukacja finansowa”. W tym celu przepytano zarówno rodziców dzieci między 7. a 12. rokiem życia, jak i samą młodzież w wieku od 10. do 18 lat. Odpowiedzi pozwoliły na wnioski dotyczące odpowiedzialności za edukację finansową dzieci. Badania pomogły także określić stosunek dzieci i młodzieży do pieniędzy.
Choć dorośli czują odpowiedzialność za edukację finansową dzieci, to często nie są pewni czy ich wiedza jest wystarczająca, by ją właściwie przeprowadzić. Nastolatkowie podkreślają, że rodzice rzadko rozmawiają z nimi o pieniądzach lub pomagają w podejmowaniu finansowych decyzji. Prawie połowa z badanej młodzieży posiada własne konto bankowe. 15% z niej korzysta z subkonta na rachunku swoich rodziców.
Młodzież niemal w całości uważa, że oszczędzanie jest ważne (94%). 86% z niej deklaruje posiadanie oszczędności. Najczęstszym celem oszczędzania u młodych jest odkładanie pieniędzy na konkretny zakup. Ponadto młodzież chce być niezależna finansowo tak, by nie musieć prosić rodziców o pieniądze.
Badania przeprowadzono w maju 2024 roku na zlecenie Santander Bank Polska.
1150 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.01.2022.
Od 01.01.2022
1150 zł
Łatwy