zgarnijpremie.pl » Wiadomości » Praktyki Dino, Biedronki i firm przewozowych pod lupą UOKiK. Urzędnicy przeszukali siedziby spółek

Praktyki Dino, Biedronki i firm przewozowych pod lupą UOKiK. Urzędnicy przeszukali siedziby spółek

8 lipca 2024 (Aktualizacja 08.07.2024) Komentarze ok. 1 minuta czytania Oceń!
Oceń:
Maciej Korneluk
Humanista z serca, ekonomista z rozsądku. Pasję do promocji bankowych i ich …
[email protected]

Zmowa na rynku pracy. To zarzut, którego występowanie w Dino, Biedronce i firmach przewozowych sprawdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie wyjaśniające

Na skutek analiz, przeprowadzonych po otrzymaniu sygnału o możliwych nieprawidłowościach, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku pracy. Jego przedmiotem są praktyki sieci Dino, Biedronka i obsługujących je firm przewozowych. W lutym i kwietniu bieżącego roku pracownicy UOKiK w asyście Policji dokonali przeszukania siedzib spółek.

„Podejrzewamy, że przedsiębiorcy, którzy świadczyli usługi dla sieci Biedronka i Dino, mogli zawrzeć porozumienie, w myśl którego nie konkurowali pomiędzy sobą o pracowników. Sprawdzamy również, czy tego typu ustalenia mogły być koordynowane przez sieci handlowe. Skutkiem analizowanych praktyk byłby brak elastyczności zmiany pracy przez kierowców oraz ograniczenie tempa wzrostu ich płac” – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Możliwe kary

UOKiK podejrzewa, że pomiędzy firmami mogło dojść do porozumienia, które w nielegalny sposób ogranicza konkurencję. W jego efekcie firmy transportowe mogły nie zatrudniać u siebie kierowców pracujących u innych uczestników zmowy. Właściciele dyskontów mogli również wymuszać na przewoźnikach stosowanie się do określonych zasad. Na ich skutek kierowca, który odszedł z pracy bez porozumienia z pracodawcą, nie mógł być zatrudniony u innego przedsiębiorcy, który także obsługiwał dane centrum dystrybucyjne. Tego typu postępowanie jest nielegalne, choćby dlatego, że negatywnie oddziałuje na wysokość wynagrodzeń pracowników.

Postępowanie UOKiK prowadzi w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Jeśli zarzuty się potwierdzą, UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty firmom.


Czytaj więcej

Komentarze (0)

Konto w Porządku
Konto w Porządku
Premia

300 zł + 6,5 do 20 000 zł

Karencja

Uczestnik nie może posiadać konta osobistego w Banku Pekao od 15.11.2023 do 14.05.2024.

od 15.11.2023

Warunki
  • Za założenie Konta w Porządku z kartą płatniczą i wyrażenie zgód marketingowych;
  • zarejestrowanie karty do programu Bezcenne Chwile i wykonanie w każdym z 3 kolejnych miesięcy min. 5 płatności kartą oraz zapewnianie min. 1000 zł wpływów;
  • otrzymane 24 000 pkt. odpowiadają wartości 300 zł do wydania na zakupy w sklepach partnerskich programu.

(szczegóły)

do 300 zł

Poziom trudności

Bardzo łatwy

Złóż wniosek
Przeczytaj poniżej dalszą część